Շվեդիան պետք է նպաստի հայ-ադրբեջանական նոր արյունալի հակամարտության կանխմանը. Արին Կարապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունն արդեն իսկ կյանքեր է խլել, հիմա նորից պատերազմի շեմին ենք և պետք է պայքարենք հանուն խաղաղության։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Շվեդիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Արին Կարապետը։
«Վերջերս ադրբեջանական զինվորականները հարձակվել են Հայաստանի սահմանային հենակետի վրա և արկեր արձակել բնակավայրերի ուղղությամբ: Երկու կողմերից եղել է փոխհրաձգություն, և կա ևս մեկ արյունալի հակամարտության վտանգ։ Վերջին օրերի իրադարձությունները պետք է դատապարտվեն, և երկու երկրները պետք է վերադառնան բանակցությունների սեղան: Պատերազմը միայն մարդկային տառապանքների կհանգեցնի»,- գրել է Կարապետը։
Պատգամավորի կարծիքով՝ Շվեդիան կարող է և պետք է այժմ գործի և նպաստի նոր արյունալի հակամարտության կանխմանը:
«Մենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ ենք, որը հատուկ ստեղծվել է 1990-ականների պատերազմի ընթացքում երկու երկրների միջև միջնորդության համար: Դրա միջոցով կարող ենք կառուցողական լինել և զսպվածության կոչ անել:
Այժմ մենք պետք է դատապարտենք բռնությունները և ակտիվորեն աշխատենք սահմանի երկայնքով ժամանակակից վերահսկողության տեխնոլոգիաների տեղակայման ուղղությամբ: Սա հնարավորություն է տալիս անկախ երկրներին վերահսկել հակամարտությունը իրական ժամանակում և նպաստում է հաշվետվողականությանը: Տեղում դիտարկելիս շարունակական դիմակայության ռիսկը նվազում է: Ի վերջո, դա կարող է հանգեցնել հակամարտության քաղաքական ճանապարհով լուծմանը, այլ ոչ թե ռազմական, որն էլ համարվում է հարցի լուծման միակ խաղաղ ճանապարհը»,- ասել է Շվեդիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորը։

Швеция должна способствовать предотвращению кровопролитного армяно- азербайджанского конфликта
Конфликт между Арменией и Азербайджаном уже унес жизни, сейчас мы вновь на пороге войны и должны бороться во имя мира.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал депутат армянского происхождения Парламента Швеции Арин Карапет.
“Недавно азербайджанские военные напали на пограничный пост Армении и выпустили снаряды в направлении населенных пунктов. С обеих сторон была перестрелка, и возникла угроза еще одного кровавого конфликта. События последних дней должны быть осуждены, и обе страны должны вернуться за стол переговоров. Война приведет лишь к человеческим страданиям”, - написал Арин Карапет.
По мнению депутата, Швеция может и должна действовать сейчас и способствовать предотвращению нового кровопролитного конфликта.
“Мы являемся членом Минской группы ОБСЕ, которая была специально создана для посредничества между двумя странами в ходе войны 1990-х годов. Посредством этого мы можем быть конструктивными и призывать к сдержанности.
Мы должны осудить насилие и активно работать над размещением современных технологий контроля вдоль границы. Это дает возможность независимым странам контролировать конфликт в реальном времени и способствует подотчетности. В конце концов, это может привести к решению конфликта политическим путем, а не военным, который считается единственным мирным путем решения вопросов”, - написал депутат парламента Швеции.