Կապան-Գորիս ճանապարհի փակ լինելու պատճառով իրանական բեռնատարներն ունեն Երևան հասնելու հետ կապված խնդիր
Կապան-Գորիս ճանապարհի փակ լինելու պատճառով իրանական բեռնատարներն ունեն
Երևան հասնելու հետ կապված խնդիր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը խիստ մտահոգիչ է համարում Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհին ստեղծված իրավիճակը:
Լրագրողների հետ զրույցում Քերոբյանը ասաց, որ պրոֆեսիոնալ պաշտոնյաները ամբողջությամբ ընդգրկված են հարցին լուծում տալու համար:
«Անտրամաբանական է, որ մենք բոլորս նետվենք ինչ-որ հարցի լուծման համար, որով զբաղվում են պրոֆեսիոնալ պատասխանատուները: Կարծում եմ, որ հարցը շուտով լուծում կստանա»,-  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Քերոբյանը:
Նրա խոսքով` Իրանական  մեքենաները Հայաստան մտնելու հետ կապված խնդիր չունեն, ունեն խնդիր Երևան հասնելու հետ կապված:
«Խնդիրը լուծվում է շրջանցող ճանապարհով, որն, իհարկե, հարմարեցված չէ բեռնատար մեքենաների համար, բայց այդ ճանապարհը գործում է, և բեռնատար մեքենաները անցնում են: Կրկնում եմ, շատ մտահոգված ենք և շատ անհանգստացած ենք այդ ճանապարհի փակմամբ և ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի այդ ճանապարհը բացվի»,- եզրափակեց Քերոբյանը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնել է, որ օգոստոսի 25-ին ժամը 23:00-ի սահմաններում ադրբեջանական կողմը փակել է Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Կարմրաքար-Շուռնուխ հատվածը: Աշխատանքներ են իրականացվում ճանապարհը բացելու, մարդկանց և տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի բնականոն աշխատանքը վերականգնելու ուղղությամբ:

Из-за закрытия дороги Капан-Горис иранским грузовикам сложно добраться до Еревана.
ЕРЕВАН, 27 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Министр экономики Ваан Керобян считает очень тревожной ситуацию на межгосударственной дороге Капан-Горис.
Обращаясь к журналистам, Керобян сказала, что в решение вопроса полностью вовлечены профессиональные чиновники.
«Для всех нас нелогично спешить с решением вопроса, которым занимаются профессиональные чиновники. Думаю, что вопрос будет решен в ближайшее время», - сказал Керобян.
Как сообщает «Арменпресс», по его словам, у иранских автомобилей нет проблем с въездом в Армению, у них проблема с дорогой в Ереван.
«Проблема решается объездом, который, конечно, не приспособлен для грузовиков, но это дорога действует, и грузовики проезжают. Повторяю, мы очень переживаем, мы очень переживаем по поводу закрытия этой дороги, мы делаем все, чтобы эту дорогу открыть», - заключил Керобян.
Служба национальной безопасности РА сообщила, что 25 августа около 23:00 азербайджанская сторона перекрыла участок Кармракар-Шурнух межгосударственной дороги Капан-Горис. Ведутся работы по открытию дороги и восстановлению нормального передвижения людей и транспортных средств.