Ռուսաստանում մեկնարկել Է Պետդումայի պատգամավորների ընտրությունների քվեարկության եզրափակիչ օրը
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պետդումայի պատգամավորների ընտրություններին մասնակցում է 14 կուսակցություն' Կոմունիստական կուսակցությունը, «Կանաչները», ՌԼԴԿ-ն, «Նոր մարդիկ», «Եդինայա Ռոսիան», «Արդար Ռուսաստան - Հայրենասերներ - Հանուն ճշմարտության», «Յաբլոկո», Աճի կուսակցություն, «Ռուսաստանի ազատության և արդարության կուսակցությունը, «Ռուսաստանի կոմունիստները», «Քաղաքացիական պլատֆորմը», «Կանաչ այլընտրանքը", «Հայրենիքը» և Թոշակառուների կուսակցությունը:
Կուսակցական ցուցակներով առաջադրվել է 3 հազար 812 թեկնածու, իսկ միամանդատ ընտրատարածքներում՝ 2 հազար 20 մարդ, այդ թվում՝ 10 ինքնաառաջադրված: «Եդինայա Ռոսիա»- ունի ամենամեծաքանակ ցուցակը (393 մարդ), իսկ ամենափոքրը՝ «Նոր մարդիկ» (195)։ Իր հերթին, միամանդատ թեկնածուներն ամենաշատն են ՌԼԴԿ-ի (224), ամենից քիչը՝ «Կանաչ այլընտրանք»-ի ցուցակներում (27)։
Ընդհանուր առմամբ, քվեարկության միասնական օրը նշանակված է ՌԴ-ի բոլոր 85 սուբյեկտներում տարբեր մակարդակի ավելի քան 4,4 հազար ընտրարշավ, կփոխարինվի ավելի քան 31 հազար մանդատ: Բացի Պետդումայի ընտրություններից, երկրի 46 սուբյեկտներում տեղի են ունենում տարածաշրջանային ընտրություններ: Այսպես, ինը տարածաշրջաններում անցկացվում են բարձրագույն պաշտոնատար անձանց ընտրություններ, իշխանության օրենսդիր մարմինների պատգամավորների ընտրություններ՝ 39-ում, եւս երկու սուբյեկտներում (Կարաչաեւո-Չերկեսիա եւ Հյուսիսային Օսիա) սուբյեկտների ղեկավարներն ընտրվում են օրենսդիր մարմնի պատգամավորների կողմից ՝ նախագահի ներկայացմամբ: Դաղստանի խորհրդարանը հանրապետության ղեկավարին կընտրի հոկտեմբերի 14-ին: Բացի այդ, ամբողջ Ռուսաստանում բնակիչներն ընտրում են քաղաքային եւ մունիցիպալ պատգամավորներին։
Ամբողջ երկրում քվեարկության տեղամասերն ընտրողների ընդունումը կավարտեն սեպտեմբերի 19-ի ժամը 20:00-ին, որից հետո կսկսվի ձայների հաշվարկը: Պաշտոնապես ողջ երկրի համար քվեարկությունը կավարտվի Մոսկվայի ժամանակով 21:00-ին, երբ կփակվեն Կալինինգրադի ընտրատեղամասերը: Ընդհանուր առմամբ Ռուսաստանում բացվել է 96 հազար ընտրատեղամաս, իսկ արտասահմանում ՝ 348 տեղամաս 144 երկրներում։
Ամբողջ երկրում ընտրատեղամասերը բացվել են սեպտեմբերի 17-ին տեղական ժամանակով ժամը 08:00-ին: Միաժամանակ գործարկվել է հեռավար էլեկտրոնային քվեարկության համակարգը, որին կարող են մասնակցել ավելի քան 2,6 մլն մարդ ՌԴ յոթ սուբյեկտներում՝ Մոսկվայում, Սեւաստոպոլում, Կուրսկում, Մուրմանսկում, Նիժնի Նովգորոդում, Ռոստովի եւ Յարոսլավլի մարզերում:
ՏԱՍՍ-ի տեղեկատվության համաձայն ՝ Ռուսաստանում ընդհանուր մասնակցությունը կազմել է 31,51 տոկոս Մոսկվայի ժամանակով 20:00-ի դրությամբ (առանց հեռավար էլեկտրոնային քվեարկության):

В России стартовал заключительный день голосования на выборах депутатов Госдумы
Как передает Арменпресс, в выборах депутатов Госдумы участвуют 14 партий: КПРФ, "Зеленые", ЛДПР, "Новые люди", "Единая Россия", "Справедливая Россия - Патриоты - За правду", "Яблоко", Партия роста, Российская партия свободы и справедливости (РПСС), "Коммунисты России", "Гражданская платформа", "Зеленая альтернатива", "Родина" и Партия пенсионеров.
По партийным спискам выдвинуто 3 тыс. 812 кандидатов, а по одномандатным округам - 2 тыс. 20 человек, в том числе 10 самовыдвиженцев. Самый многочисленный список у "Единой России" (393 человека), а самый малочисленный - у "Новых людей" (195). В свою очередь одномандатников больше всего у ЛДПР (224), меньше всего - в списках "Зеленой альтернативы" (27).
Всего на единый день голосования назначено свыше 4,4 тыс. избирательных кампаний разного уровня во всех 85 субъектах РФ, будет замещено более 31 тыс. мандатов. Помимо выборов в Госдуму, в 46 субъектах страны проходят региональные выборы. Так, в девяти регионах проходят выборы высших должностных лиц, в 39 - выборы депутатов законодательных органов власти, а еще в двух субъектах (Карачаево-Черкесия и Северная Осетия) главы субъектов будут избираться депутатами заксобраний по представлению президента. При этом парламент Дагестана изберет главу республики 14 октября. Кроме того, по всей России жители выбирают городских и муниципальных депутатов.
Участки для голосования по всей стране завершат прием избирателей в 20:00 19 сентября, после этого начнется подсчет голосов. Официально для всей страны голосование завершится в 21:00 мск, когда закроются избирательные участки в Калининграде. Всего в России открыты 96 тыс. избирательных участков, а за рубежом - 348 участков в 144 странах.
Избирательные участки по всей стране открылись 17 сентября в 08:00 по местному времени. В это же время запустилась система дистанционного электронного голосования (ДЭГ), принять участие в котором могут более 2,6 млн человек в семи субъектах РФ: Москве, Севастополе, Курской, Мурманской, Нижегородской, Ростовской и Ярославской областях.
По информации ТАСС, общая явка по России составила 31,51% по состоянию на 20:00 мск субботы (без учета дистанционного электронного голосования).