Մանչեսթրի ահաբեկչությունը կդառնա Իտալիայում G7-ի գագաթնաժողովի թեմաներից մեկը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Յոթի խմբի երկրների գագաթնաժողովի մասնակիցները, որը մայիսի 26-27-ին տեղի կունենա Իտալիայի Թաորմինում, ահաբեկչության դեմ պայքարի համատեքստում կքննարկեն Մանչեսթրի ողբերգության հետեւանքները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Բեռլինում լրագրողներին հայտնել Է գերմանական կառավարության մի աղբյուր:
«Ահաբեկչության թեման առանձնակի դեր Է ստանում ներկա իրադրության ֆոնին: Հակաահաբեկչությունն առաջ Էլ ուշադրության կենտրոնում Էր, բայց այժմ Մանչեսթրի ողբերգությունը թեմաներից մեկը կլինի G7-ի գագաթնաժողովում»,- նշել Է աղբյուրը:
Ահաբեկչական գործողությունը Մանչեսթրում տեղի Է ունեցել լույս մայիսի 23-ի գիշերը՝ ամերիկացի երգչուհի Արիանա Գրանդեի համերգից անմիջապես հետո: Պայթյունը կատարել Է մահապարտը: Վերջին տվյալներով՝ զոհվել Է 22 մարդ, շուրջ 120 հոգի վիրավորվել Է: Բացի այդ, մի քանի դեռահասներ համարվում են անհայտ կորած: Պայթյունի պատասխանատվությունն ստանձնել Է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը: Ոստիկանությունը 22-ամյա Սալման Աբեդիին համարում Է ահաբեկչական գործողության իրականացման կասկածյալ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Теракт в Манчестере станет одной из тем саммита G7 в Италии
Участники саммита стран Группы семи, который пройдет 26-27 мая в Таормине (Италия), в контексте борьбы с терроризмом обсудят последствия недавней трагедии в Манчестере. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом заявил журналистам в Берлине источник в германском правительстве.
"Тема терроризма приобретает особую роль на фоне нынешней ситуации. Антитеррор и раньше был в центре внимания, но сейчас трагедия в Манчестере будет одной из тем на саммите", - отметил источник.
Взрывна крытом стадионе "Манчестер-арена" прогремел примерно в 22:35 по местному времени в понедельник (в 00:35 мск вторника) сразу после завершения выступления американской поп-певицы Арианы Гранде. Взрывное устройство сработало за пределами концертного зала - в фойе. По последним данным, жертвами терактастали 22 человека, 64 получили ранения. Произошедшее квалифицировано как теракт, а его исполнителем, поданным полиции, стал 22-летний британский смертник ливийского происхождения Салман Абеди.