«Նոր գիրք»-19/21. Չորս հրատարակչությունների նոր գրքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2021 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների չորս ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Դավիթ Սամվելյան, «Հայելապատում»
Դավիթ Սամվելյանի «Հայելապատում» վիպակը, ինչպես անունն է հուշում, մարդու ինքնահայեցման մասին է։ Ստեղծագործության հերոսը, սակայն, ոչ թե հենց սկզբից խոհականորեն իր ներսն է նայում, հանդարտաբար ճանաչում ինքն իրեն, այլ ասես պեղում է սեփական հոգին, մարտնչում ինքն իր և աշխարհի դեմ։ Ի վերջո, փախչելով շրջապատից, ընտանիքից, երկրից՝ նա շտապում է դեպի բաղձալի ազատությունը։ Շուտով, սակայն, ամեն բան գլխիվայր շրջվում է․ հայելին աղավաղում էր պատկերը։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Մայքլ Քանինգհեմ, «Վայրի կարապը և այլ պատումներ»
Մայքլ Քանինգհեմի «Վայրի կարապը և այլ պատումներ» ժողովածուն ընդգրկում է տասը գործ՝ նրբագեղ ու բազմաշերտ պոստմոդեռնիստական տեքստեր, որոնք առավելապես հանրահայտ հեքիաթների արքետիպային սյուժեների վերաշարադրանքն են միանգամայն նորովի և անսպասելի մոտեցմամբ: Թարգմանիչ՝ Արմեն Օհանյան, խմբագիր՝ Զավեն Բոյաջյան: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Դեն Բրաուն, «Վայրի սիմֆոնիա»
Պատրա՞ստ ես խիզախ արկածների: Ճամփորդի՜ր ծառերի և ծովերի միջով Մաեստրո մկան և իր ընկերների ուղեկցությամբ: Ճանապարհին կհանդիպես մեծ կապույտ կետերի և վարազների, պստիկ բզեզների և նրբագեղ կարապների: Բացահայտի՛ր ամեն մեկի թաքնված գաղտնիքը: Ճանապարհին կարող ես նկատել անակնկալներ, որ քեզ համար թողել է Մաեստրո մուկը՝ պախկված բզզացող մեղու, խառը տառեր, որոնցից պետք է կազմես բանալի բառեր, և նույնիսկ թաքնված գաղտնաբառ, որը պետք է բացահայտես: «Նյու Յորք Թայմզ»-ի բեսթսելերային հեղինակ Դեն Բրաունը ստեղծել է իր անդրանիկ նկարազարդ գիրքը, որտեղ կգտնես խելացի, առեղծվածային, երաժշտական և բացառիկ զվարճալի պատմություններ:
Թարգմանությունը` Սերգեյ Սարգսյանի, նկարազարդումները` Սյուզան Բատորիի:
Միխայիլ Զիգար, «Կրեմլի ամբողջ շքախումբը»
Այս գիրքը ներկայացնում է Ռուսաստանի ժամանակակից պատմությունը՝Վլադիմիր Պուտինի կառավարման շրջանը (2000-15)։ Գրքի հիմքում փաստաթղթեր են, բաց աղբյուրներ ու տասնյակ բացառիկ հարցազրույցներ։ Մեկտեղված փաստերի, իրադարձությունների, ինտրիգների ու հերոսների կարծիքների շնորհիվ լիարժեք է դառնում Կրեմլի ներքին կյանքի պատկերը, պարզ է դառնում Վլադիմիր Պուտինի կառավարման տրամաբանությունը։ Գրքում հավաքված են բացառիկ, նախկինում չհրապարակված փաստեր, հարցազրույցներ Վլադիմիր Պուտինի մերձավորների հետ, ինչը հնարավորություն է տալիս բացահայտումներ անել Ռուսաստանի նախագահի կայացրած որոշումների իրական պատճառների մասին։

“Новая книга” - 19/21: новые книги от четырех издательств
Повесть Давида Самвеляна «Зеркальное отражение», как и следует из названия, посвящена саморефлексии человека. Однако герой произведения с самого начала не просто смотрит внутрь себя, узнает себя, а как бы копает собственную душу, борясь против своего мира. В конце концов, убегая от своего окружения, семьи, страны, он спешит к желанной свободе. Однако вскоре все изменяется․ Зеркало искажало изображение. Книга выпущена издательством “Edit Print”.
Майкл Каннингем: Дикий лебедь и  другие истории
Сборник Майкла Каннингема “Дикий лебедь и другие истории” вобрал десять работ - элегантных и многослойных постмодернистских текстов, которые в основном представляют собой пересказ архетипических сюжетов известных сказок в совершенно новой, неожиданной интерпретации. Переводчик: Армен Оганян; Редактор: Завен Бояджян; Книгу издал «Антарес».
Дэн Браун: Звериная симфония
Вы готовы к смелым приключениям? Так в путешествие по лесам и морям в сопровождении Маэстро Мыши и его друзей. По пути вы  встретите огромного синего кита, быстрого гепарда, красавца-лебедя и маленьких букашек. Они откроют вам свои секреты. По пути вас ожидают сюрпризы, оставленные  Маэстро Мышью, пчёлка-непоседа, разбросанные там и сям буквы и даже зашифрованное сообщение.
Дэн Браун, автор бестселлеров «Нью-Йорк таймс», написал свою первую иллюстрированную книгу, в которой вы найдете умные, загадочные, музыкальные и исключительно веселые истории.
Перевод Сергея Саркисяна; Иллюстрации Сьюзен Батори; Книгу издал “Зангак”.
Михаил Зыгарь: Вся кремлевская рать
В книге представлена современная история России в период правления Владимира Путина с 2000 по 2015 гг. Книга основана на документах, открытых источниках и десятках эксклюзивных интервью. В результате сопоставления фактов, событий, интриг и мнений героев картина внутренней жизни Кремля становится полной, проясняется логика правления Владимира Путина. В книге собраны уникальные, ранее не публиковавшиеся факты, интервью с родными Владимира Путина, что дает возможность раскрыть истинные причины решений, принимаемых Президентом России.