Վալերի Բուայեն անհանգստացած է. թուրք ազգայնականներն ամեն օր ձեռնոց են նետում Ֆրանսիայի իշխանություններին
Վալերի Բուայեն անհանգստացած է. թուրք ազգայնականներն ամեն օր ձեռնոց են
նետում Ֆրանսիայի իշխանություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավոր Վալերի Բուայեն անընդունելի է համարում այն, որ «ամեն օր թուրք ազգայնականները ձեռնոց են նետում ֆրանսիական իշխանություններին համընդհանուր անտարբերության մեջ »: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է պատգամավորն ու գրառմանը կից տեղադրել մի տեսանյութ, որտեղ ոստիկանները փորձում են կանգնեցել երեկոյան քայլերթի դուրս եկած ու վանկարկումներ անող խմբին: «Այսօր էլ Դիժոնի (խմբ. քաղաք Ֆրանսիայում, Փարիզից 326 կմ դեպի հարավ-արևելք) հերթն էր: Բավական է»,-գրել է նա:
Հոկտեմբերի 29-ին պատգամավորը սոցիալական ցանցերի իր հետևորդների հետ կիսվել էր մեկ այլ տեսանյութով ու գրել, որ Ֆրանսիայի Վիեն քաղաքում թուրքերը հարձակվել են ոստիկանների վրա: «Թուրքերը հարձակվել են ոստիկանների վրա և ցանկանում են որսալ հայերին, ինչպես դա արել են 1915-ին: Մինչև ե՞րբ է Ֆրանսիան չեզոք մնալու: Մինչև ե՞րբ ենք մենք աչք փակելու թուրքական էքսպանսիոնիզմի վրա: Ֆրանսիան ինչո՞ւ խիստ սանկցիաների չի ենթարկում Թուրքիային»,-գրել էր նա:

YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. French lawmaker Valerie Boyer expresses concern over the growing Turkish nationalist public disturbances in France. She shared a video on Twitter showing a large group of aggressive Turkish nationalists marching in Dijon, while police attempt to disperse the crowd.
“Every day the Turkish nationalists are challenging the French authorities with general indifference,” she tweeted. “Tonight it's Dijon's turn. That's enough!”
On October 29, Boyer posted another video from the French commune of Vienne, where Turks had attacked police officers. “The Turks attacked policemen and wanted to hunt Armenians like they did in 1915. How long will France stay neutral? How long will we close our eyes on Turkish expansionism? Why doesn’t France impose severe sanctions upon Turkey?” she said.