Տիգրան Խաչատրյանը ՎԶԵԲ ներկայացուցիչների հետ քննարկել է համագործակցության առաջնահերթությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարարը սեպտեմբերի 7-ին ընդունել է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կովկասի, Մոլդովայի եւ Բելառուսի տարածաշրջանային տնօրեն Կատարինա Բյորլին Հանսենին եւ ՎԶԵԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեին:
«Նախարարը նշել է, որ ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի համար կարեւորագույն գործընկերներից մեկն է, ինչը պայմանավորված է ոչ միայն համագործակցության ֆինանսական բաղադրիչով, այլեւ այն փիլիսոփայությամբ, որ կազմակերպությունը բերում է Հայաստան՝ դրանով իսկ նպաստելով ինչպես մասնավոր, այնպես էլ պետական հատվածի զարգացմանը»,- ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում են ֆինանսների նախարարությունից:
Ըստ նախարարի՝ ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության մակարդակը բավականին բարձր է, եւ առկա են անհրաժեշտ նախադրյալները՝ առաջ մղելու եւ արդյունավետ իրականացնելու բոլոր համատեղ ծրագրերն ու գաղափարները:
Տիգրան Խաչատրյանը կարեւորել է ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցությամբ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացումը եւ առանձնակի շեշտադրել Հայաստանում կապիտալ շուկայի զարգացմանը նպաստող քայլերի կարեւորությունը:
ՎԶԵԲ ներկայացուցիչը հայտնել է ՎԶԵԲ պատրաստակամությունը՝ մաս կազմելու եւ նպաստելու Հայաստանի հետագա զարգացմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության առանցքային ուղղությունների, մասնավորապես՝ ենթակառուցվածքային ծրագրերի եւ դրանց հեռանկարի շուրջ: Երկուստեք կարեւորվել է Հայաստանում առկա մակրոտնտեսական կայունությունը՝ ներդրումային բարենպաստ միջավայր ունենալու տեսանկյունից:

YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. Finance Minister of Armenia Tigran Khachatryan received today Catarina Bjorlin Hansen, the European Bank for Reconstruction and Development Regional Director for the Caucasus and EBRD Yerevan Office head Dimitri Gvindadze, the ministry said in a statement.
The minister stated that EBRD is one of the key partners for Armenia, which is conditioned not only by the financial component of the cooperation, but also by the philosophy that the organization brings to Armenia, thus contributing to the development of both the private and public sector.
The minister said that the level of the cooperation with the Bank is quite high and all the necessary preconditions exist to promote and effectively implement all the joint programs and ideas.
Tigran Khachatryan attached importance to the implementation of regional infrastructure programs in partnership with the EBRD and highlighted the importance of steps leading to the capital market development in Armenia.
The EBRD representative in turn expressed the readiness of the Bank to be a part and contribute to Armenia’s further development.
The sides exchanged views on key areas of the cooperation, in particular around infrastructure projects and their prospects. Both highlighted Armenia’s macroeconomic stability in terms of having favorable investment climate.