Քաղաքական ուժերը շնորհավորում են Նիկոլ Փաշինյանին ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններին մասնակցած քաղաքական ուժերն արդեն շնորհավորում են հաղթած ուժին՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Հանրապետություն» կուսակցությունը նախ իր խորին շնորհակալությունն է հայտնում  նրանց, ովքեր վստահել և քվե են տվել հենց իրենց:
«Մենք գնահատում ենք ձեր վստահությունը և պարտավորվածություն զգում ձեր առաջ։ «Հանրապետությունը» շնորհավորում է հաղթող թիմին և հաջողություններ մաղթում նրան` Հայաստանի Հանրապետության համար այս վճռորոշ և դժվարին ժամանակներում։ Ցանկանում ենք, որ խորհրդարան անցած բոլոր ուժերն աշխատեն ի շահ մեր երկրի և պետականության ու հարգում ենք նրանց քվեարկողների ցանկությունը: Մենք մեր երկրի քաղաքացիների մեջ տարբերություն չենք դնում։ Հանրապետություն կուսակցությունը խոստանում է իր ընտրողին, որ այսուհետ նույնպես, նույն եռանդով  շարունակելու է տարածել իր մոտեցումները` փորձելով բալանսավորել ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը, առաջարկելով տնտեսության ուժեղացման լուծումներ և ներդրումային ծրագրեր։ Մենք խաղաղություն և բարեկեցություն ենք մաղթում մեր ժողովրդին ու բեղմնավոր աշխատանք ցանկանում ութերորդ գումարման Ազգային ժողովին»,-ասված է Հանրապետություն կուսակցության քաղաքական խորհրդի հայտարարությունում:
«Շիրինյան-Բաբաջանյան» դաշինքից Արման Բաբաջանյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանում գրառում է կատարել՝ նշելով, որ Հայաստանում անցկացվեց ժողովրդավարական ընտրություն, որտեղ ապահովվեց քվեարկության ազատությունը: Ուստի հետընտրական զարգացումներով արդյունքի վերանայման որևէ փորձ, ըստ Արման Բաբաջանյանի, կլինի ոտնձգություն Հայաստանի կայունության, պետական վերականգնման հրամայականի, հասարակական համերաշխության դեմ, այլ կերպ ասած՝ կլինի ներքին գրոհ Հայաստանի դեմ: «Անվիճելի հաղթանակի և համազգային արհարվիրքից հետո Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացներն անշրջելի դարձնելու համար շնորհավորում եմ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության բոլոր գործընկերներիս»,-նշել է Արման Բաբաջանյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել Քրիստոնեա-ժողովրդավարական կուսակցության նախագահ Լևոն Շիրինյանին համատեղ անցած ճանապարհի համար:
Ընտրություններին մասնակցած մեկ այլ ուժի՝ «Արդար Հայաստան» կուսակցության նախագահ Նորայր Նորիկյանն էլ տարածած հայտարարության մեջ նշում է, որ յուրաքանչյուրը պետք է հաշվի նստի քաղաքական դաշտում ձևավորված նոր իրավիճակի հետ:
«Արձանագրված արդյունքն անձամբ ինձ համար առանցքային ուղերձ է՝ իմաստավորելու քաղաքական գործունեության ընթացքում մարդկային հարաբերությունների էությունը, իսկ քաղաքական դաշտում՝ «Խաղի կանոնների» բնույթը: «Արդար Հայաստան» կուսակցությունն ընդամենը 4 ամսվա կյանք ունի, իսկ արձանագրված շուրջ 4000 ձայնը գալիս է վկայելու, որ դեռևս շատ անելիքներ ունենք՝ մեր ժողովրդի վստահությունը ձեռք բերելու և քաղաքական դաշտում լուրջ ազդեցություն ունենալու համար: Անհատապես հայտնում եմ երախտագիտությունս «Արդար Հայաստան» կուսակցությանն ընտրած մեր բոլոր քաղաքացիներին: Մեր ժողովուրդն այսպիսի ընտրություն է կատարել, ուստի մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է հաշվի նստի քաղաքական դաշտում ձևավորված նոր իրավիճակի և քաղաքական խճանկարի արմատական փոփոխման հետ՝ վճռականորեն առաջ շարժվելու մտադրությամբ»,-նշել է նա:

Политические силы поздравляют Никола Пашиняна с победой на выборах
Политические силы, участвовавшие во внеочередных выборах в Национальное собрание Республики Армения, уже поздравляют победившую силу - партию «Гражданский договор» во главе с Николом Пашиняном.
Как сообщает «Арменпресс», партия «Республика» прежде всего выразила глубокую благодарность всем тем, кто им доверял и голосовал за них.
«Мы ценим ваше доверие и чувствуем обязанность перед вами. «Республика» поздравляет команду-победительницу и в эти тяжелые для Республики Армения времена желает ей успехов. Мы хотим, чтобы все силы, прошедшие в Парламент, работали бы во благо нашей страны, государственности и уважаем выбор их избирателей. Мы не делаем различий между гражданами нашей страны. Партия «Республика» обещает своим избирателям, что и отныне она также, с той же энергией будет придерживаться своих подходов, пытаясь сбалансировать внешнюю политику Республики Армения, предлагая решения для укрепления экономики - инвестиционные программы. «Желаем нашему народу мира и процветания, а Национальному собранию восьмого созыва - плодотворной работы», - говорится в заявлении политсовета партии «Республика».
Арман Бабаджанян из блока «Ширинян-Бабаджанян» сделал сообщение в социальной сети «Facebook», отметив, что в Армении прошли демократические выборы, где была обеспечена свобода голосования. Поэтому, по мнению Армана Бабаджаняна, любая попытка пересмотреть результаты поствыборными событиями будет посягательством на стабильность Армении, на императив государственного восстановления, общественной солидарности, другими словами, это будет внутренняя атака на Армению. «Поздравляю всех своих коллег по партии «Гражданский договор» с тем, что после бесспорной победы и национальной катастрофы демократический процесс в Армении стал необратимым», - отметил Арман Бабаджанян.
Он поблагодарил председателя Христианско-демократической партии Леона Шириняна за совместно пройденный путь.
Норайр Норикян, лидер другой партии «Справедливая Армения», участвовавшей в выборах, в распространенном заявлении написал, что все должны учитывать ситуацию, создавшуюся в политической сфере.
«Зафиксированный результат - для меня лично это ключевой посыл, к тому, чтобы понять суть человеческих отношений в политической деятельности и правила игры в политике. Партии «Справедливая Армения» осталось жить всего 4 месяца, и зарегистрированные 4 000 голосов показывают, что нам еще многое предстоит сделать, чтобы завоевать доверие нашего народа и оказать серьезное влияние на политическую жизнь. Я лично выражаю благодарность всем нашим гражданам, избравшим партию «Справедливая Армения». «Этот выбор сделал наш народ, поэтому каждый из нас должен учитывать новую ситуацию в политической сфере, радикальное изменение политической мозаики, чтобы решительно двигаться вперед», - сказал он.