Հետաքրքիր տուրեր, համեղ խոհանոց. ուժի մեջ է մտել ՀՀ-ի և ՉԺՀ-ի միջև վիզայի չեղարկման համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Չինաստանի միջև մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման նախաձեռնությունը շատ կարևոր է: Այն իր ազդեցությունը կունենա ինչպես զբոսաշրջության զարգացման, այնպես էլ գործարարության ակտիվացման ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց  Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը:
«Այս քայլն առաջին հերթին խոսում է երկու պետությունների միջև բարձր մակարդակի հարաբերությունների, փոխադարձ հարգանքի ու վստահության մասին: Ե՛վ տնտեսական, և՛ մշակութային, և՛ զբոսաշրջության տեսանկյունից շատ անհրաժեշտ քայլ է: Երկու երկրների քաղաքացիներն առանց որևէ հերթի, փաստաթղթեր հավաքագրելու, փաստաթղթային գործընթացներ անցնելու կարող են հանգիստ ճանապարհորդել Հայաստան-Չինաստան և հակառակ ուղղությամբ»,-ասաց  Մեխակ Ապրեսյանը:
Հայ զբոսավարների գիլդիայի ներկայացուցիչ, զբոսավար Լուսինե Վարդանյանը նշեց, որ մինչ վիզայի չեղարկման այս նախաձեռնությունը ակնհայտ նկատվում էր Չինաստանից դեպի Հայաստան զբոսաշրջիկների այցելության ակտիվացում: Վիճակագրական ծառայության տվյալներով, եթե 2018 թ. հունվար-հոկտեմբերին ընկած ժամանակահատվածում Հայաստան է այցելել Չինաստանի 8 հազար 430 քաղաքացի, ապա 2019 թվականին` շուրջ 14 հազար 500: Լուսինե Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ Չինաստանից զբոսաշրջիկները Հայաստան են գալիս տարածաշրջանային փաթեթներով: Մեկ այցով նրանք ցանկանում են Հայաստանից բացի հարևան այլ երկրներում էլ լինել:
«Չինաստանից Հայաստան եկող զբոսաշրջիկները հիմնականում կենսաթոշակի տարիքի անձինք են: Նրանք նախընտրում են զբոսաշրջության դասական տարբերակը, այն է՝ այցելություններ պատմամշակութային վայրեր, եկեղեցիներ, թանգարաններ: Հաճույքով համտեսում են հայկական խոհանոցի բազմազան ճաշատեսակները, վայելում են գինին, կոնյակը, հնարավորինս շատ լուսանկարում են ու լուսանկարվում: Չինացի զբոսաշրջիկների հետ որպես անմիջական աշխատող զբոսավար կարող եմ վստահաբար ասել, որ վերադառնում են Հայաստանից տպավորված»,-ասաց Լուսինե Վարդանյանը: Զբոսավարը նկատեց, որ Հայաստան եկած չինացի զբոսաշրջիկներն արդեն բավական շատ թվով երկրներում եղել են, ճանապարհորդության զգալի փորձ ունեն: Ընտրում են Հայաստանը, որովհետև նոր ուղղություններ են փնտրում, որոնք առանձնանում են պատմամշակութային վայրերով, գեղեցիկ տեսարաններով ու համեղ խոհանոցով:
Քանի որ մուտքի արտոնագրի չեղարկմամբ պայմանավորված ակնկալվում է զբոսաշրջիկների հոսք Չինաստանից, հետևաբար չինարենի իմացությամբ զբոսավարների թվի ավելացման անհրաժեշտություն կա: Չինացի զբոսաշրջիկները հիմնականում նախընտրում են չինարենի իմացությամբ զբոսավարների հետ աշխատել:
Բանախոսները տեղեկացրին, որ առաջիկայում այդ ուղղությամբ ակտիվ աշխատանք է նախատեսվում: Հայ զբոսավարների գիլդիան և  Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան այս ուղղությամբ համատեղ են աշխատելու: Հայ զբոսավարների գիլդիան այս ոլորտում մեծ փորձ ունի:
Հունվարի 19-ին ուժի մեջ է մտել «Հայաստանի և Չինաստանի կառավարությունների միջև մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման մասին» համաձայնագիրը:

YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. The initiative of lifting visa requirements between Armenia and China is very important as it will contribute to both developing tourism and boosting entrepreneurship, Mekhak Apresyan – Chairman of the Armenian Tourism Federation, told a press conference in Armenpress.
“This step firstly shows the high level of relations, mutual respect and trust between the two countries. This is a necessary step both from economic, cultural and tourism perspectives. The citizens of the two countries can freely travel to Armenia-China and vice versa without any documentary procedures”, Mekhak Apresyan said.
Representative of the Armenian Guides Guild Lusine Vardanyan said before the abolishment of visa regime, there was an obvious increase in visits of Chinese tourists to Armenia. According to the data of the Statistical Service, 8430 Chinese citizens visited Armenia in 2018, but in 2019 their number was nearly 14500.
“Tourists coming from China to Armenia are mainly retired people. They prefer the classic option of tourism, that is the visit to historical-cultural sites, churches and museums. They taste with pleasure numerous types of dishes of the Armenian cuisine, enjoy the Armenian wine, brandy, take photos as much as possible. As a tour guide who directly works with the Chinese tourists I can confidently state that they leave Armenia impressed”, she said. Vardanyan said the Chinese tourists choose Armenia as they are searching for new destinations which are known with their historical-cultural sites, beautiful places and delicious cuisine.
As a flow of tourists from China is expected to Armenia following the abolishment of the visa regime, there is a need for increasing the number of guides speaking in Chinese.
The speakers informed that active work will be done soon on this path. The Armenian Guides Guild and the Armenian Tourism Federation are going to work jointly.