Նիկոլ Փաշինյանն իր սխալն է համարում 2018-ին ԼՂ-ի հարցով բանակցային ժառանգությունը չհրապարակելը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր սխալն է համարում 2018 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ողջ բանակցային ժառանգությունը չհրապարակելը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետը Ազգային ժողովի բարձր ամբիոնից ընդգծեց, որ իր ղեկավարած կառավարությանը համարում է պատերազմի հետևանքների պատասխանատու և մեղավոր:
«Ես ինչ-որ տեղ ընդունում եմ, որ սխալ եմ արել, որ 2018 թվականի ողջ բանակցային ժառանգությունը չեմ հրապարակել: Հիմա կարող եմ ընդունել դա, որպես սխալ»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև հիշատակեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ 2018 թվականի ապրիլի 17-ի արված հայտարարությունը, որտեղ նա խոսել էր Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորումը փակուղային վիճակում հայտնվելու մասին:
«Ես այս ամբիոնից տասնյակ անգամ եմ ասել, որ այո, մենք մինչև վերջին րոպեն և վայրկյանը պայքարել ենք, կռիվ ենք տվել»,- ընդգծեց Փաշինյանը:

Никол Пашинян считает своей ошибкой неопубликование переговорного наследия по Нагорному Карабаху в 2018 году
Никол Пашинян считает своей ошибкой неопубликование переговорного наследия по
Нагорному Карабаху в 2018 году
ЕРЕВАН, 24 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр РА Никол Пашинян считает своей ошибкой неопубликование всего переговорного наследия по Нагорному Карабаху в 2018 году. Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр РА с высокой трибуны Национального собрания подчеркнул, что считает возглавляемое им правительство виновным и ответственным за последствия войны.
«Где-то я признаю, что совершил ошибку, не опубликовав все наследие переговоров 2018 года. Теперь я могу принять это как ошибку», - сказал Пашинян.
Премьер-министр также упомянул о заявлении третьего президента РА Сержа Саргсяна 17 апреля 2018 года, в котором он говорил о тупике в урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
«Я десятки раз говорил с этой трибуны, что да, мы боролись до последней минуты, мы боролись», - подчеркнул Пашинян.