Ավարտվեց «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 7-րդ միջազգային փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԵԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 7-րդ միջազգային փառատոնն ավարտվել է սեպեմեբերի 1-ին՝ «Ֆրեսկո» 2020-ի լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ՝ ԼԱՎԱԳՈՒՅՆ ՈՒՂԵՐՁ «ԸՆՏԱՆԵԿԱՆ ԱՐԺԵՔՆԵՐ» մրցանակին արժանացած Աննա Հարությունյանի «Անիկո» գեղարվեստական ֆիլմի ցուցադրությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դիտում-քննարկմանը մասնակցել է ռեժիսորը, ով ներկայացրել է ֆիլմը և վերջում պատասխանել արվեստասերների հարցերին։
Աննա Հարությունյանը նշել է, որ ֆիլմը ինքնակենսագրական բնույթ ունի և հաճելի է, որ փառատոնի շրջանակում «Անիկո» ֆիլմի առաջին ցուցադրությունը տեղի է ունեցել իր ծննդավայր Տավուշում:
Փառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությունը տեղի է ունեցել օգոստոսի 22-ին սահմանամերձ Բերդ քաղաքում՝ «Բերդ» պարային անսամբլի բացօթյա մենահամերգով։ Այնուհետև օգոստոսի 24-ին ֆիլմերի բացօթյա ցուցադրումով մեկնարկել է երևանյան ծրագիրը։ Երևանյան համերգային ծրագիրը ևս հագեցած է եղել՝ օգոստոսի 28-ին անց է կացվել Հայաստանի Պարի պետական անսամբլի մենահամերգը, 29-ին՝ Ռուբեն Հախվերդյանի 70-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգների շարքից առաջինը, օգոստոսի 30-ին՝ «Ջիվան Գասպարյան և ընկերներ» համերգը:
Փառատոնին այս տարի ներկայացված 3 000-ից ավելի հայտից (85 երկիր) ընտրվել էր 63 ֆիլմ (23 երկիր): Մրցութային ծրագրում ընդգրկվել էին ֆիլմեր, որոնց ուղերձներն են մարդասիրությունը, հայրենասիրությունը, առողջ ապրելակերպը և այլ համամարդկային արժեքներ: Փառատոնն իրականացվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության գլխավոր աջակցությամբ, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի օրհնությամբ և աջակցությամբ և Հայաստանյան «Կլոր սեղան» հիմնադրամի աջակցությամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսային համավարակի (COVID-19) կանխարգելման և վերահսկման կանոնների պահպանմամբ։

Завершился VII Международный фестиваль современного искусства и духовных фильмов “Фреско”
VII Международный фестиваль современного искусства и духовных фильмов  “Фреско” завершился показом художественного фильма Анны Арутюнян, удостоившейся премии “Фреско” 2020 года за лучший полнометражный фильм.
Как передает Арменпресс, в обсуждении фильма приняла участие режиссер, которая представила фильм и в конце отвечала на вопросы любителей искусства.
Анна Арутюнян отметила, что фильм носит автобиографический характер и приятно, что первый показ фильма “Анико” в рамках фестиваля состоялся в ее родном Тавуше.
Торжественная церемония открытия фестиваля состоялась 22 августа в приграничном городе Берд  сольным концертом под открытым небом танцевального ансамбля “Берд”. Затем 24 августа  показом фильмов на открытом воздухе стартовала Ереванская программа фестиваля. Ереванская концертная программа также была насыщена: 28 августа состоялся сольный концерт Государственного ансамбля танца Армении, 29 августа - первый из серии юбилейных концертов, посвященных 70-летию Рубена Ахвердяна, 30 августа - концерт “Дживан Гаспарян и друзья”.
Из более чем 3 000 заявок (85 стран), представленных в этом году на фестиваль, были отобраны 63 фильма (23 страны). В конкурсную программу вошли фильмы о гуманизме, патриотизме, о здоровом образе жизни и других общечеловеческих ценностях. Фестиваль был проведен с благословения и при содействии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и при содействии Армянского фонда “Круглый стол”, с соблюдением всех противоэпидемических правил.