Դերասանուհի Քեյթ Բլանշեթը կգլխավորի Վենետիկի կինոփառատոնի ժյուրին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալական ծագմամբ դերասանուհի Քեյթ Բլանշեթը կգլխավորի Վենետիկի կինոփառատոնի հիմնական մրցույթի միջազգային ժյուրին: Այդ մասին հունվարի 16-ին հայտարարել Է Վենետիկյան բիենալեի տնօրենությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Քեյթ Բլանշեթն ավելին Է, քան պարզապես ժամանակակից կինոյի կուռքը, որին նկարահանում են վերջին քսան տարվա ամենահայտնի ռեժիսորները: Նրա ավանդն արվեստում, հասարակական կյանքում, շրջակա միջավայրի պաշտպանության բնագավառում, կինոինդուստրիայում կանանց դերի պաշտպանության գործում, որտեղ դեռեւս գերակշռում են նախապաշարումները, արժանի են ողջ հասարակության հարգանքին»,-ասել Է ստուգատեսի գեղարվեստական ղեկավար Ալբերտո Բարբերան:
Անցյալ տարի 50-ամյակը նշած Բլանշեթն ամենաճանաչված դերասանուհիներից մեկն Է, որն ԱՄՆ-ում ակտիվորեն նկարահանվել Է ինչպես մեյնսթրիմի կինոյի նախագծերում, այնպես Էլ հեղինակային կինոնկարներում: Նրա ծառայությունների ցուցակում ավելի քան հիսուն դեր Է կինոյում եւ մի քանի տասնյակ թատերական աշխատանք: Բլանշեթը «Օսկար»-ի կրկնակի եւ «Ոսկե գլոբուս»-ի եռակի մրցանակակիր Է, ինչպես նաեւ մի շարք միջազգային մրցանակների դափնեկիր, որոնց թվում Է Վենետիկի Վոլպիի գավաթը՝ կնոջ լավագույն դերի համար:
Վենետիկի՝ թվով 77-րդ կինոփառատոնը՝ աշխարհի ամենահին ստուգատեսը, տեղի Է ունենալու սեպտեմբերի 2-ից մինչեւ 12-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Актриса Кейт Бланшетт возглавит жюри Венецианского кинофестиваля
Актриса австралийского происхождения Кейт Бланшетт возглавит международное жюри основного конкурса Венецианского кинофестиваля. Об этом объявила в четверг дирекция Венецианской биеннале.
"Кейт Бланшетт - больше, чем просто икона современного кино, которую снимают самые крупные режиссеры последнего двадцатилетия. Ее вклад в искусство, общественную жизнь, защиту окружающей среды, отстаивание роли женщин в индустрии кино, где все еще превалируют предрассудки, достойны уважения всего общества", - сказал художественный руководитель смотра Альберто Барбера,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Отметившая в прошлом году 50-летие Бланшетт является одной из самых признанных актрис, активно снимающихся в США, как в проектах кино мейнстрима, так и в авторских картинах. В ее послужном списке более полусотни ролей в кино и несколько десятков театральных работ. Бланшетт - двукратная обладательница "Оскара и трех "Золотых глобусов", а также ряда международных премий, среди которых Кубок Вольпи за лучшую женскую роль Венеции.