Երկրի ապագան սկսվում է ուսուցչից. ՀՀ նախագահը շնորհավորել է Ուսուցչի օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն Ուսուցչի օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նախագահի ուղերձում, մասնավորապես, նշված է:
«Սիրելի՛ ուսուցիչներ, այսօր նշում ենք ձեր մասնագիտական տոնը՝ Ուսուցչի օրը:
Նշում ենք բարդ ժամանակներում, մտահոգիչ ու ուժերի գերլարում պահանջող իրավիճակում, երբ ոչ միայն մեր հնարավորություններն ու ուժերը համատեղելու, մեր փորձն ու գիտելիքը ներդնելու, այլև նորովի սովորելու և սովորեցնելու կարիք ունենք՝ երբեք չզլանալով աշակերտ լինել և սովորել Ուսուցչից՝ այդ բառերի ամենալայն իմաստով:
Մենք, որպես ժողովուրդ, շատ լավ գիտենք ուսուցչի տեղը մեր արժեքային համակարգում: Պետականությունը ծնվում և ապրում է նաև կրթության շնորհիվ, որ նույնն է՝ կրթված անհատի, կրթված հասարակության, կրթված ժողովրդի շնորհիվ: Այն ժամանակներում, երբ չենք ունեցել պետականություն, ուսուցիչն է հոգևորականի հետ միասին մեր մեջ վառ պահել Հայրենիքի, Հավատի ու Լեզվի, ասել է թե՝ մեր ինքնության լույսը:
Մեր կյանքի ընթացքում մենք միշտ ունենում ենք ուսուցիչներ՝ ընտանիքում թե դպրոցում, մեր շրջապատում, թե՛ աշխատավայրում: Այս կամ այն կերպ նրանք մեզ սովորեցնում են ապրել ու սիրել, գթալ ու ներել, պայքարել ու հաղթել, լինել ուժեղ, լինել իմաստուն ու կիրթ, ձեռք բերել գիտելիք ու փորձ: Նրանցից մեկը մեզ սովորեցնում է պաշտպանել ու պահպանել Հայրենիքը և ազգային արժեքները, մյուսը՝ խիզախ ու հաստատակամ լինել, երրորդը՝ աշխատել ու ստեղծել, չորրորդը՝ երջանիկ ու կարեկից լինել, հինգերորդը...
Նրանք բոլորը սովորաբար ամբողջանում են մեկ՝ Ուսուցչի կերպարի մեջ...
Դպրոցն այն մեկնարկային կետն է, որտեղից, ինչպես և ընտանիքից, սկսվում է մեր ինքնության գիտակցումը՝ շնորհիվ մեր ծնողների, մեր ուսուցիչների, որոնք հաճախ են տարբեր իրավիճակներում փոխարինում միմյանց: Ասել է, թե՝ երկրի ապագան սկսվում է ուսուցչից, նրա տված դաստիարակությունից ու գիտելիքից, մեզ փոխանցվող նրա փորձից ու խորհրդից, որոնք բոլոր ժամանակներում էլ մնում են արժեքավոր ու անհրաժեշտ:
Մենք ապրում ենք մարտահրավերներով լի աշխարհում, երբ ավելի ու ավելի հաճախ են տեղի ունենում անսպասելի, չնախատեսված ու անկանխատեսելի փոփոխություններ, երբ ավելի է մեծանում գիտակից, կրթված ու ստեղծագործ մարդկանց անհրաժեշտությունը, որոնք պետք է ստեղծեն ոչ միայն Հայաստանի ապագան, այլև դրանով իսկ մասնակից դառնան աշխարհի վաղվա օրը կառուցելուն:
Այսօրվա աշխարհում ուսուցչի դերն այլևս չի սահմանափակվում գիտելիքի մատուցմամբ: Պետք է կարողանալ առավելագույն խորությամբ ըմբռնել երկրում, հասարակության մեջ, աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխությունների էությունը: Մենք կարող ենք կառուցել դպրոց, համալսարան, բայց առանց որակյալ ուսուցչի չի կարող որակյալ արդյունք լինել:
Պետք է ստեղծել բոլոր պայմանները, որ դուք, հարգելի՛ ուսուցիչներ, հնարավորություն ունենաք ոչ միայն արժանի քաղաքացիներ կրթել, այլև կատարելագործել ձեր հմտությունները, զարգացնել գիտելիքները, որպեսզի միասին՝ դուք, ձեր ընտանիքներն ու ձեր աշակերտները, նրանց ծնողներն ու հարազատները, մենք բոլորս կարողանանք ապրել ուժեղ, բարեկեցիկ, անվտանգ և առողջ երկրում:
Սիրելի՛ ուսուցիչներ, մեզանից յուրաքանչյուրը եղել է աշակերտ դպրոցում. ես ջերմությամբ ու երախտագիտությամբ եմ հիշում իմ ուսուցիչներին:
Մեզանից յուրաքանչյուրը շարունակում է աշակերտ մնալ: Ես շնորհակալ եմ ինչպես դպրոցի իմ ուսուցիչներին, այնպես էլ բոլոր այն մարդկանց, որոնցից ես ինչ-որ մի բան եմ սովորել ու շարունակում եմ սովորել:

‘Country’s future begins with teachers’ – President Sarkissian addresses message on Teachers’ Day
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian has addressed a congratulatory message on the occasion of Teachers’ Day, his Office said.
“Dear Teachers,
Today, we celebrate your professional holiday, Teachers’ Day.
We are celebrating it in difficult times, in a stressful and tense atmosphere when we need not only to combine our abilities and power to invest our experience and knowledge but also to learn and teach anew, never to stint to be a student and to learn from the Teacher in the broadest sense of the word.
We, as a nation, know the place of the teacher in our system of values very well. Statehood is born and lives owing to education as well, which is the same as owing to an educated individual, society, and people. In those times when we did not have statehood, it was the teacher, who together with the clergy, kept the light of the Homeland, Faith and Language, i.e. the light of our identity, bright in us.
Throughout our lives, we always have teachers, whether in the family or at school, around us, or at work. One way or another, they teach us to live and love, to have mercy and forgiveness, to fight and win, to be strong, to be wise and educated, to gain knowledge and experience. One of them teaches us to protect and preserve the Homeland and national values, the other to be brave and determined, the third to work and create, the fourth to be happy and compassionate, the fifth ...
They all usually integrate into one image of a Teacher...
School is the starting point from which, as well as from the family, the realization of our identity begins, owing to our parents, and our teachers, who often replace each other in different situations. That is to say, the future of the country begins with the teachers, the upbringing and knowledge they give, and their experience and advice passed on to us, which remain valuable and necessary at all times.
We live in a world full of challenges, when unexpected, unforeseen and unpredictable changes occur more and more often, when the need for conscious, educated and creative people grows, who must not only create the future of Armenia but also participate in the building of the nearest future of the world.
In today's world, the role of teachers is no longer limited to the provision of knowledge. One must be able to understand the deep essence of the changes taking place in the country, in the society, and in the world. We can build schools, and universities, but without qualified teachers there cannot be any results of quality.
We must create all the conditions, dear teachers, for you to have the opportunity not only to educate worthy citizens but also to improve your skills and develop your knowledge so that you, your families and your students, their parents and relatives can all live in a strong, prosperous, safe, and healthy country.
Dear Teachers,
All of us were pupils at school. I remember my teachers with warmth and gratitude.
Every one of us continues to be a pupil. I am grateful to my school teachers and all the people from whom I have learned and continue to learn something.