Հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային ծրագրերի ծավալը կհասնի 4 մլրդ դոլարի. կկառուցվի նոր պղնձաձուլարան
Հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային ծրագրերի ծավալը կհասնի 4
մլրդ դոլարի. կկառուցվի նոր պղնձաձուլարան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Գեոպրոմայնինգ» ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Ռոման Տրոցենկոյին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից՝ մանրամասնելով, որ զրուցակիցները քննարկել են ԶՊՄԿ-ի կողմից նախատեսվող նոր ներդրումային ծրագրերն ու նախագծերը:
«Ողջունում եմ Ձեզ, առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանն ընկերության 25 տոկոսի նվիրաբերման համար, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանն է անցել ԶՊՄԿ-ի կապիտալի 15 տոկոսը: Հույս ունենք, որ այն բոլոր պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել՝ կիրականացվեն և կյանքի կկոչվեն, ինչը շատ կարևոր է ոչ միայն Ձեր ընկերության, այլ նաև մեր տնտեսության համար: Գտնում ենք, որ պայմանավորվածությունների իրականացումը կնպաստի Հայաստանի տնտեսության ամրապնդմանը և զարգացմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր հերթին Ռոման Տրոցենկոն շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի նկատմամբ մշտական ուշադրության համար, որտեղ վերջին տասնամյակների ընթացքում կուտակվել են բազմաթիվ խնդիրներ:
«Մենք ուրախ ենք ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ, ինչը թույլ կտա կայունացնել կոմբինատի շուրջ իրավիճակը, Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացնել երկարաժամկետ լայնամասշտաբ ներդրումային ծրագրեր, որոնց ընդհանուր ծավալը կհասնի շուրջ 4 մլրդ դոլարի: Դա թույլ կտա վերամշակել արտադրանքը, կառուցել նոր արտադրամասեր, պղնձաձուլարան, որպեսզի Հայաստանն արտադրի պղինձ, այլ ոչ թե խտանյութ, ինչպես նաև՝ նոր ատոմային էլեկտրակայան: Ծրագրերի արդյունքում կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր և հնարավորություններ, ինչը կբացի զարգացման նոր ուղիներ»,-ասել է նա:
Վարչապետը նկատել է, որ պղնձաձուլարանի կառուցումը կհանգեցնի էլեկտրաէներգիայի ծավալների նոր պահանջարկի:
«Ծրագրերի հաջող իրականացումը շատ կարևոր է մեզ համար, և հույս ունենք, որ դրանք նոր ազդակ կհաղորդեն Հայաստանում նոր ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման ծրագրի իրականացմանը: Հայաստանի Հանրապետությունը հետաքրքրված է նման նախագծով և կօժանդակի դրա առավել արդյունավետ իրականացմանը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ կառավարությանն ընկերության 25 տոկոսի նվիրաբերումը, ինչը կազմում է ԶՊՄԿ ընդհանուր կապիտալի 15%֊-ը, կնպաստի մասնավոր հատված-պետություն համագործակցության ընդլայնմանը, ԶՊՄԿ-ի հետագա արդյունավետ գործունեությանը:
Զրուցակիցները կարևորել են ծրագրերի ժամանակին և հնարավորինս արագ իրականացումը և պայմանավորվել ակտիվորեն համագործակցել այդ ուղղությամբ:

Volume of investment programs in mining industry to reach about $4 bln: PM receives GeoProMining LLC representative
Volume of investment programs in mining industry to reach about $4 bln: PM receives
GeoProMining LLC representative
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received member of the Board of Directors of GeoProMining LLC Roman Trotsenko, the PM’s Office said today.
The officials discussed the upcoming investment programs by the Zangezur Copper and Molybdenum Combine.
“I would like to welcome you and first of all thank you for donating 25% of the company’s shares to the Republic of Armenia, as a result of which the 15% of the ZCMC capital has passed to the Republic of Armenia. We hope that all the agreements reached will be implemented, which is important not only for your company, but also for our economy. We believe that the implementation of the agreements will contribute to the strengthening and development of Armenia’s economy”, PM Pashinyan said.
In his turn Roman Trotsenko thanked for the constant attention to the mining industry of Armenia, where, he said, many problems have emerged over the past decades.
“We are happy for the cooperation with the Armenian government, which will allow to stabilize the situation around the Combine, carry out large-scale long-term investment programs in Armenia’s mining industry, the total volume of which will reach around 4 billion dollars. This will allow to reprocess the product, build new production units so that Armenia will produce copper, not concentrate, as well as a new nuclear power plant. As a result of these programs new jobs and opportunities will be created which will open new development paths”, he said.
Pashinyan noted that the construction of copper smelter plant will lead to new demand for electricity.
“The successful implementation of programs is very important for us, and we hope that they will give a new impetus for the implementation of the program on constructing a new nuclear power plant in Armenia. Armenia is interested in such project and will assist in its more effective implementation”, PM Pashinyan said.
He expressed confidence that this donation to the government will contribute to the expansion of the public-private partnership and the further effective operation of the Combine.
The officials also highlighted the implementation of programs on time and agreed to cooperate actively on this direction.