Հայաո Միյաձակին ձեռնամուխ Է եղել նոր լիամետրաժ ֆիլմի ստեղծմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնացի կուլտային մուլտիպլիկատոր, «Օսկար» մրցանակի դափնեկիր Հայաո Միյաձակին սկսել Է նոր լայնամետրաժ ֆիլմի ստեղծումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 19-ին հայտնել Է GHIBLI ստուդիան:
Դա տեղի Է ունեցել այն բանից չորս տարի անց, երբ ռեժիսորը հայտարարեց տարիքի պատճառով մուլտիպլիկացիայի բնագավառից իր հեռանալու մասին: «Քամին սաստկանում Է» ֆիլմի ստեղծումից հետո Միյաձակին հայտարարեց, որ հեռանում Է մուլտիպլիկացիայից, քանի որ տարիքի հետ մեկ կինոնկարի ստեղծման վրա ստիպված Է լինում ծախսել չափազանց շատ ժամանակ՝ մի քանի տարի, եւ ինքն այլեւս չի կարող զբաղվել մեծ նախագծերով: Միյաձակիի՝ ճանաչված կորիֆեյի եւ ճապոնական ու համաշխարհային մուլտիպլիկացիայի օրենսդրի հեռանալու մասին լուրն իսկական շոկ դարձավ նրա ստեղծագործության բոլոր երկրպագուների համար:
«Քամին սաստկանում Է» ֆիլմից հետո անցել Է չորս տարի, ավարտվել Է նաեւ աշխատանքը «Բորո թրթուրը» կարճամետրաժ ֆիլմի վրա, որտեղ ռեժիսոր Միյաձակին երիտասարդ մուլտիպլիկատորների հետ համագործակցել Է իր չսիրած համակարգչային գրաֆիկայի տեխնիկայի ոլորտում: Սակայն այդ ժամանակաընթացքում նա կորցրել Է մի քանի կարեւոր ու մտերիմ մարդկանց եւ ավելի հաճախ եւ ավելի խորն Է սկսել մտածել կյանքի իր ուղու եզրափակիչ փուլի մասին: Եվ ահա այժմ ռեժիսոր Միյաձակին որոշում Է ընդունել հետաձգել մուլտիպլիկացիայից իր հեռանալը եւ սկսել նոր լիամետրաժ ֆիլմի ստեղծումը: Հաշվի առնելով տարիքը՝ այս անգամ այն իրոք կդառնա նրա վերջին ֆիլմը»,-ասված Է ստուդիայի հաղորդագրության մեջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Хаяо Миядзаки приступил к созданию нового полнометражного фильма
Культовый японский мультипликатор, лауреат премии "Оскар" Хаяо Миядзаки начал создание нового полнометражного фильма, сообщила студия GHIBLI в пятницу.
Это произошло через четыре года после того, как режиссер объявил о своем уходе из мультипликации из-за возраста. После создания фильма "Ветер крепчает" Миядзаки объявил, что уходит из мультипликации, так как с возрастом на создание одной картины ему приходится тратить слишком много времени — несколько лет, и он не может больше заниматься большими проектами. Известие об уходе Миядзаки — признанного корифея и законодателя японской и мировой мультипликации — стало настоящим шоком для всех поклонников его творчества,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"После фильма "Ветер крепчает" прошло четыре года, завершена и работа над короткометражкой "Гусеница Боро", в которой режиссер Миядзаки сотрудничал с молодыми мультипликаторами в нелюбимой для себя технике компьютерной графики. Однако за это время он потерял нескольких важных и близких людей и чаще и глубже стал думать о собственном финале жизненного пути. И вот теперь режиссер Миядзаки принял решение отменить свой уход из мультипликации и начал создание нового полнометражного фильма. С учетом возраста, на этот раз это действительно будет последний его фильм", — говорится в сообщении студии.