Շվեդիան պետք է նպաստի հայ-ադրբեջանական նոր արյունալի հակամարտության կանխմանը. Արին Կարապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունն արդեն իսկ կյանքեր է խլել, հիմա նորից պատերազմի շեմին ենք և պետք է պայքարենք հանուն խաղաղության։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Շվեդիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Արին Կարապետը։
«Վերջերս ադրբեջանական զինվորականները հարձակվել են Հայաստանի սահմանային հենակետի վրա և արկեր արձակել բնակավայրերի ուղղությամբ: Երկու կողմերից եղել է փոխհրաձգություն, և կա ևս մեկ արյունալի հակամարտության վտանգ։ Վերջին օրերի իրադարձությունները պետք է դատապարտվեն, և երկու երկրները պետք է վերադառնան բանակցությունների սեղան: Պատերազմը միայն մարդկային տառապանքների կհանգեցնի»,- գրել է Կարապետը։
Պատգամավորի կարծիքով՝ Շվեդիան կարող է և պետք է այժմ գործի և նպաստի նոր արյունալի հակամարտության կանխմանը:
«Մենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ ենք, որը հատուկ ստեղծվել է 1990-ականների պատերազմի ընթացքում երկու երկրների միջև միջնորդության համար: Դրա միջոցով կարող ենք կառուցողական լինել և զսպվածության կոչ անել:
Այժմ մենք պետք է դատապարտենք բռնությունները և ակտիվորեն աշխատենք սահմանի երկայնքով ժամանակակից վերահսկողության տեխնոլոգիաների տեղակայման ուղղությամբ: Սա հնարավորություն է տալիս անկախ երկրներին վերահսկել հակամարտությունը իրական ժամանակում և նպաստում է հաշվետվողականությանը: Տեղում դիտարկելիս շարունակական դիմակայության ռիսկը նվազում է: Ի վերջո, դա կարող է հանգեցնել հակամարտության քաղաքական ճանապարհով լուծմանը, այլ ոչ թե ռազմական, որն էլ համարվում է հարցի լուծման միակ խաղաղ ճանապարհը»,- ասել է Շվեդիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորը։

YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. The conflict between Armenia and Azerbaijan has already claimed lives, now we are again on the verge of war and should fight for peace, ethnic Armenian MP of the Swedish Parliament Arin Karapet said on Facebook.
“Recently the Azerbaijani troops launched an attack on an Armenian bordering military base, firing mortar shells at the settlements. Exchange of fire has taken place from both sides, and there is a danger of one more bloody conflict. The recent events should be condemned, and the two countries should return to a negotiation table. The war will only lead to human sufferings”, the MP said.
According to him, Sweden can and should act now and contribute to preventing a new bloody conflict.
“We are a member of the OSCE Minsk Group which has been created specially for the mediation between the two countries during the war in the 1990s. We can be constructive through it and call for restraint.
Now we need to condemn the violence and work actively for installing latest surveillance technologies along the border. This allows independent countries to control the conflict in the real time and contribute to accountability. Eventually, it can lead to the political solution of the conflict, rather than the military one”, the ethnic Armenian lawmaker said.