Հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային ծրագրերի ծավալը կհասնի 4 մլրդ դոլարի. կկառուցվի նոր պղնձաձուլարան
Հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային ծրագրերի ծավալը կհասնի 4
մլրդ դոլարի. կկառուցվի նոր պղնձաձուլարան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Գեոպրոմայնինգ» ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Ռոման Տրոցենկոյին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից՝ մանրամասնելով, որ զրուցակիցները քննարկել են ԶՊՄԿ-ի կողմից նախատեսվող նոր ներդրումային ծրագրերն ու նախագծերը:
«Ողջունում եմ Ձեզ, առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանն ընկերության 25 տոկոսի նվիրաբերման համար, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանն է անցել ԶՊՄԿ-ի կապիտալի 15 տոկոսը: Հույս ունենք, որ այն բոլոր պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել՝ կիրականացվեն և կյանքի կկոչվեն, ինչը շատ կարևոր է ոչ միայն Ձեր ընկերության, այլ նաև մեր տնտեսության համար: Գտնում ենք, որ պայմանավորվածությունների իրականացումը կնպաստի Հայաստանի տնտեսության ամրապնդմանը և զարգացմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր հերթին Ռոման Տրոցենկոն շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի նկատմամբ մշտական ուշադրության համար, որտեղ վերջին տասնամյակների ընթացքում կուտակվել են բազմաթիվ խնդիրներ:
«Մենք ուրախ ենք ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ, ինչը թույլ կտա կայունացնել կոմբինատի շուրջ իրավիճակը, Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացնել երկարաժամկետ լայնամասշտաբ ներդրումային ծրագրեր, որոնց ընդհանուր ծավալը կհասնի շուրջ 4 մլրդ դոլարի: Դա թույլ կտա վերամշակել արտադրանքը, կառուցել նոր արտադրամասեր, պղնձաձուլարան, որպեսզի Հայաստանն արտադրի պղինձ, այլ ոչ թե խտանյութ, ինչպես նաև՝ նոր ատոմային էլեկտրակայան: Ծրագրերի արդյունքում կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր և հնարավորություններ, ինչը կբացի զարգացման նոր ուղիներ»,-ասել է նա:
Վարչապետը նկատել է, որ պղնձաձուլարանի կառուցումը կհանգեցնի էլեկտրաէներգիայի ծավալների նոր պահանջարկի:
«Ծրագրերի հաջող իրականացումը շատ կարևոր է մեզ համար, և հույս ունենք, որ դրանք նոր ազդակ կհաղորդեն Հայաստանում նոր ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման ծրագրի իրականացմանը: Հայաստանի Հանրապետությունը հետաքրքրված է նման նախագծով և կօժանդակի դրա առավել արդյունավետ իրականացմանը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ կառավարությանն ընկերության 25 տոկոսի նվիրաբերումը, ինչը կազմում է ԶՊՄԿ ընդհանուր կապիտալի 15%֊-ը, կնպաստի մասնավոր հատված-պետություն համագործակցության ընդլայնմանը, ԶՊՄԿ-ի հետագա արդյունավետ գործունեությանը:
Զրուցակիցները կարևորել են ծրագրերի ժամանակին և հնարավորինս արագ իրականացումը և պայմանավորվել ակտիվորեն համագործակցել այդ ուղղությամբ:

Объем инвестиций в горнодобывающую сферуРАдостигнет около $4 млрд. Премьер принялРомана Троценко
Премьер-министр Никол Пашинян принял члена совета директоров компании “ГеоПроМайнинг” Романа Троценко.
Как  передает Арменпресс, об этом сообщают из аппарата премьер-министра, добавив, что собеседники обсудили новые инвестиционные программы и проекты Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК).
“Приветствую Вас. Прежде всего хочу поблагодарить за то, что передали Республике Армения 25% акций компании, в результате чего 15% капитала ЗММК перешло Республике Армения. Надеемся, что все достигнутые договоренности будут реализованы и воплощены в жизнь, что очень важно не только для Вашей компании, но и для нашей экономики. Считаем, что выполнение договоренностей будет способствовать укреплению и развитию экономики Армении”, - сказал Никол Пашинян.
В свою очередь, Роман Троценко отметил: “Спасибо за постоянное внимание к горнодобывающей отрасли Армении, в которой за последние десятилетия накопилось много проблем. Мы рады сотрудничеству с правительством Республики Армения, которое позволит стабилизировать ситуацию вокруг комбината, реализовать долгосрочные масштабные инвестиционные программы в горнодобывающей сфере Армении, общий объем которых достигнет около 4 млрд долларов. Это позволит перерабатывать продукцию, построить новые заводы, чтобы Армения могла производить не концентрат, а медь, а также построить новую атомную электростанцию. В результате реализации программ будут созданы новые рабочие места и возможности, что откроет новые пути развития”.
Премьер-министр отметил, что строительство медеплавильного завода приведет к новым объемам спроса на электроэнергию. “Успешная реализация программ очень важна для нас, и мы надеемся, что они придадут новый импульс реализации проекта по строительству новой атомной электростанции в Армении. Республика Армения заинтересована в таком проекте и будет способствовать его более эффективной реализации”, - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр выразил уверенность, что передача правительству Республики Армения 25% компании, что составляет 15% капитала ЗММК, будет способствовать расширению сотрудничества между частным и государственным секторами, а также дальнейшей эффективной деятельности ЗММК.
Собеседники подчеркнули важность своевременной и максимально быстрой реализации программ, а также достигли договоренности об активном сотрудничестве в этом направлении.