Թուրքիան արաբական աշխարհում դիտարկվում է որպես սպառնալիք. արաբագետների անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շահագրգիռ արձագանքների ստուգում, ապա մարտավարական ետքայլ, այնուհետև շահերի շոշափում և հստակ գործողություններ. արաբագետ Արմեն Պետրոսյանն այս տրամաբանության մեջ ներկայացրեց Թուրքիայի վերջին գործողությունները Միջերկրական ծովում՝ Հունաստանի ափամերձ հատվածներում՝ բնութագրելով դրանք մարտավարական:
«Շահագրգիռ բոլոր կողմերից ակնհայտ ճնշումներ են նկատվում Թուրքիայի նկատմամբ, որոնց Անկարան միանշանակ ի զորու չէր դիմակայելու և հենց դրանով էր պայմանավորված ետքայլը, այն է՝ նավը ետ կանչելը»,- ասաց  արաբագետը:
Հունաստանը մարտական պատրաստության է բերել զինված ուժերը, կոչ է արել ԵՄ-ին անհապաղ սկսել տարածաշրջանում խաղալ իրեն վայել դեր: Արաբագետը բնական է համարում այն, որ Հունաստանը Թուրքիայի հավակնոտ ու ագրեսիվ քայլերին պետք է փորձեր արձագանքել՝ օգտագործելով ունեցած բոլոր ռազմաքաղաքական միջոցները, այդ թվում դաշնակիցներին խնդրանք՝ ներգրավելու հնարավորությունները: Ոորոշ արդյունքներ արձանագրվեցին: Նախ Ֆրանսիայի կողմից բավական ակտիվ միջամտություն եղավ հիմնախնդրին, որը զուգահեռ և՛ ԵՄ-ի  արձագանքի համատեքստում էր, և՛ առանձին մերձավորարևելյան քաղաքական նոր ռազմավարության համատեքստում: Ֆրանսիան ակտիվանում է մերձավորարևելյան թեժ կետերում, որտեղ ունի հստակ շահեր: Առկա են նաև ԵՄ­ի, ՆԱՏՕ­ի անդամ երկրների գործողությունները, որոնք ակնհայտ սրման չեն գնում:
Արաբագետ Արաքս Փաշայանի խոսքով՝ արաբական երկրների շրջանում մտագոհություն է ձևավորվել տարածաշրջանում՝ Մերձավոր Արևելքում, Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում, Հյուսիսային Աֆրիկայում Թուրքիայի հավակնոտ քաղաքականությամբ պայմանավորված: Թուրքիայի հավակնություները զսպելու նպատակով արաբական առանձին երկրներ միավորվում են որոշակի առանցքների շուրջ: Վերջին շրջանում նման առանցք է ձևավորվել Եգիպտոսի, ԱՄԷ-ի, Սաուդյան Արաբիայի միջև: Թեպետ այս առանցքի հիմնական նպատակը հակաթուրքականությունը չէ: Այս պետություններին միավորում են աշխարհաքաղաքական այլ շահեր և հետաքրքրություններ:
«Թուրքիան արաբական գարնան գործընթացներից հետո աջակցում է «Մուսուլման եղբայրներ» կրոնաքաղաքական շարժմանը, որը շատ արաբական երկրներում, միջազգային հանրության շրջանակում, որոշ դեպքերում, ընկալվում է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն: Վերջին շրջանում Թուրքիան նաև ծրագրեր է իրականացնում, ակտիվացնում թյուրքական ծագում ունեցող համայնքները, ինչի օրինակ է Լիբանանում թուրքական գործոնի ակտիվացումը»,-ասաց Արաքս Փաշայանը: Նա հատկանշական համարեց այն, որ վերջերս Թուրքիային որպես սպառնալիք է դիտարկել Արաբական պետությունների լիգան: Թեպետ Արաքս Փաշայանը նկատեց, որ Թուրքիան, մասնավորապես, նախագահ Էրդողանը որոշակի հեղինակություն ունի արաբական առանձին հասարակությունների շրջանում: Կան շրջանակներ, որոնք իրենց համարում են Օսմանյան կայսրության հետևորդներ: Դրանից բացի, վերջին տարիներին Թուրքիան մեծ ֆինանսական միջոցներ ու ռեսուրսներ է ներդնում իր հեղինակությունը բարձրացնելու, սունիական աշխարհում որպես լիդեր հանդես գալու համար:

Турция в арабском мире воспринимается как угроза: точка зрения арабистов
Проверка реакции, тактическое отступление, затем затрагивание интересов и четкие действия. Арабист Армен Петросян именно так представил логику последних действий Турции в Средиземном море, в территориальных водах Греции, охарактеризовав их как тактические.
“Со стороны всех заинтересованных сторон наблюдается очевидное давление на Турцию, которому Анкара, однозначно, не в состоянии противостоять, и именно этим было обусловлено отступление, а именно - отзыв корабля”, - сказал арабист.
Греция привела в боевую готовность свои вооруженные силы, призвала ЕС немедленно начать вести в регионе подобающую ей роль. То, что Греция должна попытаться отреагировать на амбициозные и агрессивные шаги Турции, используя все имеющиеся военно-политические средства, в том числе и просьбу, обращенную к союзникам о возможности их вовлечения, арабист считает вполне естественным. Во-первых, Франция довольно активно вмешалась в этот вопрос, причем как в контексте реакции ЕС, так и в контексте отдельной политической стратегии на Ближнем Востоке. Франция становится более активной в горячих точках Ближнего Востока, где у нее есть явные интересы. Есть также и действия стран-членов ЕС, НАТО, которые не идут на явное обострение.
По словам арабиста Аракс Пашаян, в арабских странах амбициозная политика Турции в регионе, на Ближнем Востоке, в восточной части Средиземного моря, в Северной Африке вызывает беспокойство среди арабских стран. Чтобы обуздать амбиции Турции, отдельные арабские страны объединяются вокруг определенных осей. “Недавно такая ось была сформирована между Египтом, ОАЭ и Саудовской Аравией”. Хотя и главная цель этой оси - не антитюркизм. Эти государства объединяют другие геополитические интересы.
“Турция после  арабской весны поддерживает религиозно-политическое движение “Братья-мусульмане”, которое во многих арабских странах, международным сообществом в некоторых случаях воспринимается как террористическая организация. “В последнее время Турция реализует программы, активизирующие общины турецкого происхождения, например, активизация турецкого фактора в Ливане”, - сказала Аракс Пашаян. Она отметила, что Лига арабских государств стала рассматривать Турцию как угрозу. Однако Аракс Пашаян отметила, что Турция, и в частности президент Эрдоган, имеет определенный авторитет среди определенных арабских обществ. Есть некоторые круги, считающие себя потомками Османской империи. Кроме того, в последние годы Турция для повышения своего авторитета, чтобы выступать в качестве лидера в суннитском мире, вкладывает большие финансовые средства и ресурсы.