ՀԾԿ հանձնաժողովի անդամներին պետք է ընտրի խորհրդարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամները պետք է ընտրվեն խորհրդարանի կողմից: Կառավարությունը հավանություն տվեց ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանի ներկայացրած «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու նախագծին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Հովհաննիսյանը հիշեցրեց, որ մինչ այս հանձնաժողովի անդամներին նշանակում էր ՀՀ Նախագահը, իսկ ըստ ՀՀ նոր  Սահմանադրության` այդ լիազորություններն անցնում են խորհրդարանին:
Միաժամանակ, հանձնաժողովին վճարվող թույլտվությունների տուրքերից (էլեկտրակայանների շինարարության, էլեկտրականության արտադրման և այլն) ՀԾԿՀ-ն մեկ տոկոս կտրամադրի սպառողների իրավունքների պաշտպանության ՀԿ-ին:

Членов КРОУ должен выбирать парламент
Члены Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) должны выбираться со стороны парламента страны. Правительство Армении одобрило представленный министром юстиции РА Арпине Ованнисян проект о внесении соответствующих изменений  в закон РА “Об органе, регулирующем общественные услуги”.
По сообщению «Арменпресс», Ованнисян напомнила, что до этого членов комиссии назначал президент Армении, а, согласно новой Конституции РА, эти полномочия переходят к парламенту страны.
В то же время, 1% от пошлин, выплачиваемых комиссии с лицензий (на строительство электростанций, производство электроэнергии и пр.) КРОУ будет предоставлять  занимающимся защитой прав потребителей общественным организациям.