Այս արկածախնդրությունն Ադրբեջանի համար ունենալու է անդառնալի հետևանքներ. ՀՀ ԱԺ պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Տիգրան Կարապետյանը նկատում է, որ փաստորեն Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը հուլիսի 12-ին ստացած ապտակից դասեր չի քաղել, ինչի պատասխանը լինելու է շատ ցավոտ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Կարապետյանն  այս մասին ասաց արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգելու հարցով  ԱԺ հատուկ նիստում իր ելույթում՝ հիշեցնելով, որ ադրբեջանական զինված ուժերը գնդակոծել են նաև Չինարի գյուղը:
«Փաստորեն Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը երեկվա՝ հուլիսի 12-ի ստացած ապտակից դասեր չի քաղել: Դե ինչ ընտրությունն իրենցն է, պատասխանը լինելու է շատ ցավոտ»,-ասաց     Կարապետյանը:
Նա նշեց, որ երեկ՝ հուլիսի 12-ին ամբողջ օրը ՀՀ Զինված ուժերը ձեռնպահ մնացին խաղաղ բնակչության, բնավակայրերի ուղղությամբ որևէ արկ արձակելուց: Կրակը ամբողջությամբ ուղղորդված է եղել ինժեներական կառույցների և ռազմատեխնիկայի ուղղությամբ: «Ցավոք, մենք ստիպված ենք լինելու պատասխանել, պատասխանել շատ ցավոտ: Ադրբեջանը առաջնագծում կիրառում է հարվածային անօդաչուներ, տարբեր տրամաչափի զենքերից կրակ է բացում մեր դիրքերի ուղղությամբ, քիչ առաջ թիրախավորեց նաև Չինարի գյուղը: Բարեբախտաբար զոհեր, վիրավորներ չկան, կա վնասված տանիք: Հետևաբար մենք ստիպված ենք լինելու ցավոտ պատասխանել»,-ասաց պատգամավորը:
Կարապետյանը հիշեցրեց, որ հայկական կողմը 2 տարի անընդհատ կրկնում է, որ Արցախյան հակամարտության լուծման միակ ճանապարհը բանակցությունների սեղանն է, խաղաղություն սիրող ժողովուրդ ենք, պատրաստ՝ նստել, խոսել-բանակցելու: «Բայց միևնույն ժամանակ մենք 2 տարի ասում ենք, որ մենք պատրաստ ենք ցանկացած սցենարի: Հայկական բանակը 2 տարում մեղմ ասած բավականին փոխվել է: Մենք ունակ ենք խոցելու Ադրբեջանի տարածքում ցանկացած թիրախ, ռազմավարական նշանակության ցանկացած օբյեկտ: ՀՀ-ի ղեկավարությունը վայրկյան անգամ չի կասկածելու և վայրկյան անգամ չի մտածելու ՀՀ-ի և Արցախի սուվերենության համար՝ տալու հրաման՝ ոչնչացնելու ցանկացած թիրախ: Այս արկածախնդրությունն Ադրբեջանի համար ունենալու է անդառնալի հետևանքներ: 94-ի ձեր մուրած խաղաղությունը քաղցր երազ է թվալու: Կոչ եմ անում համակերպվեք այն մտքի հետ, որ բարձունքը մերն է, տղերքն էլ կան ու լինելու են»,-եզրափակեց պատգամավորը:
Ադրբեջանական զինված ուժերը, ի թիվս հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 12-ից սկսած իրենց սադրիչ գործողությունների, 82մմ տրամաչափի ականանետից յոթ արկ են արձակել Չինարի բնակավայրի ուղղությամբ։ Տուժածներ չկան, վնասվել է բնակելի տներից մեկի տանիքը: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանական զինված ուժերը 120մմ տրամաչափի ականանետից երեք արկ են արձակել Չինարի բնակավայրի ուղղությամբ։ Արկերից մեկն ընկել է տան վրա, երկուսը՝ բակում։ Տուժածներ չկան:

‘This adventurism will have irreversible consequences for Azerbaijan’ – Armenian MP
YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS. Member of the Armenian parliamentary standing committee on defense and security affairs Tigran Karapetyan says the Azerbaijani military-political leadership in fact has not learned lessons from the “slap” received on July 12.
“Well, the choice is theirs, the response is going to be very painful”, the lawmaker said during the special session of the Parliament, reminding that the Azerbaijani armed forces have shelled also the town of Chinari in Tavush province.
The MP said yesterday, on July 12, the Armenian Armed Forces refrained from firing any shell to the direction of peaceful settlements. The fire has been completely directed towards the engineering structures and the military equipment. “Unfortunately, we have to respond, and the response will be very painful. Azerbaijan is using attacking UAVs in the frontline, fires shots from various caliber weapons towards our positions, it has just targeted also Chinari. Fortunately, we have no losses and wounded, the roof of a house was damaged. Therefore, we will have to give a painful response”, the lawmaker said.
He reminded that the Armenian side is repeating for two years that the negotiation table is the only way of solving the Artsakh conflict. “But at the same time we state for two years that we are ready for any scenario. The Armenian Army has changed a lot within two years. We are capable of downing any target in the territory of Azerbaijan, any object of strategic significance. The leadership of Armenia will not doubt for and will not think about the sovereignty of Armenia and Artsakh for a second to give an order to destroy any target. This adventurism will have irreversible consequences for Azerbaijan”, he said.
In addition to the provocative operations launched on July 12 on the Armenia-Azerbaijan border, the Azerbaijani armed forces also fired seven 82 mm mortar shells at the Armenian town of Chinari in Tavush province. No casualties have been reported. Only the roof of one of the civilian houses has been damaged. Later today the Azerbaijani forces also fired three 120 mm mortar shells at Chinari, one of the shells hit a house, two hit the yard. No casualties have been reported.