Բրազիլիայի կառավարությունը թույլ չի տվել շարունակել Բրազիլիա-Արգենտինա խաղը մրցակցի 4 ֆուտբոլիստի պատճառով
Բրազիլիայի կառավարությունը թույլ չի տվել շարունակել Բրազիլիա-Արգենտինա խաղը
մրցակցի 4 ֆուտբոլիստի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության որակավորման Բրազիլիա-Արգենտինա հանդիպումը 4-րդ րոպեին ընդհատվել է և չի շարունակվել, քանի որ Բրազիլիայի կառավարությունը թույլ չի տվել շարունակել խաղը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, խաղի մեկնարկից 4 րոպե անց դաշտ են ներխուժել Բրազիլիայի առողջության վերահսկողության ազգային գործակալության և ոստիկանության աշխատակիցներ, ինչից հետո Արգենտինայի հավաքականի ֆուտբոլիստները լքել են դաշտը:
Բրազիլիայի առողջության վերահսկողության ազգային գործակալության աշխատակիցները կասկածներ ունեն, որ Արգենտինայի հավաքականի և «Աստոն Վիլա»-ի ֆուտբոլիստներ Էմիլիանո Մարտինեսը և Էմիլիանո Բուենդիան, ինչպես նաև Արգենտինայի հավաքականի և «Տոտենհեմ»-ի ֆուտբոլիստներ Ջովանի Լո Չելսոն ու Քրիստիան Ռոմերոն Բրազիլիայի սահմանը հատել են օրենքի խախտմամբ:
Մեծ Բրիտանիայից Բրազիլիա ժամանող անձինք պետք է 14-օրյա կարանտին անցնեն: Sports.ru կայքը գրում է, որ Բրազիլիայի առողջության վերահսկողության ազգային գործակալությունը պնդել է, որ վերը նշված ֆուտբոլիստները կեղծ տեղեկություններ են տրամադրել էմիգրացիոն ծառայությանը, թե իրենք վերջին շրջանում Մեծ Բրիտանիայում չեն եղել:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ գործակալությունը դիմել է ոստիկանությանը, որպեսզի այդ ֆուտբոլիստներին ձերբակալեն և արտաքսեն երկրից, սակայն ոստիկանության հյուրանոց ժամանելու պահին ֆուտբոլիստներն արդեն թիմի հետ ուղևորվելիս են եղել մարզադաշտ խաղին մասնակցելու համար:
Մարտինեսը, Լո Չելսոն և Ռոմերոն եղել են Արգենտինայի մեկնարկային կազմում, երբ Բրազիլիայի առողջության վերահսկողության ազգային գործակալության և ոստիկանության աշխատակիցները ներխուժել են խաղադաշտ:

YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. The Brazil-Argentina World Cup qualifier was suspended minutes after kick-off in São Paulo, Brazil after healthcare officials stormed the pitch and escorted multiple Argentinian football players away.
The Brazilian Health Regulatory Agency (Anvisa) had requested support from the country's Federal Police to prevent four Argentinian players from participating in the qualifier, saying that these players provided fake statement upon arriving in Brazil, omitting that they had been in the UK in the past 14 days, CNN reported.
According to Brazilian Covid-19 regulations, any passenger who visited the UK 14 days before arrival cannot enter the country.
"Anvisa considers the situation as a serious health risk, and therefore advised the local health authorities to determine the immediate quarantine of players, who are prevented from participating in any activity and must be prevented from remaining in Brazilian territory," the organization said in a statement as reported by the CNN.
CNN Brasil reported that Anvisa asked for the deportation of Emiliano Martínez, Emiliano Buendía, Giovani Lo Celso and Cristian Romero -- all English Premier League players.
"Due to the decision of the game's referee, the match organized by FIFA between Brazil and Argentina for the World Cup qualifiers is suspended," CONMEBOL announced via Twitter.
CONMEBOL continued, "The referee and the match delegate will raise a report to FIFA's Disciplinary Committee, which will determine the steps to follow. These proceedings will abide adhere to current regulations."
FIFA confirmed on Twitter that the match had been suspended and that further details would "follow in due course."