Էրդողանը կրկին առիթը բաց չի թողել Գերմանիային վիրավորելու
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը անդրադարձել է հայտարարությանը, ըստ որի տասնյակ թուրք զինվորականներ Գերմանիային են դիմել իրենց ապաստան տրամադրելու խնդրանքով:
Էրդողանը առիթը բաց չթողնելով` Գերմանիային մեղադրել է ահաբեկիչներին ապաստան տալու ավանդույթներ ունենալու մեջ:
«Փախստականներին ապաստան տալը Գերմանիայի խնդիրն է: Գերմանիան փորձել է իր երկիր ընդունել ահաբեկիչների, դա դեռ քիչ է, 10-ն էլ կավելանան: Բայց մենք կշարունակենք ձերբակալել ահաբեկիչներին»,- ասել է Էրդողանը՝ նախքան Բրյուսել կատարվելիք թռիչը, ուր նա մեկնում է մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու:
Խոսքը վերաբերում է ՆԱՏՕ-ի գերմանական ռազմաբազաներում ծառայություն իրականացնող տասնյակ թուրք զինվորականներն, որոնք 2016-ի հուլիսի 15-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո, վախենալով արժանանալ Թուրքիայում ձերբակալված հազարավոր զինվորականների բախտին ապաստան էին խնդրել Գերմանիայից:
Գերմանիայի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Գերմանիային ապաստանի խնդրանքով դիմել է Թուրքիայի մոտ 6 հազար քաղաքացի, որոնք այդ երկրում մեղադրվում են գյուլենականության մեջ:

Эрдоган обвинил Германию в предоставлении политического убежища террористам
Президент Турции Тайип Эрдоган прокомментировал информацию, что десятки турецких военных обратились к Германии за политическим убежищем, заявив, что ФРГ традиционно принимает террористов, передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости».
Ранее несколько десятков турецких военных, служивших на немецких базах НАТО, обратились к властям ФРГ с просьбой о предоставлении убежища, так как, по их словам, они попали под "зачистку" после попытки переворота в Турции и были вынуждены покинуть свои посты.
В МВД ФРГ заявили, что турецкая сторона направила в течение нескольких лет около 6 тысяч запросов о выдаче граждан-сторонников Фетхуллаха Гюлена, которого подозревают в организации попытки госпереворота. Эти запросы не были удовлетворены.
"Предоставление убежища – это проблема Германии. Она привыкла принимать террористов, ну, будет у нее еще десять. А мы будем продолжать их ловить", — сказал Эрдоган журналистам перед вылетом в Брюссель на саммит НАТО.