Վերադարձի կանաչ լույս հայերին. Ռուբեն Սաֆրաստյանը Բաշար ալ-Ասադի հայտարարությունը կարևոր է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում պատերազմի փուլն ավարտվելու մասին դեռ վաղ է խոսելը: ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանն «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց, որ Թուրքիայի զինուժը սահմանին պատրաստ սպասում է հրամանի, որ հերթական անգամ մտնի Սիրիա:
«Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, երբ ԱՄՆ-ը հայտարարեց Սիրիայից զորքերը դուրս բերելու մասին: Դա բերեց նոր զարգացումների, որոնց կենտրոնում հայտնվեց Թուրքիան: Վերջինս ԱՄՆ-ից պահանջեց իրենց կողմից Սիրիայի հյուսիսային շրջաններում ստեղծված 22 ռազմակայանները կամ ոչնչացնել, կամ փոխանցել թուրքական կողմին: ԱՄՆ-ը համաձայն չէ այդ պահանջի հետ, այնինչ Թուրքիան ենթադրում է, որ այդ ռազմակայանները կմնան քրդերին: Տեսնում ենք, որ այստեղ խնդիր է առաջացել ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի միջև »,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Երկու երկրների միջև առաջացած հաջորդ խնդիրն այն է, որ քրդերից կազմված զինված կազմակերպություններին Թուրքիան բնութագրում է ահաբեկչական, իսկ այդ ձևակերպումն ընդունելի չէ ԱՄՆ-ի համար, որովհետև այդ ջոկատների մի մասը կռվում էին ամերիկացիների հետ կողք կողքի: Էրդողանը հստակ հայտարարեց, որ մինչև վերջ պայքարելու են ահաբեկիչների դեմ՝ նկատի ունենալով քրդական ջոկատները:
«Ներկայում թուրքական բանակը կանգնած է սահմանին, պատրաստ է հրամանին, իսկ Թուրքիայի ղեկավարությունը հայտարարում է, որ այդ հրամանը վաղ թե ուշ կտրվի»,- ասա Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Նա նշեց, որ ստեղծված իրավիճակում քրդերը դիմեցին ինքնապաշտպանության: Նրանք լուրջ մտավախություն ունեն, որ թուրքերը կմտնեն Սիրիայի տարածք: Նրանք դիմեցին Սիրիայի կառավարությանն աջակցելու համար: Դա հանգեցրեց նրան, որ ռուսական շրջիկ ջոկատները տեղավորվեցին Սիրիայի հյուսիսում: Ռուբեն Սաֆրաստյանի խոսքով, քրդերը փորձեցին հակազդել Թուրքիայի գործողություններին: Նրա խոսքով, ներկայում ԱՄՆ- Թուրքիա առևտրային գործարք է ընթանում, ինչը կարող է հանգեցնել նաև Թուրքիայի դերի նվազմանը Սիրիայում:
Ռուբեն Սաֆրաստյանը նկատեց, որ մյուս կողմից էլ խոսվում է Սիրիայի վերականգնման մասին:
«Բավական դրական զարգացումներ կարող են լինել Սիրիային ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելու հետ կապված: Հետաքրքիր էր այն հայտարարությունը, որ Սաուդյան Արաբիան պատրաստ է օգնություն ցույց տալ Սիրիայի վերականգնման աշխատանքներին: Եթե դա լինի, ապա լուրջ գործընթաց կսկսվի»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշեց, որ 2019 թվականին որոշակի լուծում կլինի Սիրիայում քրդական հարցի հետ կապված: Նրա կարծիքով, նշմարվում է այն, որ քրդերը կստանան մեծ ինքնավարություն Սիրիայի կազմում: Մինչ այդ Սիրիայի Սահմանադրությունը չէր ճանաչում ոչ մի ինքնավարություն:
Խոսելով Սիրիայում հայ համայնքի մասին՝ Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշեց, որ նկատվում է հայերի վերադարձ: Նա կարևոր համարեց այն տեղեկատվությունը, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը հայտարարել է Դեր Զորի հայկական եկեղեցին իր անձնական միջոցներով վերականգնելու մասին:
«Սա խորհրդանշական քայլ է, Սիրիայի իշխանությունը ցույց է տալիս, որ շահագրգռված են հայերի վերադառնալու հարցում, դա վերադարձի կանաչ լույս է»,- ասաց նա:

Ruben Safrastyan considers important Assad’s statement to restore Armenian Church in Deir ez-
YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS. It’s still too early to talk about the end of war in Syria, Ruben Safrastyan – Director of the Oriental Institute, told a press conference in Armenpress, stating that the Turkish armed forces are waiting for an order at the border to once again enter into Syria.
“Everything started when the United States announced withdrawing its troops from Syria. This led to new developments, in the center of which Turkey appeared. The latter urged the US either to eliminate or transform to the Turkish side the 22 military bases deployed in Syria’s north. But the US opposes this demand, meanwhile Turkey supposes that these military bases will be left for Kurds. Here we see that there is a problem between the US and Turkey”, Ruben Safrastyan said.
The next problem between the two countries is that Turkey calls the armed organizations consisting of Kurds as terrorist organizations, but the US considers such characterization unacceptable because some of these groups were fighting together with the Americans. Erdogan clearly stated that they will fight against terrorists up to the end, meaning the Kurdish squads.
“Currently the Turkish army stands on the border, is ready for getting an order, and the Turkish authorities announce that that order will sooner or later be given”, he said.
Safrastyan said in such circumstances Kurds started self-defense. They were seriously concerned that Turks would enter into Syria. They have applied to the Syrian government for assistance. Safrastyan noted that Kurds tried to counteract the Turkish operations. Ruben Safrastyan said currently US-Turkey trade deal is underway which can lead to decline of Turkey’s role in Syria.
At the same time there are talks on Syria’s restoration. “Quite positive developments are expected in terms of providing financial aid to Syria. The statement, according to which Saudi Arabia is ready to provide assistance to Syria’s restoration works, was interesting. If this happens, a serious process will launch”, he added.
Talking about the Syrian-Armenian community, Ruben Safrastyan said Armenians gradually return. He highlighted the fact that Syrian President Basher al-Assad announced that he will restore the Armenian church in Deir ez-Zor with his own resources.
“This is a symbolic step, the Syrian leadership shows that they are interested in the return of Armenians, this is a green light for return”, he stated.