Իրանին պետք է այլընտրանք, և այդ այլընտրանքը Հայաստանն է. հայ-իրանական հարաբերությունները՝ Իրանի նոր նախագահի օրոք
Իրանին պետք է այլընտրանք, և այդ այլընտրանքը Հայաստանն է. հայ-իրանական
հարաբերությունները՝ Իրանի նոր նախագահի օրոք
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը միակն է հարևան երկրներից, որի ազգային անվտանգության շահերը համընկնում են Հայաստանի հետ, և այս տեսանկյունից պետք է ակնկալել, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորընտիր նախագահ, պահպանողական Էբրահիմ Ռայիսին կշարունակի քաղաքական այդ գիծը: Սակայն թե կոնկրետ ի՞նչ դիրքորոշումներ նա ունի արտաքին քաղաքականության և տարածաշրջանային գործընթացների, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական ծրագրերի և տրանսպորտային կապերի զարգացման վերաբերյալ՝ հստակ կիմանանք միայն նրա թիմի ձևավորումից հետո: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց իրանագետ Էմմա Բեգիջանյանը՝ ընդգծելով, որ տարածաշրջանային գործընթացներում Իրանի համար «կարմիր գիծը» Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն է:
Բացի այդ, Իրանը, Հնդկաստանի և Եվրամիության հետ միասին, մեծապես շահագրգռված է իր նախաձեռնած՝ Պարսից ծոց-Սև ծով առևտրատնտեսական ծրագրի իրագործմամբ և այս համատեքստում կարևորում է Հայաստանի դերը՝ որպես այլընտրանքային ճանապարհ մեկ պետություն դարձած Ադրբեջանին և Թուրքիային:
«Իրանին անհրաժեշտ է այլընտրանքային ճանապարհ՝ Իրան-Հայաստան-Վրաստան-Սև ծով-Եվրոպա: Այլապես իրենք ունեն Թուրքիայով դեպի Եվրոպա տանող ճանապարհ, Ադրբեջանով դեպի Ռուսաստան տանող ճանապարհ: Այլ խոսքերով՝ եթե Ադրբեջանը և Թուրքիան, որոնք այսօր, կարելի է ասել, մեկ պետություն են դարձել, հանկարծ փակեն իրենց ճանապարհները, այդ ժամանակ Իրանը այլընտրանք չի ունենա: Այդ իսկ պատճառով Իրանին պետք է այլընտրանք, և այդ այլընտրանքը մենք ենք: Դա է պատճառը, որ նրանք խիստ դեմ են այսպես կոչված «միջանցքի» մասին Թուրքիայի և Ադրբեջանի հայտարարություններին, որը իբրև թե պետք է անցնի Հայաստանի տարածքով»,- նշեց իրանագետը:
Բեգիջանյանի մեկնաբանությամբ՝ նորընտիր նախագահը, որ իրեն բնութագրում է որպես իսլամական հեղափոխության արժեքները կրող և պահպանող, հայտարարել է, որ ունի ծրագիր՝ ինչպես կարելի է լուծել Իրանի տնտեսական սուր խնդիրները և ջրի սակավության բարդագույն խնդիրը: Բայց ինչ վերաբերում է արտաքին քաղաքականությանը, այդ թվում՝ տարածաշրջանային հարցերին և Իրան-Հայաստան հարաբերություններին, Էբրահիմ Ռայիսին ընտրարշավի ընթացքում չի անդրադարձել այդ հարցերին:
«Միակ բանը, որ նա հայտարարել է, այն է, որ «առաջին հերթին մենք պետք է բարելավենք փոխհարաբերությունները, խորացնենք բարեկամական կապերը մեր բոլոր հարևանների հետ: Եթե ինչ-որ քայլ արվել է՝ շարունակվելու է ավելի մեծ թափով: Հիմա ես հստակ պնդում չեմ կարող անել, բայց պահպանողականները երկրի անվտանգությանը խիստ կարևորություն են տալիս: Ավելի հստակ կարելի է խոսել մեկ շաբաթից, երբ նա կձևավորի նոր կառավարությունը», - հավելեց իրանագետ Էմմա Բեգիջանյանը:
60-ամյա պահպանողական Էբրահիմ Ռայիսին, որը վայելում էր երկրի հոգևոր առաջնորդի աջակցությունը, Իրանի նախագահ է ընտրվել հունիսի 18-ին տեղի ունեցած համապետական ընտրությունների արդյունքում՝ ստանալով ընտրությանը մասնակցած իրանցիների քվեների 61,9%-ը (17,9 միլիոն ձայն):
Հունիսի 19-ին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԻԻՀ նորընտիր նախագահին՝ վստահություն հայտնելով, որ Ռայիսիի պաշտոնավարման առաջիկա տարիները նոր էջ կբացեն Իրանի ժողովրդի և հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների պատմության մեջ:
Հուլիսի 15-ին Էբրահիմ Ռայիսին պատասխան ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին՝ շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքի համար՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների ընդհանուր մարտահրավերները անխուսափելի են դարձրել Իրանի և Հայաստանի փոխգործակցության խորացումը՝ հանուն տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման և կայունության պահպանման:
Օգոստոսի 3-ին Թեհրանում տեղի է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության գերագույն հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիի կողմից նախագահի պաշտոնում Էբրահիմ Ռայիսիի հաստատման արարողությունը:
Այսօր՝ օգոստոսի 5-ին, Իրանի խորհրդարանում՝ Մեջլիսում, տեղի կունենա Իրանի նորընտիր նախագահի երդմնակալության պաշտոնական արարողությունը, որին կմասնակցի ավելի քան 70 երկրի ներկայացուցիչ, այդ թվում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
1960 թ. Մաշհադ քաղաքում ծնված Էբրահիմ Ռայիսին ակտիվ մասնակցություն է ունեցել 1978-79 թթ. Իսլամական հեղափոխությանը: Հեղափոխությունից անմիջապես հետո՝ 20 տարեկանում, ստացել է դատախազի պաշտոն՝ բարձրանալով պետական՝ դատական համակարգի աստիճանակարգությամբ: Մինչև 2021 թ. նախագահական ընտրություններին իր թեկնածությունը առաջադրելը Ռայիսին եղել է Իրանի Գերագույն դատարանի նախագահը: Ռայիսին մասնակցել էր նաև 2017 թ. նախագահի ընտրություններին՝ պարտվելով Հասան Ռոհանիին:

Ирану нужна альтернатива, и эта альтернатива – Армения: отношения РА-ИРИ при новом президенте Ирана
Иран - единственный сосед Армении, интересы национальной безопасности которого совпадают с интересами Армении.  И с этой точки зрения следует ожидать, что новоизбранный президент Исламской Республики Иран, консерватор Ибрагим Раиси продолжит эту политическую линию. Однако, какие конкретно позиции он занимает в вопросе  развития внешней политики, региональных процессов, в том числе торгово-экономических программ, транспортных отношений, мы узнаем только после формирования его команды.
Об этом в беседе с Арменпрессзаявила эксперт-иранист Эмма Бегиджанян, подчеркнув, что «красной линией» для Ирана в региональных процессах является территориальная целостность Армении. Кроме того, Иран, вместе с Индией и Евросоюзом,весьма заинтересован в реализации своей торгово-экономической программы Персидский залив-Черное море, и в этом контексте подчеркивает роль Армении как альтернативы тандему Азербайджан-Турция, которыйфактически стал одним государством.
«Ирану нужен альтернативный путь: Иран-Армения-Грузия-Черноморье-Европа. В противном случае у них есть дорога в Европу через Турцию, через Азербайджан в Россию. Другими словами, если Азербайджан и Турция, которые сегодня можно назвать единым государством, вдруг закроют свои дороги, то у Ирана альтернативыне будет. Вот почему Ирану нужна альтернатива, и мы и есть эта альтернатива. Поэтому они категорически против заявлений турок и азербайджанцев о так называемом«коридоре», который должен пройти по территории Армении», - сказал иранский эксперт.
Коридорчерез территориюАрмении, представляемый Азербайджаном и Турцией,  ничего не даст и Армении», - сказалаэксперт.
По словам Бегиджанян, новоизбранный президент, который представляет себя как носитель ценностей Исламской революции и консерватор, заявил, что у него есть план решения острых экономических проблем Ирана, одной из самых сложных - проблемы нехватки воды. Но что касается внешней политики, включая региональные вопросы и отношения Иран-Армения, Ибрагим Раиси эти вопросы во время избирательной кампаниине затрагивал.
«Единственное, что он сказал, - это то, чтопрежде всегомы должны улучшить отношения, углубить дружеские связи со всеми нашими соседями. Если какой-либо шаг и был предпринят, он будет продолжаться с большей энергией. Я сейчас не могу сказать наверняка, но консерваторы сильно настаивают на безопасности страны. Мы можем говорить более четко через неделю, когда он сформирует новое правительство», - добавила иранолог Эмма Бегиджанян.
Ибрагим Раиси, 60-летний консерватор, пользовавшийся поддержкой  лидера страны, был избран президентом Ирана на всеобщих выборах 18 июня, набрав 61,9% голосов (17,9 млн голосов).
19 июня исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян направил поздравительное послание новоизбранному президенту Исламской Республики Иран, выразив уверенность в том, что ближайшие годы правления Раиси откроют новую страницу в истории иранского народа иармяно-иранских дружеских отношений.
15 июля Ибрагим Раиси направил Николу Пашиняну ответное послание, в котором поблагодарил его за поздравления, подчеркнув, что общие вызовы двух стран сделали углубление сотрудничества между Ираном и Арменией во имя обеспечения мира и поддержания стабильности в регионе.
3 августа в Тегеране Верховный лидер Исламской Республики Иран аятолла Али Хаменеи утвердил Ибрагима Раиси на пост президента.
Сегодня, 5 августа, в парламенте Иранасостоится официальная церемония инаугурации новоизбранного президента Ирана, в которой  примут участие представители более 70 стран, в том числе премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Ибрагим Раиси родился в 1960 г. в Мешхедеринимал активное участие в Исламской революции 1978-79 гг.  Сразу после революции, в возрасте 20 лет, занялпост прокурора. До выдвижения своей кандидатуры  на пост президента в 2021 г. Раиси  был председателем Верховного суда Ирана, когда баллотировалась в президенты. Он также участвовал в президентских выборах 2017 гу. проиграв Хасану Рухани.