Պակիստանն սկսել Է արգելափակոցներ կառուցել Աֆղանստանի հետ սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պակիստանն սկսել Է արգելափակոցների կառոուցումն Աֆղանստանի հետ սահմանի առանձին հատվածներում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Pakistan Observer  հրատարակությունը՝ վկայակոչելով Պակիստանի բանակի մամուլի ծառայությունը:
Պակիստանն անցյալում բազմիցս հայտարարել Է սահմանին արգելափակոցներ կառուցելու մտադրության մասին, բայց  ամեն անգամ այն չի իրագործվել: Սակայն փետրվարին Պակիստանի բանակն ահաբեկչական գործողություններից մեկից հետո հայտարարել Է, որ փետրվարի գրոհները կատարվել են Աֆղանստանի տարածքում թաքնված ահաբեկիչների ցուցումով: Դրա հետեւանքով այդ երկրի հետ սահմանը փետրվարի 17-ից մինչեւ մարտի 20-ը փակ Է մնացել Պակիստանի տարածք զինյալների ներթափանցման դեմ պայքարի շրջանակներում:
«Շտաբի պետը (գեներալ Քամար Ջավիդ Բաջվան) հայտարարել Է, որ պակիստանա-աֆղանական սահմանին արգելափակոցների կառուցումն սկսվել Է, եւ որ Բաջաուրի եւ Մոհմանդի սահմանային շրջաններն առաջնայինն են անվտանգության մեծ սպառնալիքի պատճառով»- նշել են բանակի մամուլի ծառայությունում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Пакистан начал строить заграждения на границе с Афганистаном
Пакистан начал строительство заграждений на отдельных участках границы с Афганистаном, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Пакистан и в прошлом неоднократно заявлял о намерении построить заграждения на границе, но замысел каждый раз не реализовывался. Однако в феврале армия Пакистана после одного из терактов заявила, что февральские атаки были совершены по указанию террористов, укрывающихся на территории Афганистана. В результате граница с этой страной оставалась закрытой с 17 февраля по 20 марта в рамках борьбы с проникновением боевиков на территорию Пакистана.
"Начальник штаба (генерал Камар Джавид Баджва) заявил, что строительство заграждений на пакистано-афганской границе началось и что пограничные районы Баджаур и Мохманд являются приоритетными из-за высокой угрозы безопасности", — сообщили в пресс-службе армии.