Հայաստանում մելանոմայի հիվանդացության աճ է գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում մելանոմայի հիվանդացության աճ է գրանցվել: 2005 թվականին արձանագրվել է մելանոմիայի հայտնաբերման 361 դեպք, 2010-ին՝ շուրջ 400, իսկ 2016-ին՝ 502: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ առողջապահության նախարարության մաշկաբանության և սեռավարակաբանության բժշկագիտական կենտրոնի տնօրեն Միքայել Սահակյանը նշեց, որ սրանք բավական ահազանգող տվյալներ են:
«Մելանոման մաշկի գույն արտադրող պիգմենտների՝ մելանոցիդների ուռուցքային պրոցես է: Այդ բջիջները, բացի մաշկից, կարող են տեղակայված լինել նաև լորձաթաղանթների, բերանի խոռոչի, միզասեռական համակարգում, հատկապես արգանդում, բարակ աղիներում, աչքի ցանցաթաղանթում, բբի մեջ: Սա բավական տհաճ, մեծ մասամբ առանց կլինիկական նշանի ընթացքի ծանր հիվանդություն է, որի առաջին փուլում` վաղ ախտորոշման դեպքում, բարեբախտաբար, կարող է բուժվել 95-98 տոկոսով»,- ասաց Միքայել Սահակյանն` ընդգծելով, որ ուշացած դեպքերում ապրելիությունը նվազում է:
Ինչ վերաբերում է համաշխարհային վիճակագրական տվյալներին՝ մասնագետը նշեց, որ ԱՀԿ տվյալներով ամբողջ աշխարհում ախտորոշվում է տարեկան 200 հազար մելանոմայով հիվանդների նոր դեպք, իսկ մահացության դեպքերը հասնում է 65 հազարի, այսինքն` մոտ 32 տոկոս:
Միքայել Սահակյանի փոխանցմամբ, խալերի 30 տոկոսն է դառնում մելանոմա: Մելանոմայի համար բացարձակ պարտադիր չէ մաշկի վրա խալի առկայությունը, այն կարող է առաջանալ ուղղակի մաքուր մաշկի վրա:
«Մելանոմայի առաջացման ամենաառաջին ռիսկի գործոնը ուլտրամանուշակագույն ճառագայթներն են: Մաշկի, մազերի ու աչքերի բաց գույն ունեցող մարդիկ այդ տեսանկյունից ռիսկային են համարվում, ավելի խոցելի են հիսունից բարձր տարիքի մարդիկ: Ի դեպ, սոլիարիները 70 տոկոսով բարձրացնում են մելանոմայի վտանգը»,-ասաց  նա:
Անդրադառնալով մայիսի 20-ին ԱՆ «Մաշկաբանության և սեռվարակաբանության բժշկագիտական կենտրոնի» իրականացրած մելանոմայի վաղ ախտորոշման հետազոտման ակցիային, կենտրոնի տնօրենը նշեց, որ այդ օրը հետազոտման էր եկել ընդամենը 18 հոգի:
«Միգուցե օրվա մասին անտեղյակությունն էր կամ ուղղակի անտարբերությունը, որ հետազոտման այսքան քիչ թվով մարդ եկավ: Ասեմ, որ 18 այցելուից 7-ին կատարվել է  ամենաժամանակակից հետազոտությունը՝ դերմատոսկոպիա, որը թույլ է տալիս մաշկի, ենթամաշկի մակարդակում հստակ պատկերացնել, թե ինչ պրոցեսներ են ընթանում: Այդ 7 այցելուից  1-ի մոտ մելանոմայի վտանգ է հայտնաբերվել և խորհուրդ է տրվել դիմել Ուռուցքաբանության ինստիտուտ»,-ասաց Միքայել  Սահակյանը:
ՀՀ ԱՆ «Մաշկաբանության և սեռավարակաբանության բժշկագիտական կենտրոն»-ի մաշկային բաժանմունքի վարիչ Գևորգ Շաքարյանն էլ, խոսելով մելանոմայի առաջին նշաններից, նշեց, որ դրանք մի քանիսն են:
«Նշաններից են, երբ մի հատված տարբերվում է մյուսից, խալի եզրերի անհամաչափությունն ու գույնը, 6 մմ-ից բարձր լինելը, փոքրանալը, թեփոտելը, քոր գալը, և այլն: Եթե այս նախանշանները կան, դա դեռ չի նշանակում, որ մելանոմա է, պարզապես դրանք պետք է համարել ահազանգ ու դիմել բժշկի»,-ասաց նա:
Մասնագետները ամռանն ընդառաջ խորհուրդ տվեցին արևի ուղիղ ճառագայթների տակ չգտնվել, ծովափնյա հանգստի ժամանակ օգտագործել արևապաշտպան քսուքներ, լողալ մինչև առավոտյան ժամը 10:00-ն կամ 16:00-ից հետո:

В Армении зарегистрирован рост заболеваемости меланомой
В Армении зарегистрирован рост заболеваемости меланомой. Если в 2005 году было обнаружено 361 случаев меланомы, в 2010-м - около 400, то в  2016-м уже 502 случая меланомы.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал директор Научно-медицинского центра дерматологии и венерических заболеваний Министерства здравоохранения Армении Микаэл Саакян, который подчеркнул, что эти цифры достаточно тревожные.
«Меланома – опухолевый процесс, протекающий в меланоцитах – клетках, отвечающих за пигментацию. Кроме кожи, меланоциты могут располагаться в слизистых, в полости рта, в половых органах, на роговице, в зрачке и др. Эта тяжелая болезнь протекает, в основном, бессимптомно, однако при раннем обнаружении излечивается в 95-98% случаев», - сказал директор Научно-медицинского центра дерматологии и венерических заболеваний Министерства здравоохранения Армении Микаэл Саакян.
По его словам, чем позже ставится диагноз, чем меньше процент выживаемости пациентов.
По данным ВОЗ, ежеггодно в мире регистрируется 200.000 новых случаев меланому, смертность – около 32%.
По словам Микаэла Саакяна, около 30% родинок перерождается в меланому, однако наличие родинок необязательно: меланома может возникнуть и на чистой коже.
«Фактором наибольшего риска является УФО, люди со светлой кожей, волосами и глазами входят в группу большего риска, более ранимы – люди в возрасте выше 50 лет, посещение соляриев на 70% повышает риск заболеть меланомой»,- сказал директор Научно-медицинского центра дерматологии и венерических заболеваний Министерства здравоохранения Армении Микаэл Саакян.
По его словам, когда 20-го мая их Центр провел акцию по диагностике меланомы, на прием пришло лишь 18 человек.
«Возможно, люди не знали об акции, может они проявили безразличие. 7-м из 18 пришедших была проведена дерматоскопия – самое современное исследование, позволяющее на уровне подкожного слоя опеределить происходящие процессы. У 1 из семи была обнаружена опасность возникновения меланомы, и ему порекомендовали обратиться в Онкоцентр»,- сказал директор Научно-медицинского центра дерматологии и венерических заболеваний Министерства здравоохранения Армении Микаэл Саакян.
Завотделением дерматологии Центра Геворг Шакарян отметил несколько начальных симптомов меланомы.
«Это отличие между собой участков кожи, неравномерность контуров родинки, необычный ее цвет, возвышение над уровнем кожи больше 6 мм, ее чешуйчатость, зуд и др. Эти признаки еще не означают наличие меланомы, однако надо ими обеспокоиться и обратиться к врачу»,- сказал он.
Специалист порекомендовали не находиться под прямыми лучами солнжца, на пляже пользоваться солнцезащитными средствами, купаться до 10:00 утра и после 16:00.