Բարոնուհի Քոքսը կարևորել է Արցախում հումանիտար ճգնաժամի առնչությամբ միջազգային հանրության քայլերը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 13-ին հյուրընկալել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ «Ֆեյսբուք»-ում Արայիկ Հարությունյանի էջից։
Արցախի նախագահն իր գրառմամբ նշել է. «Բարոնուհի Քոքսին երախտագիտություն եմ հայտնել Արցախի ժողովրդի համար ամենադժվար պահերին նրա ցուցաբերած աջակցության, Արցախում ծավալած մարդասիրական գործունեության համար:
Հանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձել ենք Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների անմիջական ներգրավմամբ սանձազերծված լայնամասշտաբ ագրեսիային, ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության շուրջ վերջին զարգացումներին, կրակի և բոլոր ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների նոյեմբերի 10-ի հայտարարությանն ու դրա դրույթներին և դրան հաջորդած զարգացումներին:
Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը ներկայացրել է Ադրբեջանի հանցավոր վարքագիծը պատշաճորեն դատապարտելու և Արցախի ժողովրդի՝ իր իրավունքների ու ազատությունների համար արդար պայքարի մասին բարձրաձայնելու ուղղությամբ պատերազմի ընթացքում միջազգային տարբեր հարթակներում իր կողմից ձեռնարկված քայլերը, ընդգծել թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից տեղում ձեռնարկվելիք քայլերի անհրաժեշտությունը:

Баронесса Кокс подчеркнула важность шагов международного сообщества в связи с гуманитарным кризисом
Президент Арцаха Араик Арутюнян принял делегацию во главе с членом Палаты лордов Соединенного Королевства баронессой Кэролайн Кокс. Как сообщает Арменпресс, об этом Арутюнян написал на своей странице в Facebook.
Араик Арутюнян выразил баронессе Кокс признательность за ее содействие народу Арцаха в самый сложный момент и за гуманитарную деятельность в Арцахе.
Президент Арцаха сообщил, что на встрече детально обсуждались масштабная агрессия, развязанная Азербайджаном против Арцаха с непосредственным привлечением Турции и иностранных боевиков-наемников, последние развития вокруг азербайджанско-арцахского конфликта, заявление о полном прекращении всех боевых действий, подписанного 10-го ноября лидерами Армении, Азербайджана и России, положения этого документа и последовавшие развития.
Баронесса Кэролайн Кокс представила шаги, предпринятые ею во время войны на различных международных площадках, для должного осуждения преступного поведения Азербайджана представления справедливой борьбы народа Арцаха за свои права и свободы. Она также подчеркнула необходимость реализации со стороны международного сообщества мер на местах для преодоления создавшегося в Арцахе гуманитарного кризиса.