Գերմանիայի իշխանությունները որոշել են սոցցանցերին տուգանել ֆեյքերի եւ ագրեսիայի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կառավարությունն ապրիլի 5-ին հավանություն Է տվել սոցցանցերի նկատմամբ մինչեւ 53 մլն դոլար գումարի տուգանքների սահմանմանը, որոնք օգտատերերի բողոքներից հետո չեն հեռացնի ատելություն բորբոքող հաղորդագրությունները եւ ֆեյքային նորությունները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
«Ատելության հողի վրա կատարվող հանցագործությունները, որոնց դեմ անբավարար պայքար Է մղվում, հսկայական վտանգ են ներկայացնում ազատ, բաց եւ ժողովրդավարական հասարակության խաղաղ միասնության համար»,-«Ֆրանսպրես»-ը մեջբերում Է նախարարների կաբինետի հայտարարությունը:
Այն ժամանակից, երբ 2015 թվականին Գերմանիա ժամանեցին ավելի քան 1 մլն միգրանտներ, սոցիալական ցանցերում թշնամանք հրահրող հարձակումների թվաքանակը բազմակի աճել Է:
Կառավարությունը մի քանի անգամ նախազգուշացրել Է ինտերնետ-ընկերություններին, որ նրանք բավարար արդյունավետությամբ չեն պայքարում նման կոնտենտի դեմ:
Բացի այդ, այս տարվա սեպտեմբերին Գերմանիայում ընտրություններ են անցկացվելու: Գերմանացի բազմաթիվ քաղաքական գործիչներ զգուշանում են, որ ընտրություններից առաջ սոցիալական ցանցերում կհայտնվեն բազմաթիվ ստահոդ տեղեկություններ:
Այն դեպքում, եթե օրինագիծն ստանա խորհրդարանի հավանությունը, բողոքն ստանալուց հետո սոցցանցերը միայն 24 ժամ կունենան այն գրառումները հեռացնելու համար, որոնք բացահայտորեն խախտում են գերմանական օրենքը:
Նախարարների կաբինետի կողմից հավանության արժանացած օրինագիծը նաեւ վերաբերում Է մանկական պոռնոգրաֆիային եւ  ահաբեկչության հետ կապված գործունեությանը Համացանցում:
Գերմանիայում արդեն գործում Է ագրեսիվ հռետորաբանության մասին աշխարհում ամենախիստ օրենքներից մեկը, որը վերաբերում Է վարկաբեկող տեղեկությունների, զրպարտանքի, սադրանքների եւ սպառնալիքների տարածմանը:

Немецкие власти решили штрафовать соцсети за фейки и агрессию
Немецкое правительство в среду одобрило введение штрафов на сумму до 53 млн долларов против соцсетей, которые не будут удалять разжигающие ненависть сообщения и фейковые новости после жалоб пользователей, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
"Преступления на почве ненависти, с которыми недостаточно эффективно борются, представляют огромную опасность для мирного единства свободного, открытого и демократического общества", - цитирует Франс пресс заявление кабинета министров.
С тех пор как в Германию в 2015 году прибыло более миллиона мигрантов, количество возбуждающих вражду нападок в социальных сетях выросло во много раз.
Правительство несколько раз предупреждало интернет-компании, что они недостаточно эффективно борются с подобным контентом.
Кроме того, в сентябре этого года в Германии пройдут выборы. Многие немецкие политики опасаются, что перед выборами в социальных сетях появится множество ложной информации.
В случае если законопроект получит одобрение парламента, у соцсетей будет только 24 часа после поступления жалобы, чтобы удалить посты, которые открыто нарушают немецкий закон.
Законопроект, одобренный кабмином, также касается детской порнографии и деятельности, связанной с терроризмом, в интернете.
В Германии уже действует один из самых жестких в мире законов об аргессивной риторике, который касается распространения порочащих сведений, клеветы, подстрекательств и угроз.