WCIT 2019 հայկական թիմը երկրորդ խոշոր տեխնոլոգիական կոնֆերանսը կկազմակերպի Մոսկվայում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ WCIT 2019 տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի հայկական թիմը  կազմակերպչական որակյալ աշխատանքի շնորհիվ միջազգային ճանաչում է ստացել և շուտով Մոսկավայում նախատեսում է կազմակերպել իր երկրորդ խոշոր տեխնոլոգիական կոնֆերանսը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «WCIT 2019 Yerevan»-ի կազմակերպչական թիմը։
«ՏՏ համաշխարհային 23-րդ համաժողովը հատկանշական ակնթարթ էր մեր երկրի համար, հնարավորություն՝ աշխարհի ուշադրությունը սևեռելու այն նորարարությունների վրա, որոնք ամեն օր ստեղծվում են հենց Հայաստանում: WCIT 2019-ը իսկապես կարևոր ու հիշարժան տեխնոլոգիական համաժողով էր, որի հիմքում թիմային մեծ ձգտումն էր, աշխատանքի որակն ու կատարման վարպետությունը:
Համաժողովի գերազանց հաջողության հետևում մասնագետների հսկայական թիմ էր, որն աշխատում էր մեկ տեսլականի ու նպատակի համար: Սակայն WCIT 2019-ը Երևանում կայացավ հենց WCIT 2019- ՏՏ համաշխարհային 23-րդ համաժողովի կազմակերպչական կոմիտեի նախագահ, ԱՏՁՄ նախագահ, «UCOM»-ի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանի մեծ ջանքերի ու ներդրման շնորհիվ: Արդյունքում՝ Հայաստանը տեխնոլոգիական կոնֆերանսների նոր չափանիշ սահմանեց ամբողջ աշխարհում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
WCIT 2019 Yerevan-ը խոստանում է առաջիկայում մանրամասներ ներկայացնել Մոսկավում կազմակերպվող համաժողովի վերաբերյալ։
WCIT-2019 համաժողովն անցկացվել էր 2019 թվականի հոկտեմբերի 7-9-ը: Համաժողովին մասնակցել է ավելի քան 2500 մարդ 70 երկրից։
WCIT համաժողովին բացման խոսքով հանդես էր եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Համաժողովին հիմնական ծրագրին զուգահեռ համալիրի սրահներում գործում էին տաղավարներ, որտեղ տեղական և արտասահմանյան ընկերություններ ներկայացնում էին իրենց արտադրանքը։
Համաժողովին մասնակցել են System of a Down ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը և գործարար, «Reddit» կայքի և «Initialized Capital» վենչուրային ընկերության համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը։ Համաժողովի ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև աշխարհահռչակ հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյանը։

WCIT 2019 Armenian team plans to hold its second massive technological conference in Moscow
YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. The Armenian team of the World Congress on Information Technology (WCIT 2019) got an international recognition thanks to the high organizational work and is planning to hold its second massive technological conference in Moscow, the WCIT 2019 Yerevan organizational team said in a statement.
“WCIT 2019 Yerevan - a special moment for Armenia, an opportunity that focused the world's attention on the long and enduring tradition of innovation and achievement by Armenia and Armenians everywhere.
WCIT 2019 Yerevan was a genuinely consequential and memorable technology conference that made a statement with a scope of its intellectual ambition, the quality of its substance, and mastery of its execution. This became possible with a great team of professionals behind, a true spirit, and a conviction of the mission but most of all, with the enormous efforts and input of Alexander Yesayan, the Chairman of WCIT 2019 Yerevan organizing committee, president of the Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) and co-founder of UCom. As a result Armenia set a new standard for technology conferences worldwide”, the statement said.
The Armenian team of WCIT is now in the discussion stage with the city of Moscow to plan and execute its second massive technological conference. More updates will be available soon.
The WCIT 2019 was held in Yerevan, Armenian from October 7 to 9. More than 2500 people from 70 countries attend the Congress.