Apple-ը iPhone-ով հինգժամանոց ֆիլմ է նկարահանել Էրմիտաժի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ընկերությունը եւ Պետական Էրմիտաժը համատեղ հինգժամանոց ֆիլմ են ներկայացրել թանգարանի մասին, որը նկարահանվել Է մեկ կադրով եւ iPhone 11 Pro Max-ի մեկ լիցքավորմամբ: Ֆիլմն ինքը եւ դրա թրեյլերն արդեն հասանելի են YouTube-ում Apple-ի պաշտոնական ռուսական ալիքում: Այդ մասին մարտի 10-ին ՏԱՍՍ գործակալությանը հայտնել են ընկերությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Apple-ի եւ Էրմիտաժի՝ ավելի քան հինգ ժամ տեւողությամբ համատեղ նախագիծն իրենից ներկայացնում Է զբոսանք թանգարանով, որտեղ հանդիսատեսին ներկայացվում են 45 սրահներ եւ արվեստի գրեթե 600 ստեղծագործություններ: Այդ ֆիլմը թանգարանի կյանքից մեկ օր պատկերելու փորձ Է, պատմում Է նախագծի ռեժիսոր Ակսինյա Գոգը:
Էրմիտաժի գլխավոր տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկու խոսքով՝ նման փորձը նոր մոտեցում Է թանգարանի նկատմամբ: «Կինոն ստեղծվել Է ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ, բայց դրա հետ մեկտեղ ցույց Է տալիս դասական թանգարան եւ դասական արվեստ: Թվում Է՝ ցուցադրվում Է «սովորական» Էրմիտաժը, բայց ոչ սովորական անկյան տակ: Այդ ամենն Էլեկտրոնային Էսթետիկայի հաջորդ փուլն Է, երբ տեխնոլոգիաներն սկսում են հումանիզացվել: Դա Էլ հենց արդիականությունն Է»,-հավելել Է Պիոտրովսկին:

Apple и Эрмитаж презентовали пятичасовой фильм о музее, снятый одним кадром
Компания Apple и Государственный Эрмитаж представили совместный пятичасовой фильм о музее, снятый одним кадром и на одном заряде iPhone 11 Pro Max. Сам фильм и трейлер к нему уже доступны на официальном российском канале Apple на YouTube. Как передает Арменпресс, об этом сообщили во вторник ТАСС в компании.
Совместный проект Apple и Эрмитажа длиной более пяти часов представляет собой прогулку по музею, где зрителю представлены 45 залов и почти 600 произведений искусства. Этот фильм - попытка запечатлеть один день из жизни музея, рассказывает режиссер проекта Аксинья Гог. По словам генерального директора Эрмитажа Михаила Пиотровского, такой эксперимент показывает новый взгляд на музей.
"Кино подготовлено с использованием самых современных технологий, но при этом показывает классический музей и классическое искусство.
Показывает, казалось бы, "обычный" Эрмитаж, но под необычным углом. Все это - следующий этап электронной эстетики, когда технологии начинают гуманизироваться. Это и есть современность", - добавил Пиотровский.