Սասուն Խաչատրյանը դատական հայց է ներկայացրել «Ժողովուրդ» օրաթերթի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության նախկին պետ, ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը դատական հայց է ներկայացրել «Ժողովուրդ» օրաթերթի դեմ` զրպարտչական տեղեկատվությունը հերքելու և 2 մլն ՀՀ դրամ բռնագանձելու պահանջներով։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Դատալեքս»  դատական տեղեկատվական համակարգից։
Երկու շաբաթ առաջ «Ժողովուրդ» օրաթերթը «Սասուն Խաչատրյանը Մոսկվայում բնակարան ունի. նա ստորագրեց իր մեղադրական եզրակացությունը» վերտառությամբ հոդված էր հրապարակել` գրելով, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը բնակարան ունի Մոսկվայում և «բազում բնակարաններ, մեքենաներ և այլ անշարժ գույքեր», որոնք գրանցված են այլ անձանց անուններով:
Ի պատասխան` ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը հերքում էր տարածել` լրատվամիջոցին մեղադրելով զրպարտության և ապատեղեկատվություն տարածելու մեջ` միաժամանակ հայտնելով, որ հիշյալ տեղեկությունները լրատվամիջոցի կողմից չհերքելու դեպքում նման պահանջով հայցադիմում կներկայացվի դատարան:
«Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգում հրապարակված տվյալների համաձայն՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթի դեմ դատական հայցը սեպտեմբերի 24-ին արդեն իսկ ներկայացվել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան` զրպարտչական տեղեկատվությունը հրապարակայնորեն հերքելու և պատվին ու արժանապատվությանը պատճառված վնասը փոխհատուցելու պահանջներով:
«Արմենպրես»-ի տեղեկություններով՝ Սասուն Խաչատրյանը պատրաստվում է հայցը բավարարվելու դեպքում լրատվամիջոցից որպես փոխհատուցման գումար պահանջած 2 մլն ՀՀ դրամը բարեգործական նպատակով ամբողջությամբ ուղղել պատերազմի հետևանքով վիրավորում ստացած և հաշմանդամություն ձեռք բերած զինվորների վերականգնողական կենտրոնին:

Сасун Хачатрян подал в суд на газету "Жоговурд"
Бывший руководитель Специальной следственной службы РА, председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян подал в суд на газету "Жоговурд" с требованием опровергнуть порочащую его информацию и конфисковать 2 млн драмов.
Об этом  Арменпресс сообщили из судебной информационной системы  Datalex.
Две недели назад в газете «Жоговурд» была опубликована  статья «У Сасуна Хачатряна есть квартира в Москве.  Он подписал себе обвинительное заключение», сообщив, что у главы Специальной следственной службы РА Сасуна Хачатряна есть квартира в Москве - «много квартир, машин и другой недвижимости», которые зарегистрированы на имена других лиц.
В ответ Специальная следственная служба РА опубликовала опровержение, обвинив СМИ в клевете и распространении дезинформации, указав при этом, что, если указанная информация не будет опровергнута СМИ, в суд будет подан иск с таким заявлением.
Согласно данным, опубликованным в судебной информационной системе  Datalex, иск против газеты "Жоговурд" 24 сентября уже подан в суд первой инстанции Еревана - с требованием публичного опровержения клеветнической информации,  возмещения ущерба, нанесенного чести и достоинству гражданина.
По сведениям Арменпресс, в случае удовлетворения иска Сасун Хачатрян намерен направить требуемые от СМИ 2 млн драмов на благотворительность - Центру реабилитации раненых и инвалидов.