Կապան-Գորիս ճանապարհի փակ լինելու պատճառով իրանական բեռնատարներն ունեն Երևան հասնելու հետ կապված խնդիր
Կապան-Գորիս ճանապարհի փակ լինելու պատճառով իրանական բեռնատարներն ունեն
Երևան հասնելու հետ կապված խնդիր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը խիստ մտահոգիչ է համարում Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհին ստեղծված իրավիճակը:
Լրագրողների հետ զրույցում Քերոբյանը ասաց, որ պրոֆեսիոնալ պաշտոնյաները ամբողջությամբ ընդգրկված են հարցին լուծում տալու համար:
«Անտրամաբանական է, որ մենք բոլորս նետվենք ինչ-որ հարցի լուծման համար, որով զբաղվում են պրոֆեսիոնալ պատասխանատուները: Կարծում եմ, որ հարցը շուտով լուծում կստանա»,-  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Քերոբյանը:
Նրա խոսքով` Իրանական  մեքենաները Հայաստան մտնելու հետ կապված խնդիր չունեն, ունեն խնդիր Երևան հասնելու հետ կապված:
«Խնդիրը լուծվում է շրջանցող ճանապարհով, որն, իհարկե, հարմարեցված չէ բեռնատար մեքենաների համար, բայց այդ ճանապարհը գործում է, և բեռնատար մեքենաները անցնում են: Կրկնում եմ, շատ մտահոգված ենք և շատ անհանգստացած ենք այդ ճանապարհի փակմամբ և ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի այդ ճանապարհը բացվի»,- եզրափակեց Քերոբյանը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնել է, որ օգոստոսի 25-ին ժամը 23:00-ի սահմաններում ադրբեջանական կողմը փակել է Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Կարմրաքար-Շուռնուխ հատվածը: Աշխատանքներ են իրականացվում ճանապարհը բացելու, մարդկանց և տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի բնականոն աշխատանքը վերականգնելու ուղղությամբ:

Iranian trucks have problem with getting to Yerevan due to Azerbaijani roadblock at Armenia’s Kapan-Goris highway
Iranian trucks have problem with getting to Yerevan due to Azerbaijani roadblock at Armenia’s
Kapan-Goris highway
YEREVAN, AUGUST 27, ARMENPRESS. Minister of Economy of Armenia Vahan Kerobyan says the situation on the Kapan-Goris interstate highway caused by the blocking of the road by the Azerbaijani armed forces is “strictly concerning”.
The minister told reporters that professional officials are completely involved in talks on solving the situation.
“It’s illogical for us all to engage in solution of an issue which professional responsible officials are dealing with. I think the issue will be solved soon”, he said.
He stated that Iranian vehicles have no problem with entering Armenia, they have a problem of getting to Yerevan.
“The issue is solved by a detour, which, of course, is not suitable for trucks, but that road operates, and the trucks are passing. I want to state again that we are very concerned and worried over the blocking of that road and do everything to unblock it”, the minister said.
On August 25, the Azerbaijani armed forces blocked the Karmrakar-Shurnukh section of the Kapan-Goris highway in Syunik province.