Ֆրանսիան կարևորում է Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը վստահեցնում է, որ արցախա-ադրբեջանական պատերազմից հետո իրենց համար կարևորագույն հարցերից է եղել Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Լաքոտն ասաց լրագրողների հետ զրույցում:
«Պատերազմի վերջում, դրան նախորդող օրերին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հրավիրել էր հատուկ ժողով հենց մշակութային ժառանգության վերաբերյալ հարցերը քննարկելու համար: Իհարկե, մենք շատ ենք ցանկանում, որպեսզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարողանա արդյունավետ ձևով և կարճ ժամկետներում ուսումնասիրություններ կատարել տարածաշրջանում: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարն էլ փաստում է, որ այդ ուսումնասիրությունները դեռևս չեն կատարվել, ինչի համար մենք շատ ցավում ենք»,- նշեց դեսպանը և հավելեց, որ բոլոր դեպքերում Ֆրանսիան ամեն ինչ անելու է մշակութային ժառանգության շրջանակում Հայաստանի հետ համագործակցությունը խորացնելու առումով:
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի մշակութային ժառանգության ազգային կենտրոնի ղեկավար Շառլ Պերսոնայի Հայաստան այցին՝ Լաքոտը շեշտեց, որ նպատակը մեկն էր՝ օգնել հայերին մշակութային ժառանգության ցանկ և տվյալների համակարգված բազա ստեղծելու հարցում:
«Նա նաև այստեղ էր գտնվում, որպեսզի  մշակութային ժառանգության հետ կապված հարցերում ընդհանուր առմամբ մասնագիտական հմտություններ փոխանցեր:  Պարոն Պերսոնան եղել է Էջմիածնում, Մատենադարանում, Ազգային պատկերասրահում»,- ասաց Լաքոտը:
Նրա խոսքով՝ Պերսոնան տեսել է մշակութային բոլոր այն ժառանգությունները, որոնք արցախա-ադրբեջանական պատերազմից հետո Արցախից բերվել են Հայաստան:

France attaches importance to preservation of Artsakh’s cultural heritage – ambassador
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte says the preservation of Artsakh’s cultural heritage has been one of the most important issues for them after the recent war.
“At the end of the war, the days before it French President Emmanuel Macron has convened a special meeting for discussing in particular the issues relating to the cultural heritage. Of course, we want very much that the UNESCO is able to carry out examinations in the region in an efficient way and in a short period of time. UNESCO head as well states that these examinations have not been carried out yet, and we regret a lot over this fact”, the Ambassador told reporters in Yerevan, adding that in any case France will do everything for deepening the cooperation with Armenia in cultural heritage field.
Commenting on the visit of Director of the French national institute of cultural heritage Charles Personnaz to Armenia, the Ambassador said it pursued one goal – to help Armenians in creation of a list of cultural heritage and a systematic database.
“He was here also for transferring general professional skills connected with the cultural heritage. Mr. Personnaz has visited Etchmiadzin, Matenadaran and the National Gallery of Armenia”, Jonathan Lacôte said. Mr. Personnaz has seen all the heritage which was brought from Artsakh to Armenia after the war.