Facebook-ն ավելի քան 500 մլն դոլար կվճարի դեմքերի ճանաչման հայցի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների Facebook ընկերությունը 550 միլիոն դոլար կվճարի դեմքերի ճանաչման տեխնոլոգիայի օգտագործման կապակցությամբ Իլինոյսի նահանգի բնակիչների կոլեկտիվ հայցի կարգավորման համար: Այդ մասին հայտնել Է New York Times թերթը՝ վկայակոչելով ընկերության հայտարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ Facebook-ը սոցիալական ցանցում այլեւս ավտոմատ չի օգտագործի դեմքերի ճանաչման տեխնոլոգիան:
Facebook-ի ֆինանսական տնօրեն Դեւիդ Վեներն ընդգծել Է, որ ընկերությունը «որոշել Է կարգավորման հասնել ի շահ հանրակցության եւ իր բաժնետերերի»: 2015 թվականին Իլինոյսի նահանգի բնակիչները կոլեկտիվ հայց Էին հարուցել Facebook-ի դեմ՝ ընկերությանը մեղադրելով օրենքի խախտման մեջ կենսաչափական տվյալների հավաքման համար դեմքերի ճանաչման տեխնոլոգիայի օգտագործման պատճառով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նվոստին:

Facebook выплатит более $500 млн из-за иска о распознавании лиц
Американская компания Facebookсогласилась выплатить 550 миллионов долларов для урегулирования коллективного иска жителей штата Иллинойс по поводу использования технологии распознавания лиц. Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета New York Times со ссылкой на заявление компании.
Ранее сообщалось, что Facebook больше не будет автоматически использовать в социальной сети технологию распознавания лиц.
Финансовый директор Facebook Дэвид Венер подчеркнул, что компания "решила достичь урегулирования в интересах сообщества и своих акционеров".
В 2015 году жители штата Иллинойс подали коллективный иск против Facebook, обвинив компанию в нарушении закона из-за использования технологии распознавания лиц для сбора биометрических данных.