Հայաստանը բարձր է գնահատում երկրի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը. ԱԳ նախարարը՝ դեպանին
Հայաստանը բարձր է գնահատում երկրի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ
Իրանի դիրքորոշումը. ԱԳ նախարարը՝ դեպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի ու Իրանի միջև երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում հաստատված արդյունավետ փոխգործակցության կապակցությամբ և ընդգծել, որ երկու երկրներում ձևավորված նոր կառավարությունները լրացուցիչ կարևոր ազդակ կհաղորդեն հայ-իրանական հարաբերություններին:
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը և Իրանի դեսպանը կարևորել են առևտրատնտեսական ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը՝ կողմերի միջև համաձայնեցված կոնկրետ ծրագրերի իրականացման միջոցով, ինչը հնարավորություն կտա առևտրաշրջանառությունը հասցնել մինչև 1 մլրդ դոլարի:
Հայ-իրանական էներգետիկ համագործակցության առումով քննարկվել են գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց ծրագրի ծավալների մեծացման հեռանկարները:
«Արարատ Միրզոյանը և Աբբաս Բադախշան Զոհուրին անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հարցերին: ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններն ու նկրտումները Հայաստանի ինքիշխան տարածքի նկատմամբ խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղությանն ու զարգացմանն ուղղված ջանքերը: Հայկական կողմը նշել է, որ բարձր է գնահատում Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ քննարկվել է նաև իրավիճակը Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածում: Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է այլընտրանքային ճանապարհի կառուցման ընթացքի, ինչպես նաև «Հյուսիս-հարավ» մայրուղու աշխատանքների մասին։

Армения высоко ценит позицию Ирана в отношении территориальной целостности страны: глава МИД Армении послу ИРИ
Армения высоко ценит позицию Ирана в отношении территориальной целостности
страны: глава МИД Армении послу ИРИ
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 30 сентября принял посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббаса Бадахшана Зохури.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники выразили удовлетворение налаженным между Арменией и Ираном эффективным сотрудничеством на двусторонних и многосторонних площадках, подчеркнув, что новые правительства, сформированные в двух странах, придадут дополнительный мощный импульс армяно-иранским отношениям.
Глава МИД Армении и посол Ирана подчеркнули важность расширения сотрудничества в торгово-экономической сфере путем реализации согласованных между сторонами конкретных программ, которые позволят увеличить товарооборот до 1 млрд долларов.
В рамках армяно-иранского энергетического сотрудничества были обсуждены перспективы увеличения объемов проекта газ в обмен на электроэнергию.
Арарат Мирзоян и Аббас Бадахшан Зохури коснулись также вопросов региональной безопасности и стабильности. Глава МИД Армении подчеркнул, что провокационные действия и претензии Азербайджана к суверенной территории Армении подрывают усилия, направленные на установление мира и развития в регионе. Армянская сторона отметила, что высоко оценивает позицию Ирана относительно территориальной целостности Армении.
Была также обсуждена ситуация на дороге Горис-Капан. Арарат Мирзоян проинформировал о процессе строительства альтернативной дороги, а также о работах по строительству дороги «Север-Юг».