Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է «Էթնիկ և կրոնական բռնության զոհերը Մերձավոր Արևելքում» խորագրով համաժողովին
Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է «Էթնիկ և կրոնական բռնության զոհերը Մերձավոր
Արևելքում» խորագրով համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը մայիսի 24-ին Մադրիդում մասնակցեց «Էթնիկ և կրոնական բռնության զոհերը Մերձավոր Արևելքում» խորագրով միջազգային նախարարական համաժողովին, որը կազմակերպվել էր Իսպանիայի և Հորդանանի կողմից։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Մերձավոր Արևելքի ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքները, նրանց ինքնության պաշտպանությանը վերաբերող հարցերը, տարածաշրջանի ավանդական բազմազանության պահպանումը մշտապես գտնվել են Հայաստանի ուշադրության կենտրոնում, որը միջազգային տարբեր հարթակներում իր ակտիվ մասնակցությամբ փորձում է իր նպաստը բերել այս կարևոր հիմնախնդրի շուրջ միջազգային հանրության ջանքերում։
Համաժողովին մասնակցում էին շուրջ վաթսուն միջազգային կազմակերպությունների և պետությունների բարձրաստիճան պատվիրակություններ։
Նախարարական համաժողովին մասնակցող պատվիրակությունների ղեկավարներին ընդունեց Իսպանիայի թագավոր Ֆելիպե VI-րդը։
Համաժողովի պլենար նիստը բացվեց ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի ելույթով։
Իր խոսքում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց.
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել իսպանական կողմին՝ միջոցառումը հյուրընկալելու և Հորդանանի հետ համատեղ այս արդիական խնդրի շուրջ քննարկումներին հետամուտ լինելու համար։ Հայաստանը շարունակում է իր ակտիվ նպաստը բերել միջազգային հանրության կողմից այս ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին:
Հայ ժողովուրդը դարեր շարունակ տարածաշրջանի բազմամշակութային և բազմակրոն խճանկարի մաս է կազմում: Մերձավոր Արևելքի՝ համակեցության և հանդուրժողականության ավանդույթի վրա խորապես արմատավորված բազմազանությունը դարեր ի վեր նշանակալի արժեք էր ներկայացնում ոչ միայն քաղաքակրթական առումով, այլև անվտանգության կարևոր գործոն էր հանդիսանում: Այսօր էթնիկ, կրոնական, ներառյալ՝ քրիստոնեական փոքրամասնությունները դարձել են առավել խոցելի խմբեր և ահաբեկչական խմբավորումների կողմից այլատյացության գաղափարախոսությամբ դրդված վայրագությունների հետևանքով զանգվածաբար արտագաղթում են այս տարածաշրջանից։
Մերձավոր Արևելքի բազմազանության և հանդուրժողականության վերջին բեկորների պահպանությունը կարևոր դեր ունի տարածաշրջանային անվտանգության վերականգնման համար: Դա կարող է կանխել ապակայունացման վտանգի տարածումը ինչպես հարակից, այնպես էլ ավելի հեռու գտնվող տարածաշրջաններում, ինչի մասին են վկայում ահաբեկչական գործողությունները Եվրոպայում: Մերձավոր Արևելքի մարտադաշտերից ահաբեկիչների վերադարձը սպառնալիք է ոչ միայն իրենց բնակության երկրների համար, այլև կարող է դրդապատճառ դառնալ այլ տարածաշրջաններում հակամարտությունների սրման ու ճգնաժամային իրավիճակների առաջացման համար: ԴԱԻՇ-ի ոճով գլխատումներն ու զարհուրելի այլ վայրագությունները արդեն այսօր չեն սահմանափակվում միայն Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանով:
Եվս մեկ անգամ պետք է հստակ ընդգծվի, որ կրոնը որևէ առնչություն չունի բռնության հետ: Մենք գործ ունենք մարդկության դեմ հանցագործությունների հետ, որոնք իրականացվում են ԴԱԻՇ-ի և ահաբեկչական այլ խմբավորումների կողմից: Բարբարոսությունը պատերազմ է հայտարարել քաղաքակիրթ աշխարհին: Իրապես, սպառնալիքը, որին բախվում են Մերձավոր Արևելքի էթնիկ և կրոնական համայնքները, ոչ միայն զուտ ֆիզիկական գոյության, այլ նաև քաղաքակրթական մարտահրավեր է: Թե որքանով միջազգային հանրությունն ի զորու կլինի միավորվել և համատեղ պայքարել այս չարիքի դեմ, ցույց կտա, թե որքանով է այն պատրաստ պաշտպանելու իր իսկ սեփական քաղաքակրթական արժեքները:
Հենց այս ոգով է Հայաստանը վճռականորեն միացել այս չարիքն արմատախիլ անելուն ուղղված միջազգային ջանքերին:
Կիսելով Հորդանանի արտգործնախարարի կարծիքը, որ մի կողմից կա ահաբեկչական փոքրամասնությունը և մյուս կողմից ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը, կցանկանայի ընդգծել, որ քաղաքակիրթ մեծամասնության ջանքերն առաջին հերթին պետք է ուղղված լինեն ահաբեկչությունը սնուցող պայմանների վերացմանը։
Պատահական չէ, որ Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորությունն առաջատար դերակատարություն ունի Մերձավոր Արևելքում էթնիկ և կրոնական բռնությունների դեմ պայքարում: Հայոց ցեղասպանության տարիներին Մեքքայի Հաշիմյանների էմիր Հուսեյն Բին Ալին հայերին պաշտպանելու հատուկ հրահանգ արձակեց: Կարեկցանքի և հոգատարության արժեքները չեն կորցրել իրենց այժմէականությունը: Դրանք խորապես արմատավորված են Մերձավոր Արևելքի դարավոր ավանդույթներում և պետք է օրինակ ծառայեն մեր ջանքերը համախմբելու համար:
Սիրիական ճգնաժամը խորացրեց տարաձայնությունները ինչպես Մերձավոր Արևելքում, այնպես էլ աշխարհի այլ մասերում: Մենք կարող ենք տարբեր տեսակետներ ունենալ դրա հիմքում ընկած պատճառների, զարգացումների և հանգուցալուծման ուղիների վերաբերյալ, սակայն մենք պետք է միասնական լինենք մարդասիրական հարցերում: Բռնությունից տուժած համայնքների վերականգնմանն ուղղված ցանկացած ջանք պետք է աջակցություն ստանա՝ անկախ քաղաքական և կրոնական տարբերություններից:
Հաջորդ տարի նշվելու է Ցեղասպանության կանխարգելման և պատժի մասին կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը: Էթնիկ և կրոնական խմբերի դեմ ահաբեկիչների գործողությունները վերահաստատում են կոնվենցիայի արդիականությունը, որը հստակորեն սահմանել է պատժի ենթակա գործողությունները, ներառյալ՝ հանցակցությունը: Ինքնության հողի վրա իրականացված հանցագործություններում ներգրավված ահաբեկչական խմբավորումներին ցուցաբերվող ցանկացած աջակցություն պետք է դիտարկվի այս կոնվենցիայի դրույթների ներքո:
Բռնությունը Մերձավոր Արևելքում չի շրջանցել սիրիահայությանը, որը բազմաթիվ զոհեր է ունեցել ահաբեկչական գործողությունների արդունքում: Ավիրվել են հայկական բնակավայրեր, եկեղեցիներ, դպրոցներ և մշակութային կառույցներ: Հարյուր տարի առաջ Ցեղասպանությունից փրկված հայ փախստականները ապաստան գտան արաբական երկրներում: Այսօր հազարավոր հայեր Մերձավոր Արևելքի մյուս ժողովուրդների հետ միասին նորից հարկադրված են թողնելու իրենց բնակության վայրերը:
Միայն Սիրիայից Հայաստանն ընդունել է ավելի քան քսաներկու հազար փախստական՝ այդպիսով մեր երկիրը դարձնելով բնակչության թվի հարաբերակցությամբ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ պետությունը Եվրոպայում: Մենք նաև շարունակական մարդասիրական աջակցության միջոցով օգնության ձեռք ենք մեկնում այն մարդկանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն Սիրիայում:
Սահմանադրական և օրենսդրական վերջին բարեփոխումների միջոցով Հայաստանը հնարավորություն ընձեռեց իր չորս ամենախոշոր ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին իրենց տեղն ապահովել խորհրդարանում: Այս խմբերից երեքը՝ եզդիները, ասորիները և քրդերը, Սիրիայում և Իրաքում ենթարկվում են ինքնության հողի վրա իրականացվող բռնությունների: Մենք այդ ժողովուրդների հետ համատեղ երկար պատմություն ունենք։ Այսօր Հայաստանն իր նպաստն է բերում միջազգային հանրության ջանքերին՝ պաշտպանելու Մերձավոր Արևելքի ինչպես հայկական, այնպես էլ մյուս խոցելի համայնքները։
Մերձավոր Արևելքում էթնիկ և կրոնական բազմազանությունը պահպանելու, պաշտպանելու և խրախուսելու առաքելությունը կարևոր է քաղաքակրթական, մարդասիրական և անվտանգության տեսանկյուններից, ինչն էլ այն դարձնում է արդի ամենակարևոր մարտահրավերներից մեկը»:

Armenian FM participates in Int’l Conference on Victims of Ethnic and Religious Violence in Middle East
Armenian FM participates in Int’l Conference on Victims of Ethnic and Religious Violence in Middle
East
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. Armenian acting foreign minister Edward Nalbandian participated on May 24 in the ‘International Conference on victims of ethnic and religious violence in the Middle East’ in Madrid, which was organized by Spain and Jordan, the foreign ministry told ARMENPRESS.
The rights and issues related to the protection of identity of ethnic and religious minorities of the Middle East and the preservation of the region’s traditional diversity have always been under the spotlight of Armenia, which tries to contribute to the international community’s efforts around this important issue through its active participation in various international platforms.
High ranking delegations of nearly 60 international organizations and countries were participating in the conference.
King of Spain Felipe VI held meetings with heads of delegations of the ministerial conference.
The plenary session of the conference was opened with opening remarks of Armenian FM Edward Nalbandian.
In his speech, the Armenian FM said:
‘Dear Colleagues,
I would like to thank Spanish hosts along with Jordan for their efforts to follow up the discussions on this challenging issue. Armenia continues to actively contribute to international efforts in this regard.
For centuries the Armenian nation has constituted a part of the multicultural and multi-religious mosaic of the region. This diversity of the Middle East - deeply rooted in the traditions of coexistence and tolerance - was once a remarkable asset not just in civilizational terms but also security wise. The mass exodus from this region of the most vulnerable groups, representing different ethnic and religious communities is largely an outcome of inhumane ideology and atrocities perpetrated by terrorist organizations.
Thus, safeguarding the remnants of diversity and tolerance in the Middle East is important for restoration of regional safety and security. It may contribute to the prevention of the spillover effect that threatens the neighboring regions and far beyond. The terrorist acts in Europe are illustrative in this regard. The phenomenon of the terrorists returning from the Middle East battlefields threatens not just the security of the countries of their origin, but may become a destabilizing factor in other regions, stimulating crisis situations and regional conflicts. The Daesh style beheadings and other despicable atrocities are already not limited just to the Middle East.
It should be made clear once and again that religion has nothing to do with the violence. What we are countering here are crimes against civilization perpetrated by Daesh and other terrorist groups. Barbarism has declared a war against the civilized world. Indeed, the threat that the ethnic and religious communities of the Middle East face, is not merely a physical, but also a civilizational challenge. To what extent the international community is able to unite and jointly fight against this evil would demonstrate to what extent it is ready to protect its own civilizational values.
It is in this spirit that Armenia expressed its resolve to join the international efforts in eliminating this scourge.
I share the opinion of my Jordanian colleague, that from one side there is a terrorist minority, and from other side the whole civilized world. I would like to underline that the efforts of civilized majority should be first and foremost directed at countering the breeding ground and root causes of terrorism.
It is not a coincidence that the Hashemite Kingdom of Jordan has a leading role in countering ethnic and religious violence in the Middle East. During the Armenian Genocide the Emir of Hashemite dynasty of Mecca Hussein Bin Ali issued a decree calling to protect Armenians, as they protect themselves and their children. The values of compassion and care are not outdated. They are well grounded in the century long traditions of the Middle East and should serve as an example for the current protection efforts.
The Syrian crisis has deepened divisions in the Middle East and beyond. We may hold different views on its underlying causes, dynamic or the ways of the settlement but we should stand on the same footage on the humanitarian issues. Any efforts to protect and rehabilitate victimized communities should be supported irrespective of the political and religious differences.
Next year we will mark the 70th anniversary of the adoption of the Genocide Convention. The actions of terrorists against ethnic and religious groups indicate the relevance of the Convention which clearly establishes the punishable actions, including the complicity. Any support to the terrorist entities involved in identity based crimes should be viewed under this Convention.
The violence has not bypassed Syrian Armenians, many of whom lost their lives in terrorist attacks. The Armenian settlements, churches, schools and cultural institutions were destroyed. One hundred years ago Armenian refugees found shelter in many Arab countries after the Armenian Genocide. Today thousands of Armenians, together with other people of the Middle East, again are forced to abandon their places of residence.
Armenia has received more than twenty two thousand refugees only from Syria, making our country the third largest recipient of Syrian refugees in Europe on per capita basis. We have also tried to reach out to the people who need assistance in Syria by continuous provision of humanitarian aid.
Throughout the recent Constitutional and Legislative Reforms Armenia enabled its four main minorities to ensure an assigned seat in the Parliament. Three out of these groups - namely Yazidis, Assyrians and Kurds have been subjected to the identity based violence in Syria and Iraq. We have a long shared history with these people. Today Armenia contributes to the international efforts for the protection of the Armenian and other vulnerable communities in the Middle East.
The quest of preserving, protecting and promoting ethnic and religious plurality and diversity of the Middle East is of high importance for civilizational, humanitarian and security reasons that make it one of the most challenging issues of the modern times.