ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետը ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարար Եվգենի Զինիչևի անժամանակ մահվան կապակցությամբ ցավակցական հեռագիր է հղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, հեռագրում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, խոր ցավով տեղեկացա Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ իրավիճակների նախարար Եվգենի Զինիչևի՝ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ողբերգական մահվան մասին:
Հայաստանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից խնդրում եմ Ձեզ անկեղծ կարեկցանքի և աջակցության խոսքեր փոխանցել Եվգենի Զինիչևի ընտանիքին և ընկերներին»:

Armenian PM offers condolences to Russian President over death of emergencies minister
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESSS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan sent a letter of condolences to Russian President Vladimir Putin over the untimely death of Russian Emergencies Minister Yevgeny Zinichev, the PM’s Office told Armenpress.
With a deep sorrow I learnt about the tragic death of Minister of Emergency Situations of the Russian Federation Yevgeny Zinichev during the fulfillment of his service duties.
On behalf of the people of Armenia and myself personally, please convey my words of support to Yevgeny Zinichev’s family and friends”, reads the Armenian PM’s condolence letter.
Russian Emergencies Minister Yevgeny Zinichev died during the drills in the Arctic city of Norilsk as he was saving other person’s life.