Արցախի Մարտունի քաղաք է վերադարձել արդեն շուրջ հազար բնակիչ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոտ հազար փախստականներ են վերադարձել Լեռնային Ղարաբաղի արևելքում գտնվող Մարտունի քաղաք, որը Ադրբեջանի դիրքերից մեկ կիլոմետր հեռավորության վրա է: Այդ մասին լրագրողներին պատմել է Մարտունու քաղաքապետ Էդիկ Ավանեսյանը:
«Քաղաքում իրավիճակը նորմալ է։ Հրադադարի ռեժիմը պահպանվում է։ Քաղաքը շատ է տուժել, շատ ավերածություններ կան, քաղաքի մոտ 70-80 տոկոսը ավերված է։ Վնասվել են մանկապարտեզները, տներն ու դպրոցները... Այժմ քաղաք է վերադարձել մոտ հազարը, իսկ պատերազմից առաջ եղել է 6 200»,- ասել է քաղաքապետը՝ հավելելով, մարտական գործողությունների ժամանակ քաղաքում մնացել է մոտ 400 մարդ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»- ը' վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, փոխքաղաքապետ Ազնավուր Սաղիյանը պատմել է, որ քաղաքում մնացած արական սեռի բնակչությունը զինված է եղել հրազենով և օգնել է բանակին հետ մղել ադրբեջանցիների գրոհները:
«Մարտունին բազմիցս են ցանկացել վերցնել (ադրբեջանցիները - ծանոթ. ՏԱՍՍ-ի), չստացվեց։  Բնակիչներն օգնում էին բանակին։ Նրանցից ձևավորվում էին յոթ-ութ հոգանոց ռադիոկապով շարժունակ խմբեր, որոնք առանձին տեղամասեր էին գալիս զինվորներին օգնելու համար», ասել է նա՝ հավելելով, որ ադրբեջանցիների հետ շփման գիծը գտնվում է քաղաքից 1-15 կմ հեռավորության վրա։
Սաղիյանն ավելացրել է, որ քաղաքում հումանիտար իրավիճակն աստիճանաբար բարելավվում է։ Արդեն կա էլեկտրականություն, բայց առայժմ ոչ բոլոր տներում։ Վերջերս սկսել է գալ ջուրը, որը մինչ այս չկար շատ օրեր« Բացվում են մթերային խանութները, որոնք անվճար մթերք են բաժանում նրանց, ով փող չունի։ Իշխանությունները տաքանալու համար գազի բալոններ են բաժանում բնակչությանը։ Ներկայումս դրանք վերջացել են, բայց խոստացել են նորերը հասցնել։
Նա վստահություն է հայտնել, որ Մարտունի կվերադառնա գործնականում ամբողջ բնակչությունը, քանի որ քաղաքն  «ամբողջ պատմության ընթացքում թշնամին չի վերցրել»։
Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ Մարտունու իշխանությունները մշտական կապի մեջ են խաղաղապահների պահակակետի հետ, որը տեղակայված է քաղաքի մուտքի մոտ։ «Խաղաղապահների հետ մենք մշտական կապի մեջ ենք։ Ինչով կարողանում ենք, օգնում ենք նրանց, լավ տղաներ են։ Խաղաղ բնակիչները լավ են վերաբերվում խաղաղապահներին։ Նրանք ըմբռնումով են վերաբերվում մեր մտածելակերպին, մենք նրանց հետ մի քանի անգամ խոսել ենք այդ մասին։ Գոնե ինչ-որ մեկը մեզ օգնեց»,- նշել է Սաղիյանը։
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները ռազմական գործողությունները 10-ի ժամը 01 ։ 00-ից դադարեցնելու մասին հայտարարություն են ստորագրել։

В город Мартуни в Карабахе вернулись уже около тысячи жителей
Около тысячи беженцев вернулись в город Мартуни на востоке Нагорного Карабаха в километре от позиций Азербайджана, рассказал журналистам мэр Мартуни Эдик Аванесян.
"Ситуация в городе нормальная. Режим прекращения огня соблюдается. Город очень сильно пострадал, очень много разрушений, около 70-80% города разрушено. Повреждены детские садики, дома и школы... Сейчас в город вернулось около тысячи, а до войны было 6 200", - сказал мэр, добавив, что во время боевых действий в городе оставалось около 400 человек.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, заммэра Азнавур Сагиян рассказал, что оставшееся гражданское мужское население было вооружено стрелковым оружием и помогало армии отбивать атаки азербайджанцев.
"Мартуни хотели брать неоднократно (азербайджанцы - прим. ТАСС), не получилось. Жители помогали армии. Из них формировались мобильные группы по семь-восемь человек с рацией, которые подтягивались на отдельные участки для помощи солдатам", - сказал он, добавив, что линия соприкосновения с азербайджанцами находится в 1 - 1,5 км от города.
Сагиян добавил, что гуманитарная обстановка в городе понемногу улучшается. Электричество уже есть, но пока не во всех домах. Недавно появилась вода, которой до этого не было много дней. Открываются продовольственные магазины, которые раздают еду бесплатно тем, у кого нет денег. Власти раздают жителям газовые баллоны для обогрева. На данный момент они закончились, но скоро обещали подвезти новые.
Он уверен, что в Мартуни вернется практически все население, потому что город "за всю историю ни разу не захватил враг".
По словам заммэра, власти Мартуни находятся в постоянном контакте с постом миротворцев, стоящем на входе в город. "С миротворцами мы постоянно в контакте. Чем можем, помогаем им, хорошие парни. Мирные жители хорошо относятся к миротворцам. Они с пониманием относятся к нашему менталитету, мы с ними говорили об этом несколько раз. Хоть кто-то нам помог", - сказал Сагиян.
Лидеры Армении, России и Азербайджана подписали заявление о прекращении боевых действий 10 ноября в 01:00.