ՀՀ ՄԻՊ-ը ենթարկվում է Ադրբեջանի ԶԼՄ-ների կազմակերպված հարձակումների. Թաթոյանի ապացույցները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները վերջին օրերին նախաձեռնել են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի դեմ կազմակերպված հարձակումներ, որոնց ներգրավված են նաև պատգամավորներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարությամբ տեղեկացրել է Արման Թաթոյանը։
«Հարձակումներն ուղեկցվում են Արման Թաթոյանին պաշտոնից հեռացնելու գործընթաց սկսելու հայտարարություններով, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նկատմամբ ծայրահեղական բնույթի վիրավորանքներով, սպառնալիքներով ու ատելությամբ:
Դրանից բացի, Մարդու իրավունքների պաշտպանին սպառնալիքներ են ուղարկվում նաև անձնական նամակագրությամբ:
Այս հարձակումները կապված են Պաշտպանի այն հայտարությունների հետ, որոնք վերաբերում են ՀՀ սահմանների որոշման գործընթացում մարդու իրավունքների խախտումներին, ՀՀ Սյունիքի մարզում ադրբեջանական զինվորականների (դրոշների ու ցուցանակների) հայտնվելուն ու քաղաքացիական բնակիչների նկատմամբ ադրբեջանական սադրանքներին:
Ընդ որում, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունները բացահայտ կեղծվում են, որից հետո ենթարկվում են մանիպուլյատիվ շահարկումների:
Օրինակ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը խոսում է Սյունիքում ադրբեջական զինված ծառայողների, դրոշների ու ցուցանակների առկայության անթույլատրելիության մասին, Պաշտպանը խոսում է ադրբեջանական պատերազմական հանցանքների, պատերազմի սպառնալիքների ու էթնիկ զտումների ու պետական աջակցությամբ հայատյացության ֆոնի մասին, մինչդեռ ադրբեջանական լրատվամիջոցները դա ներկայացնում են՝ որպես «հիստերիա», իրենց բառերով ձևակերպված, «այսպես կոչված Սյունիքում»:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը բացարաձակ դատապարտելի է համարում ադրբեջանական լրատվամիջոցների այս մանիպուլյատիվ հարձակումները, որ իրականացվում են քաղաքական գործիչների մասնակցությամբ, անձնական նամակագրությամբ ու կեղծում են Պաշտպանի իրական հայտարարությունները, հրահրում են նոր թշնամանք ու հայտյացություն: Դրանք հղի են մարդու իրավունքների նոր խախտումներով»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. The Azerbaijani media organized attacks against the Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan in the recent days with the involvement of also MPs, ARMENPRESS reports Arman Tatoyan informed.
‘’The attacks are accompanied by announcements on starting a process of releasing him from duty, extreme insults against him, threats and hatred.
In addition, the Human Rights Defender received threats also by personal messages.
Those attacks are connected with the Defender's statements related to human rights violations in the process of determining the borders of the Republic of Armenia, the appearance of Azerbaijani soldiers (flags and signs) in the Syunik region of the Republic of Armenia and Azerbaijani provocations against civilians.
Moreover, the statements of the Defender are openly falsified, after which they are subjected to manipulative speculations.
For example, the Human Rights Defender speaks about the inadmissibility of the presence of Azerbaijani servicemen, flags and placards in Syunik, he speaks about Azerbaijani war crimes, threats of war, ethic cleansings and state-sponsored Armeniaphobia, while the Azerbaijani media presents this as ‘’hysteria’’, ‘’so-called Syunik’’.
The Human Rights Defender of Armenia considers absolutely condemnable these manipulative attacks of the Azerbaijani media, which are carried out with the participation of politicians, personal correspondence and falsify the real statements of the Defender, provoke new hostility and hatred against Armenians.