ԿԳՄՍ նախարարությունն անապահով ընտանիքների աշակերտների համար հավաքել է մոտ 600 համակարգիչ, հեռախոս
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը սոցիալապես անապահով ընտանիքներում ապրող աշակերտների համար հեռավար ուսուցումը մատչելի դարձնելու համար հավաքել է մոտ 600 միավոր տեխնիկա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
«Մենք տեխնիկան հավաքում ենք Երևանի Խաչիկ Դաշտենցի անվան թիվ 114 դպրոցում։ Արդեն իսկ հավաքագրել ենք 600 միավոր տեխնիկա՝ համակարգիչ, հեռախոս, պլանշետ, ընդ որում դրանց մեծ մասը ամբողջովին նոր է։ Տեխնիկայի հետ տրվում են նաև ինտերնետ քարտեր։ Մենք այս ամբողջը տրամադրել ենք մարզերի դպրոցներին, և նրանք էլ ժամանակավորապես տրամադրել են անապահով ընտանիքների աշակերտներին։ Նվիրաբերությունները եղել են ինչպես կազմակերպությունների, այնպես էլ անհատների կողմից»,- նշեց Անդրեասյանը։
«Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը ապրիլի 1-ին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հավաքագրման կետ է հանձնել 50 համակարգիչ, որոնք նույնպես ուղարկվել են Տավուշի մարզ։ Ազգային ժողովից այս նախաձեռնությանը տրամադրվել է 85 համակարգիչ։
Արտակարգ դրության հայտարարելուց հետո Հայաստանում առժամանակ փակվել են բոլոր ուսումնական հաստատությունները, ինչի հետևանքով համակարգն անցել է հեռավար ուսուցման։

Министерство НОКС  около 600 компьютеров и смартфонов предоставит ученикам из необеспеченных семей
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении для обеспечения доступности дистанционного обучения учащимся из социально необеспеченных семей собрало около 600 единиц техники.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказала замминистра МСФО Жанна Андреасян.
“Мы собираем технику в ереванской школе № 114 им. Хачика Даштенца. Уже собрали 600 единиц техники - компьютеры, смартфоны, планшеты, причем большинство из них совершенно новые. С техникой предоставляются и интернет-карты. Все это мы предоставили областным школам, и они на время передадут их ученикам из необеспеченных семей. Пожертвования делались как организациями, так и частными лицами”, - отметила Андреасян.
Центр креативных технологий “Тумо” 1 апреля передал в пункт сбора техники Министерства образования, науки, культуры и спорта 50 компьютеров, которые были отправлены в Тавушскую область. Национальное собрание предоставило 85 компьютеров.
После объявления чрезвычайного положения в Армении временно закрыты все учебные заведения, вследствие чего система перешла на дистанционное обучение.