Պատգամավորը ներկայացրեց մի շարք առաջարկություններ՝ ուղղված պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Անդրանիկ Քոչարյանի կարծիքով` Հայաստանի անվտանգային միջավայրի արմատական փոփոխությունների պայմաններում ավելի կարևոր է խոսել ոչ թե արվածի կամ չարվածի մասին, այլ կենտրոնանալ երկրի նոր անվտանգային միջավայրի ստեղծման վերաբերյալ պատկերացումների վրա և նախանշել անելիքները մոտակա կարճաժամկետ և միջնաժամկետ ժամանակահատվածներում:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Անդրանիկ Քոչարյանն իր ելույթում նշեց, որ հանձնաժողովը ապագա գործունեության ընթացքում պետք է հիմնվի հետևյալ դրույթների և մոտեցումների վրա:
«Նախ և առաջ ազգային անվտանգությունը պետք է դիտարկվի որպես ժողովրդավարական և զարգացած հասարակության գործառույթներ: Երկիրը, որը չունի հարուստ բնական պաշարներ, որը մշտապես բախվում է տարբեր բնույթի սպառնալիքների, այդ թվում` տնտեսական շրջափակման, հարկադրված է մշտապես փոփոխվել, որպեսզի պահպանի արդյունավետ կառավարման և զարգացման հնարավորությունները: Օգտագործելով թե ներքին, թե սփյուռքի ինտելեկտուալ պոտենցիալը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է դառնա գիտության և տեխնոլոգիաների ինկուբատոր, ուստի անհրաժեշտ եմ համարում առաջնային ներդրումներ կատարել կրթության և տեխնոլոգիաների բնագավառների զարգացման մեջ»,- ընդգծեց Քոչարյանը:
Պատգամավորն անհրաժեշտ է համարում կառավարության, անվտանգության խորհրդի քարտուղարության Ազգային ժողովի համապատասխան հանձնաժողովի ներգրավվածությամբ կազմել  մասնագիտական աշխատանքային խումբ, բազմակողմանի ուսումնասիրել 2020 թվականին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարությունը և առաջարկել իրավիճակին համապատասխան փոփոխություններ և լրացումներ:
«Միաժամանակ, ռազմական դոկտրինի տեսակետից որպես հիմնական ռազմավարական նպատակ, առաջարկում եմ դիտարկել տարածաշրջանային և միջազգային արդյունավետ համագործակցությունը որպես պատերազմի կանխման և զսպման միջոց: Վերակառուցել զինված ուժերը՝ դրանք մոտեցնելով գիտական ներուժ ունեցող անձնակազմի տեխնիկայի և սպառազինության թվաքանակին ու հաստիքային կառուցվածքին: Վերանայել զինված ուժերում կիրառման դրված մարտական փաստաթղթերն ու մարտական կանոնագրքեր՝ ներառելով դրանցում ժամանակակից ռազմական գիտության ու ռազմարվեստի տեսության պահանջները»,- ասաց Քոչարյանը:

Предложения депутата, направленные на реформы в сфере обороны
По мнению Андраника Кочаряна, депутата от фракции «Гражданский договор», кандидата в председатели Постоянной комиссии НС по обороне и безопасности, в условиях кардинальных изменений в среде безопасности Армении нужно говорить не о том, что было сделано или не сделано, а о создании новой безопасной среды и наметить краткосрочные и среднесрочные планы.
Как сообщает «Арменпресс», Андраник Кочарян в своем выступлении отметил, что в своей будущей деятельности комиссия должна основываться на следующих положениях и подходах.
«Прежде всего, национальная безопасность должна рассматриваться как функция демократического развитого общества. Страна без богатых природных ресурсов, которая постоянно сталкивается с различными угрозами, включая экономическую блокаду, вынуждена постоянно меняться, чтобы сохранить возможности для эффективного управления и развития. Используя интеллектуальный потенциал как страны, так и диаспоры, Республика Армения должна стать инкубатором науки и технологий, поэтому считаю необходимым основные инвестиции делать в развитие образования и технологий», - подчеркнул Кочарян.
Депутат считает необходимым сформировать профессиональную рабочую группу с привлечением кадров правительства, профильного комитета Национального собрания и Секретариата Совета безопасности для всестороннего изучения Стратегии национальной безопасности Республики Армения, принятой в 2020 году, чтобы предложить изменения и дополнения.
«Вместе с тем, с точки зрения военной доктрины, в качестве ключевой стратегической цели я предлагаю эффективное регионально-международное сотрудничество рассматривать как средство предотвращения войны. Перестроить Вооруженные силы, приблизив их по количеству техники, вооружений и кадровому составу к научному потенциалу. Пересмотреть военные документы и военные кодексы, используемыми в Вооруженных силах, включив в них требования современной военной науки и теории боевых искусств», - сказал Кочарян.