ԵՊՀ-ում հիմնադրվել է ցեղասպանության կանխարգելման և կրթության ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի պետական համալսարանը և Միավորված ազգերի կրթական, գիտական և մշակութային կազմակերպությունը (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) հայտարարել են Ցեղասպանության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման և կրթության ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնի հիմնադրման մասին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի պետական համալսարանից
«Յուրաքանչյուր տարի Միավորված ազգերի կրթական, գիտական և մշակութային կազմակերպությունը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, մրցութային կարգով ընտրում է աշխարհի տարբեր երկրներում ամբիոնների հիմնադրման վերաբերյալ որոշակի թվով նախագծեր, որոնք գործում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո, նրա հռչակած առաջնահերթություններին համահունչ:
ԵՊՀ-ում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնի հիմնադրումն այն շարունակական աշխատանքի գնահատականն է, որն իրականացվել է վերջին տարիներին ԵՊՀ ՀՀԻ-ի ցեղասպանագիտության բաժնում՝ կազմակերպված գիտաժողովները, սեմինարները, քննարկումները, բաց դասախոսությունները, տեղեկատվության հանրայնացնելու աշխատանքը, ինչպես նաև «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական ծրագիրը:
Իսկ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համար ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ կրթությունն առաջնային նշանակետերից է:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ‹‹UNITWIN››  ծրագիրը խթանում է համալսարանների միջև միջազգային համագործակցությունը ու ցանցային կապի ստեղծումը: Այն օգնում է ամբողջ աշխարհում հզորացնել բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները, լրացնել գիտելիքների բացը և համագործակցել 2030-ի Կայուն զարգացման օրակարգի շուրջ:
Ցեղասպանության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման և կրթության ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնի բացումն ազդարարվեց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռավար դասախոսություն-հանդիպմամբ, որին մասնակցում էին  Երևանի պետական համալսարանի հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի ցեղասպանագիտության բաժնի և Հայաստանում Ամերիկյան համալսարանի ուսանողներն ու շրջանավարտները:
ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը դասախոսություն կարդաց «Հայաստանը և ցեղասպանությունների կանխարգելման քաղաքականությունը» թեմայով:
Պ.գ.թ. Սուրեն Մանուկյանը Ցեղասպանության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման և կրթության ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնի ղեկավարն է, արդեն երկար տարիներ մասնագիտանում է ցեղասպանագիտության ոլորտում:
2017 թվականից նա ղեկավարում է ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի ցեղասպանագիտության բաժինը, ինչպես նաև 2018 թ. Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի համեմատական ցեղասպանագիտության բաժինը: 2007-2018 թթ. եղել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրենը:
Սուրեն Մանուկյանը ցեղասպանությունների ուսումնասիրության մեջ ներգրավված գրեթե բոլոր մասնագետների միավորող միջազգային կազմակերպության խորհրդի անդամ է 2017 թվականից:
Մեզ հետ զրույցում պարոն Մանուկյանը նշեց, որ Երևանի պետական համալսարանում ամբիոնի հիմնական նպատակն է ցեղասպանագիտական կրթության խթանումը Հայաստանում՝ ինչպես համալսարանական, այնպես էլ ոչ ֆորմալ մակարդակներում:
‹‹Տեղեկատվական արշավների, հրապարակումների, սեմինարների և աշխատաժողովների միջոցով ամբիոնը նպատակ ունի հասնելու ցեղասպանություն երևույթի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանն ամբողջ աշխարհում, ինչը կնպաստի ցեղասպանությունների դատապարտմանը և կանխարգելմանն ուղղված միջազգային քաղաքականությանը››,- ասաց պարոն Մանուկյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը վերջին տարիներին իր վրա է վերցրել գլոբալ մակարդակում ցեղասպանությունների և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման առաջամարտիկի դերը:
‹‹Սրա վկայություններն են, օրինակ, երկու տարին մեկ պարբերականությամբ Երևանում անցկացվող Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելմանն ուղղված գլոբալ ֆորումները կամ 2020 թ. հունիսի 22-ին Հայաստանի նախաձեռնությամբ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից ընդունված այդբովանդակ բանաձևը,- փաստեց Սուրեն Մանուկյանը,- և մեր նորաստեղծ ամբիոնը գործադրելու է բոլոր ջանքերը գիտական և կրթական ոլորտում ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման և կանխարգելման հարցին նպաստելու համար››:
ԵՊՀ ՀՀԻ ցեղասպանության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման և կրթության ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնի նպատակներն են խթանել ցեղասպանագիտական կրթությունը ֆորմալ և ոչ ֆորմալ մակարդակներում, բարձրացնել  ցեղասպանությունների և այլ զանգվածային հանցագործությունների վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակը տարբեր միջոցառումների, տեղեկատվության արշավների, հրապարակումների, սեմինարների միջոցով հասարակության շրջանում, ինչպես նաև համագործակցել  ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի այլ ամբիոնների և այլ կազմակերպությունների հետ՝  ոլորտին առնչվող տարբեր ծրագրեր իրականացնելու համար:
Ցեղասպանության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման և կրթության ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնը գործելու է ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում:
Հարկ է նաև հիշեցնել, որ  Երևանի պետական համալսարանում մեկնարկել է 2020-2021 ուսումնական տարվա մագիստրատուրայի ընդունելությունը «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական ծրագրում (տրվում է Միջազգային հարաբերությունների մագիստրոսի աստիճան) ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ (անվճար) առկա ուսուցման համար հատկացվում է 2 տեղ:
Մագիստրատուրայի ընդունելության առաջին փուլի փաստաթղթերն ընդունվելու են հունիսի 5-ից մինչև հուլիսի 6-ն առցանց` https://admission.ysu.am/ կայքի միջոցով,  իսկ երկրորդ փուլի փաստաթղթերն առցանց ընդունվելու են հուլիսի 13-ից մինչև օգոստոսի 24-ը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

UNESCO Chair on education and prevention of Genocide and other atrocity crimes established at YSU
YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. Yerevan State University and the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) have announced the establishment of the UNESCO Chair on Education and Prevention of Genocide and other Atrocity Crimes, ARMENPRESS was informed from the YSU.
Each year, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) selects a number of projects to establish chairs in various countries all over the world. These chairs operate under the sponsorship of the organization, based on its priorities.
The establishment of the UNESCO Chair on Education and Prevention of Genocide and other Atrocity Crimes at YSU is an estimation of the continuous work carried out in recent years at the Department of Genocide Studies of YSU: organizing conferences, workshops, public lectures, raising information as well as the implementation of the master's program on "Genocide Studies." For UNESCO, education on genocide prevention is among the top priorities.
UNESCO’s UNITWIN programme promotes international cooperation and networking between universities. It helps reinforce higher education institutions worldwide, bridge the knowledge gap, mobilize university expertise and collaborate around the Sustainable Development Agenda 2030.
The opening of the chair was marked by video-lecture of Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan for the students and alumni of the Department of Genocide Studies at Institute of Armenian Studies of Yerevan State University and American University of Armenia on "Armenia and Genocide prevention policy", held on June 20, 2020.
The head of the UNESCO Chair on Education and Prevention of Genocide and other Atrocity Crimes is Dr. Suren Manukyan.
Dr. Suren Manukyan  told us, that he is engaged in genocide studies for many years.
Since 2017, he has been the head of the Department of Genocide Studies at YSU, Institute for Armenian Studies, as well as head of the Department of Comparative Genocide Studies of the Armenian Genocide   Museum -Institute since 2018. In 2007-2018 he was the deputy director of the Armenian Genocide Museum-Institute.
Dr.Manukyan is the author of number of scientific papers and a participant in international conferences. He was the director of Biannual conference of International Association of Genocide Scholars held in Yerevan in 2015. He has been a member of Board of this organization that united the majority of genocide scholars.
Mr. Manukyan noted that the main goal of the new chair at Yerevan State University is to promote genocide studies in Armenia, both at university and non-formal levels. Through information campaigns, publications, seminars and workshops, the chair aims to raise awareness of genocide around the world, which will contribute to formation of international policies aimed at condemning and preventing genocides.
"In recent years, Armenia has taken a role of a global leader in the prevention of genocides and other mass atrocities. As an evidence, the Global Forums on the Prevention of Genocide in Yerevan can be mentioned, which are held every two years. Another example is the recent resolution on genocide prevention that was adopted by the UN Human Rights Council on June 22 initiated by the Republic of Armenia." he said.
He also noted, that  the newly established UNESCO Chair on Education and Prevention of Genocide and other Atrocity Crimes is going to make efforts to promote the international recognition and prevention of genocides in the academic and educational levels.
The objectives of the UNESCO Chair on Education and Prevention of Genocide and other Atrocity Crimes at Yerevan State University will encompass the following:
To promote genocide education both formal and informal levels.
To raise awareness about the phenomenon of genocide through various events, information campaigns, workshops.
To create a broad network of professionals engaged in the topic (genocide scholars, academics from adjacent fields, students, volunteers).
Cooperate closely with other UNESCO Chairs and Organizations on relevant programs and activities.
UNESCO Chair on Education and Prevention of Genocide and other Atrocity Crimes will operate at the Institute for Armenian Studies of Yerevan State University.