Ֆրանսիան կարևորում է Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը վստահեցնում է, որ արցախա-ադրբեջանական պատերազմից հետո իրենց համար կարևորագույն հարցերից է եղել Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Լաքոտն ասաց լրագրողների հետ զրույցում:
«Պատերազմի վերջում, դրան նախորդող օրերին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հրավիրել էր հատուկ ժողով հենց մշակութային ժառանգության վերաբերյալ հարցերը քննարկելու համար: Իհարկե, մենք շատ ենք ցանկանում, որպեսզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարողանա արդյունավետ ձևով և կարճ ժամկետներում ուսումնասիրություններ կատարել տարածաշրջանում: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարն էլ փաստում է, որ այդ ուսումնասիրությունները դեռևս չեն կատարվել, ինչի համար մենք շատ ցավում ենք»,- նշեց դեսպանը և հավելեց, որ բոլոր դեպքերում Ֆրանսիան ամեն ինչ անելու է մշակութային ժառանգության շրջանակում Հայաստանի հետ համագործակցությունը խորացնելու առումով:
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի մշակութային ժառանգության ազգային կենտրոնի ղեկավար Շառլ Պերսոնայի Հայաստան այցին՝ Լաքոտը շեշտեց, որ նպատակը մեկն էր՝ օգնել հայերին մշակութային ժառանգության ցանկ և տվյալների համակարգված բազա ստեղծելու հարցում:
«Նա նաև այստեղ էր գտնվում, որպեսզի  մշակութային ժառանգության հետ կապված հարցերում ընդհանուր առմամբ մասնագիտական հմտություններ փոխանցեր:  Պարոն Պերսոնան եղել է Էջմիածնում, Մատենադարանում, Ազգային պատկերասրահում»,- ասաց Լաքոտը:
Նրա խոսքով՝ Պերսոնան տեսել է մշակութային բոլոր այն ժառանգությունները, որոնք արցախա-ադրբեջանական պատերազմից հետո Արցախից բերվել են Հայաստան:

Франция вопрос сохранения культурного наследия Арцаха считает важным
Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакотт заверяет, что после  войны одним из важнейших вопросов для них был вопрос сохранения культурного наследия Арцаха.
Как передает Арменпресс, об этом Лакотт сказал на встрече с журналистами.
“После окончания войны, в предшествующие дни президент Франции Эммануэль Макрон созвал специальное собрание для обсуждения вопросов о культурном наследии Арцаха. Конечно, мы очень хотим, чтобы ЮНЕСКО в короткие сроки смогла бы в регионе провести эффективные исследования. Глава ЮНЕСКО заявляет, что эти исследования еще не проводились, о чем мы очень сожалеем”, - сказал посол, добавив, что в любом случае Франция сделает все, чтобы в рамках культурного наследия углубить сотрудничество с Арменией.
Касаясь визита главы Национального центра культурного наследия Франции Шарля Персоны в Армению, Лакотт подчеркнул, что цель заключалась в том, чтобы помочь армянам создать список культурного наследия и систематизированную базу данных. Он побывал и здесь, чтобы поделиться общими профессиональными навыками в вопросах культурного наследия. Господин Персона посетил Эчмиадзин, Матенадаран, Национальную галерею”, - рассказал Лакотт.
По его словам, Персона ознакомился со всеми образцами культурного наследия, которые были привезены в Армению из Арцаха после войны.