Իրանի նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն, նույնիսկ եթե սխալմամբ լինի, պատասխանի է արժանանալու. ԻԻՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Սաիդ Խաթիբզադեն մամուլի ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է Իրանի տարածք արկեր ընկնելու միջադեպերին:
«Իր քաղաքացիների անվտանգությունն Իրանի կարմիր գիծն է։ Զինված ուժերն անհրաժեշտ նախազգուշացումները տվել են, մյուս կողմի բացատրությունները լսել են։ Ասել ենք, որ Իրանի նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն, նույնիսկ եթե սխալմամբ լինի, պատասխանի է արժանանալու»,- ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Irna գործակալությունը, ասել է Խաթիբզադեն։
Հայտնի է, որ Արցախի դեմ սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողություների ընթացքում ադրբեջանական կողմի արձակած արկեր և ԱԹՍ-ներ են ընկել իրանական տարածքում: ԱԹՍ-ներից մեկի ուսումնասիրությունը մասնագետներին հիմք էր տվել հայտարարելու, որ այն իսրայելական արտադրության է:

Любое посягательство на Иран, даже если оно было ошибочным, получит ответ: МИД ИРИ
ЕРЕВАН, 19 ОКТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Пресс-секретарь МИД Ирана Саид Хатибзаде, выступая на пресс-конференции, коснулся инцидентов с попаданиями бомб на территорию Ирана.
«Безопасность своих граждан - это красная линия Ирана. Вооруженные силы сделали необходимые предупреждения, выслушали объяснения другой стороны. Мы сказали, что на любое посягательство на Иран, даже если оно ошибочное, будет дан ответ», - сказал Хатибзаде, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на информационное агентство Ирна.
Известно, что во время боевых действий, развязанных Азербайджаном с 27 сентября против Арцаха, БПЛА и снаряды, выпущенные азербайджанской стороной, упали на территорию Ирана. Исследование одного из БПЛА дало экспертам основание заявить, что он был изготовлен в Израиле.