Թվային հասարակությունից մինչև խելացի քաղաքներ.Ճապոնացի փորձագետը Հայաստանում կիսվում է փորձառությամբ
Թվային հասարակությունից մինչև խելացի քաղաքներ.Ճապոնացի փորձագետը
Հայաստանում կիսվում է փորձառությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի կառավարության Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների գծով պատասխանատուի գործադիր խորհրդական, Թվային կառավարության միջազգային խորհրդի նախկին ղեկավար Տոշիյուկի Զամման Հայաստանի հետ համագործակցության լավ հեռանկարներ է տեսնում: Զամման օրերս Հայաստան կատարած այցի ընթացքում կիսվել է իր փորձով` թվային հասարակության, խելացի քաղաք ստեղծելու, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի վերաբերյալ:
«Իմ այս այցի նպատակն է կիսվել իմ փորձառությամբ և ծանոթանալ ձեր երկրի փորձին: Ես աշխատում եմ Ճապոնիայի կառավարության համար, Ճապոնիայի կառավարության Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պատասխանատուի գործադիր խորհրդատուն եմ, նաև Թվային կառավարության միջազգային խորհրդի նախկին ղեկավարը: Ես շատ երկրներ եմ գնացել և շատ ուրախ եմ կիսվել իմ փորձառությամբ»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Տոշիյուկի Զամման ու վստահեցրեց` թվային դիվանագետի ակտիվությունը չունի ոչ առևտրային, ոչ քաղաքական պատճառ , դա պարզապես փորձագետի կողմից օգնություն է մեկ այլ փորձագետի`  ստեղծելու ավելի լավ հասարակություն` թվային ուժով:
Զամման Հայաստան այցի ընթացքում դասախոսություն է ունեցել Հայաստանում Ամերիկյան համալսարանում, ստացել շատ հարցեր, տվել մեկնաբանություններ: Նա նկատեց` Հայաստանն ու Ճապոնիան նույն խնդիրներն ունեն և կարող են միասին լուծել: «Օրինակ` Ճապոնիան շատ է հարգում թուղթը։ Որոշ ընկերություններ ստեղծել են ավտոմատ կնիքի ռոբոտ: Բայց մենք թղթի բիզնեսում ենք, թղթի դարաշրջանում: Հայաստանը մեզ շատ նման է»,-ասաց նա ու նշեց՝ երկու երկրներն ունեն նույն խնդիրները և կարող են լուծել դրանք:
Զամման Հայաստանում հանդիպել է նաև կառավարության ներկայացուցիչների, նրանց հետ խոսել ոչ միայն թվային տնտեսության, այլ նաև թվային հասարակության մասին: «Դուք պետք է կենտրոնանաք թվային հասարակության վրա, օգտագործեք թվայնացման ուժը՝ քաղաքացիների համար ավելի լավ կյանքի պայմաններ ստեղծելու համար: Ընկերությունները պետք է մրցակցեն այլ երկրների ընկերությունների հետ: Կառավարությունը պետք է ավելի լավ միջավայր ստեղծի բիզնեսի համար»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով` կառավարությունը չպետք է լինի ծառայության մատակարար: Զամման առաջարկում է կառավարությանը  թվային ոլորտում լինել պլատֆորմ և մասնավոր հատվածի ծառայությունները դարձնել ավելի լավը: «Եթե կառավարությունը ուզում է օրինակ սմարթֆոնների համար հավելված ստեղծել, դա օգտակար չի լինի: Նրանք պետք է մտածեն միայն կարգավորող կանոնների ստեղծման մասին: Սակայն մասնավոր ընկերությունն ուզում է ավելի շատ հաճախորդներ ստանալ: Նրանք շարունակաբար բարելավում են իրենց ծառայությունները: Դա մասնավոր հատվածի և կառավարության տարբերությունն է»,-ասաց նա ու նշեց` կառավարությունը պետք է կենտրոնանա մասնավոր սեկտորի համար պլատֆորմ ստեղծելու վրա: Եվ մասնավոր սեկտորը ծառայություններ կներդնի այդտեղ:
ՏՏ ոլորտի զարգացման համար նա Հայաստանում պոտենցիալ տեսնում է: Դրանցից մեկը համարում է մարդկային ռեսուրսը` լավ կրթված մարդիկ: «Եվ դուք պետք է կենտրոնանաք երիտասարդների վրա`թվայնացման համար: Հաջորդ քայլը կարծում եմ պետք է լինի հրավիրել որոշ միջազգային ընկերությունների՝ միավորվելու դրանց հետ և գրավելու լավ հաճախորդներ: Դա է աճի ձևը: Էստոնիան 10 տարի առաջ այս առումով ոչինչ չուներ, իսկ հիմա թոփ թվային կառավարություն ունի: Նրանք կենտրոնացան մարդկային ռեսուրսի, համագործակցության վրա»,-ասաց Զամման:
Նա նկատեց` հայերը շատ խելացի են և շատ լավ վարվելակերպ ունեն: Նա նշեց` դա նշանակում է, որ մեծ պոտենցիալ կա` աշխատելու այլ երկրների հետ միջազգայնորեն: «Ես կարծում եմ, որ մարդկային ռեսուրսը Հայաստանում մեծ պոտենցիալ ունի: Հայերը շատ արհեստավարժ կերպով անգլերեն են խոսում, լավ են մաթեմատիկայից: Երբեմն մենք կարող ենք տեսնել խնդիր` բիզնեսի ավանդական ձևի, մտածողության ավանդական ձևի, դա խոչընդոտ է՝ շարժվելու առաջ: Սակայն լսել եմ, որ ձեր կառավարությունը փոխվել է, դարձել ավելի երիտասարդ: Դուք բախտավոր եք»,-ասաց Զամման:
Նա նշեց` այնուամենայնիվ առանց ռիսկի կանխարգելման առաջ շարժվելը կձախողվի: Այլ երկրներն անում են նույն սխալները, ունեն նույն խնդիրները. մասնագետը կարող է ու պատրաստ է կիսել այդ ինֆորմացիան:
Անդրադառնալով Հայաստան-Ճապոնիա համագործակցությանը` Զամման նշեց` իրենք Ճապոնիայում շատ գաղափարներ ունեն, բայց տարբեր կարգավորումներ կան: «Քանի որ շատ գաղափարներ դժվար է իրականացնել Ճապոնիայում, եթե խնդիր չլինի դա այստեղ՝ Հայաստանում անելու համար, մենք կարող ենք համագործակցել և դա փորձարկել այստեղ, արդյունքը լավ կլինի հայերի համար: Կարծում եմ՝ մենք պետք է Հայաստանից գնենք այդ լուծումը: Բիզնես համագործակցությունն, իհարկե, հնարավոր կլինի»,-ասաց նա:
Զամման ներկայացրեց նաև խելացի քաղաքի ստեղծման իրենց հաջող փորձը: Նա շեշտեց` իրական խելացի քաղաքը տեխնոլոգիաների օգտագործումն է` մարդկանց կյանքի որակը բարձրացնելու համար: «Այս կոնտեքստում մենք պետք է գտնենք, թե որն է ամենամեծ խնդիրը ձեր քաղաքում և դա լուծենք: Հաջորդ անգամ պետք է լուծել երկրորդ խնդիրը` օգտագործելով թվային տեխնոլոգիաները: Երբեմն, թյուրիմացաբար կարծում են, թե խելացի քաղաքն այն է, երբ պարզապես ապահովում են լավ ցանց, լավ հավելվածներ»,-ասաց նա:
Ճապոնիան ներկայում շատ հավելվածներ ունի: Հավելվածներից մեկը ահազանգում է, որ մի քանի վայրկյանից երկրաշարժի ալիք է սպասվում: Մեկ այլ հավելված հանցագործողությունների քարտեզ է, որում ինֆորմացիան տրամադրվում է ոստիկանության կողմից: «Լավ կազմակերպված քաղաքն է խելացի քաղաքը: Այն լավ ծրագրերը, որոնք որևէ խնդիր չեն լուծում, ոչ ոք չի օգտագործի»,-նշեց նա:
Հասարակական տրանսպորտի խնդրի կարգավորման համար Ճապոնիայում օգտագործում են սենսորներ, դրանք տեղադրվում են ավտոբուսների, գնացքների վրա: Այսպիսով` մարդը կարող է  հասկանալ, թե որտեղ է ավտոբուսը, երբ կգա հաջորդը, որքան պետք է սպասել հաջորդ ավտոբուսին: «Երբեմն ավտոբուսները միաժամանակ են գալիս, մենք կարող ենք ընտրել, թե որ մեկն է ավելի լավը»,-ասաց նա ու նշեց` հեծանիվները ևս հիմա շատ տարածված են Ճապոնիայում, դրանք կարելի է վարձել:
Զամման նշեց` մեծ սիրով ևս հաջորդ հնարավորության դեպքում Հայաստանում պատրաստ է կրկին դասախոսություններ կարդալ, կիսվել փորձով: Ինքը կենտրոնացած է այլ մարդկանց կրթելու, թրեյնինգներ անցկացնելու վրա:

From digital society to smart cities: Japanese expert shares his experience in Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 4, ARMENPRESS. Toshiyuki Zamma, Executive Advisor to Government Chief Information Officer of Japan, former head of the International Council of the Digital Government, sees good prospects for the cooperation with Armenia.
Recently Mr. Zamma visited Armenia to share his experience in the field of digital society, creation of smart city and IT.
“The purpose of my visit is to share my experience and get acquainted with the experience of your country. I am working in the Japanese government as an adviser to the government CIO, I am also the past chairman of the International Council of Digital Government. I have been in many countries and I am very happy to share my experience”, Toshiyuki Zamma told ARMENPRESS, assuring that the activity of a digital diplomat has no commercial, political purpose, it’s just an expert –to-expert help to create a better society with a digital power.
During his visit in Armenia Mr. Zamma delivered a lecture at the American University of Armenia (AUA), got many questions and gave comments. He said Armenia and Japan have the same problems and can solve them jointly. “For example, Japan shows too much respect to paper. Some companies created an automatic stamp robot. We are still in a paper business, in a paper era. Armenia is very similar to us”, he said, adding that the two countries have the same problems and can solve them.
Toshiyuki Zamma also met with the representatives of the Armenian government to talk not only about the digital economy, but also the digital society. “You need to use the digital power to make better rights for the citizens. Companies have to compete with the companies of other countries. The government has to create a better environment for the businesses”, he said.
According to him, the government should not be a service bender. Zamma recommends the government to be a platform especially in the digital sector. “If the government wants to create an application for instance for smartphones, that would not be useful. They should think about the regulations and rules. But the private company wants to be used more by clients. They continuously improve their services. There is quite difference between the private sector and the government”, he said, adding that the government should focus on creating a platform for the private sector, and the private sector should put the services on that.
Toshiyuki Zamma sees potential for IT development in Armenia. “Your people are very smart, are very good, have the manner. You have a huge potential to work with other countries internationally. I mean the human resource in Armenia has huge potential. Armenians speak English quite well, are strong in mathematics. Sometimes we can see the problem of the cultural background, the traditional way of the business and thinking, this is the barrier to move to the future. I heard that your government has changed, became very young, so you are lucky”, he said.
Toshiyuki Zamma says if one goes on without any preparations for the risks, it means failure. “But other countries also make the similar mistakes, have the same problems”, he said, adding that he can share this information.
“You should focus on the youth to make more familiar with the digitalization. The next step is to invite some international companies to collaborate with them and catch the good customer. If you make some product without customer, nothing good will happen. So you should find the good customer. This is the way to progress. 10 years ago Estonia had nothing, but now it has the top digital government because they focused on the human resources and the collaboration with the private sector”, Toshiyuki Zamma said.
As for the Armenia-Japan cooperation, Toshiyuki Zamma said they have many ideas, but the regulations are different. “Because of the regulations some ideas are difficult to do in Japan, however, if there is no problem to do this in Armenia, we can collaborate and test it here in Armenia, and the result will be good for the Armenian people. I think we should buy that solution from Armenia. Business cooperation will be, of course, possible”, he said.
Mr. Zamma also introduced their successful experience in the creation of a smart city. He said the real smart city is the use of technologies for improving the people’s life quality. “In this context we should find what is the biggest problem in your city in order to solve that. Next time we should solve the second problem by using the digital technologies. Sometimes there is a mistake according to which the smart city is when just good network, good applications are provided”, he said.
“There are many applications now in Japan about the disaster, about the earthquake for example. Another application is a map of crimes, and information about it is provided by the Police”, he said.
As for the regulation of the public transportation issue Mr. Zamma said Japan uses sensors on the buses and the trains. So the people can understand where is their bus, when it will arrive and how long they have to wait for the next. “Sometimes buses are coming at the same times, so we can choose which one is better”, he said, adding that now bicycles are also quite widespread in Japan.
Toshiyuki Zamma said he is ready to again give lectures in Armenia in case of a next opportunity and share his experience. He says he is focused on educating the people, organizing trainings.