Տիգրան Խաչատրյանը ՎԶԵԲ ներկայացուցիչների հետ քննարկել է համագործակցության առաջնահերթությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարարը սեպտեմբերի 7-ին ընդունել է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կովկասի, Մոլդովայի եւ Բելառուսի տարածաշրջանային տնօրեն Կատարինա Բյորլին Հանսենին եւ ՎԶԵԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեին:
«Նախարարը նշել է, որ ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի համար կարեւորագույն գործընկերներից մեկն է, ինչը պայմանավորված է ոչ միայն համագործակցության ֆինանսական բաղադրիչով, այլեւ այն փիլիսոփայությամբ, որ կազմակերպությունը բերում է Հայաստան՝ դրանով իսկ նպաստելով ինչպես մասնավոր, այնպես էլ պետական հատվածի զարգացմանը»,- ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում են ֆինանսների նախարարությունից:
Ըստ նախարարի՝ ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության մակարդակը բավականին բարձր է, եւ առկա են անհրաժեշտ նախադրյալները՝ առաջ մղելու եւ արդյունավետ իրականացնելու բոլոր համատեղ ծրագրերն ու գաղափարները:
Տիգրան Խաչատրյանը կարեւորել է ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցությամբ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացումը եւ առանձնակի շեշտադրել Հայաստանում կապիտալ շուկայի զարգացմանը նպաստող քայլերի կարեւորությունը:
ՎԶԵԲ ներկայացուցիչը հայտնել է ՎԶԵԲ պատրաստակամությունը՝ մաս կազմելու եւ նպաստելու Հայաստանի հետագա զարգացմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության առանցքային ուղղությունների, մասնավորապես՝ ենթակառուցվածքային ծրագրերի եւ դրանց հեռանկարի շուրջ: Երկուստեք կարեւորվել է Հայաստանում առկա մակրոտնտեսական կայունությունը՝ ներդրումային բարենպաստ միջավայր ունենալու տեսանկյունից:

Тигран Хачатрян с представителями ЕБРР обсудил приоритеты сотрудничества
Министр финансов Армении 7 сентября принял регионального директора Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) по Кавказу, Молдове и Беларуси Катарину Бьорлин Хансен и руководителя ереванского офиса ЕБРР Дмитрия Гвиндадзе.
«Министр отметил, что ЕБРР является одним из важнейших партнеров Армении, что обусловлено не только финансовым компонентом сотрудничества, но и той философией, которую организация ведет в Армению, тем самым способствуя развитию как частного, так и государственного секторов», - как передает «Арменпресс», сообщили в Министерстве финансов.
По словам министра, уровень сотрудничества с ЕБРР достаточно высок, и есть все необходимые предпосылки для продвижения и эффективной реализации совместных программ и идей.
Тигран Хачатрян подчеркнул важность реализации региональных инфраструктурных программ в сотрудничестве с ЕБРР и особенно шагов, способствующих развитию капитального рынка в Армении.
Представитель ЕБРР выразил готовность банка стать частью программ  дальнейшего развития Армении и способствовать им.
Собеседники обменялись мнениями относительно ключевых направлений сотрудничества, в частности, инфраструктурных программ и их перспективы.