Երկրի ապագան սկսվում է ուսուցչից. ՀՀ նախագահը շնորհավորել է Ուսուցչի օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն Ուսուցչի օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նախագահի ուղերձում, մասնավորապես, նշված է:
«Սիրելի՛ ուսուցիչներ, այսօր նշում ենք ձեր մասնագիտական տոնը՝ Ուսուցչի օրը:
Նշում ենք բարդ ժամանակներում, մտահոգիչ ու ուժերի գերլարում պահանջող իրավիճակում, երբ ոչ միայն մեր հնարավորություններն ու ուժերը համատեղելու, մեր փորձն ու գիտելիքը ներդնելու, այլև նորովի սովորելու և սովորեցնելու կարիք ունենք՝ երբեք չզլանալով աշակերտ լինել և սովորել Ուսուցչից՝ այդ բառերի ամենալայն իմաստով:
Մենք, որպես ժողովուրդ, շատ լավ գիտենք ուսուցչի տեղը մեր արժեքային համակարգում: Պետականությունը ծնվում և ապրում է նաև կրթության շնորհիվ, որ նույնն է՝ կրթված անհատի, կրթված հասարակության, կրթված ժողովրդի շնորհիվ: Այն ժամանակներում, երբ չենք ունեցել պետականություն, ուսուցիչն է հոգևորականի հետ միասին մեր մեջ վառ պահել Հայրենիքի, Հավատի ու Լեզվի, ասել է թե՝ մեր ինքնության լույսը:
Մեր կյանքի ընթացքում մենք միշտ ունենում ենք ուսուցիչներ՝ ընտանիքում թե դպրոցում, մեր շրջապատում, թե՛ աշխատավայրում: Այս կամ այն կերպ նրանք մեզ սովորեցնում են ապրել ու սիրել, գթալ ու ներել, պայքարել ու հաղթել, լինել ուժեղ, լինել իմաստուն ու կիրթ, ձեռք բերել գիտելիք ու փորձ: Նրանցից մեկը մեզ սովորեցնում է պաշտպանել ու պահպանել Հայրենիքը և ազգային արժեքները, մյուսը՝ խիզախ ու հաստատակամ լինել, երրորդը՝ աշխատել ու ստեղծել, չորրորդը՝ երջանիկ ու կարեկից լինել, հինգերորդը...
Նրանք բոլորը սովորաբար ամբողջանում են մեկ՝ Ուսուցչի կերպարի մեջ...
Դպրոցն այն մեկնարկային կետն է, որտեղից, ինչպես և ընտանիքից, սկսվում է մեր ինքնության գիտակցումը՝ շնորհիվ մեր ծնողների, մեր ուսուցիչների, որոնք հաճախ են տարբեր իրավիճակներում փոխարինում միմյանց: Ասել է, թե՝ երկրի ապագան սկսվում է ուսուցչից, նրա տված դաստիարակությունից ու գիտելիքից, մեզ փոխանցվող նրա փորձից ու խորհրդից, որոնք բոլոր ժամանակներում էլ մնում են արժեքավոր ու անհրաժեշտ:
Մենք ապրում ենք մարտահրավերներով լի աշխարհում, երբ ավելի ու ավելի հաճախ են տեղի ունենում անսպասելի, չնախատեսված ու անկանխատեսելի փոփոխություններ, երբ ավելի է մեծանում գիտակից, կրթված ու ստեղծագործ մարդկանց անհրաժեշտությունը, որոնք պետք է ստեղծեն ոչ միայն Հայաստանի ապագան, այլև դրանով իսկ մասնակից դառնան աշխարհի վաղվա օրը կառուցելուն:
Այսօրվա աշխարհում ուսուցչի դերն այլևս չի սահմանափակվում գիտելիքի մատուցմամբ: Պետք է կարողանալ առավելագույն խորությամբ ըմբռնել երկրում, հասարակության մեջ, աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխությունների էությունը: Մենք կարող ենք կառուցել դպրոց, համալսարան, բայց առանց որակյալ ուսուցչի չի կարող որակյալ արդյունք լինել:
Պետք է ստեղծել բոլոր պայմանները, որ դուք, հարգելի՛ ուսուցիչներ, հնարավորություն ունենաք ոչ միայն արժանի քաղաքացիներ կրթել, այլև կատարելագործել ձեր հմտությունները, զարգացնել գիտելիքները, որպեսզի միասին՝ դուք, ձեր ընտանիքներն ու ձեր աշակերտները, նրանց ծնողներն ու հարազատները, մենք բոլորս կարողանանք ապրել ուժեղ, բարեկեցիկ, անվտանգ և առողջ երկրում:
Սիրելի՛ ուսուցիչներ, մեզանից յուրաքանչյուրը եղել է աշակերտ դպրոցում. ես ջերմությամբ ու երախտագիտությամբ եմ հիշում իմ ուսուցիչներին:
Մեզանից յուրաքանչյուրը շարունակում է աշակերտ մնալ: Ես շնորհակալ եմ ինչպես դպրոցի իմ ուսուցիչներին, այնպես էլ բոլոր այն մարդկանց, որոնցից ես ինչ-որ մի բան եմ սովորել ու շարունակում եմ սովորել:

Будущее страны начинается с учителя: президент Армении поздравил с Днем учителя
Президент Республики Армения Армен Саргсян по случаю Дня учителя направил поздравительное послание. Как сообщает «Арменпресс», в послании президента, в частности, говорится:
«Уважаемые учителя! Сегодня мы отмечаем Ваш профессиональный праздник - День учителя.
Мы празднуем его в тяжелые времена, в стрессовой ситуации, когда нам нужно не просто объединить наши способности и все сильные стороны, вложить наш опыт и знания, но и учиться и учить заново.
Мы, как народ, очень хорошо знаем место учителя в нашей системе ценностей. Государственность рождается и живет и путем образования, образованного человека, образованного общества, образованного народа. В те времена, когда у нас не было государственности, учителя и духовенством хранили свет Родины, Веры и Языка, то есть свет нашей идентичности.
На протяжении всей жизни у нас всегда есть учителя в семье, в школе, в нашем окружении и на работе. Так или иначе, они учат нас жить и любить, быть милосердными и уметь прощать, бороться и побеждать, быть сильными, быть мудрыми и образованными, получать знания и опыт. Одни учат нас защищать и беречь Родину, национальные ценности, другие быть храбрыми и решительными, третьи работать и созидать, четвертые - быть счастливыми и сострадательными, пятыe...
И все они обычно объединяются в один образ Учителя ...
Школа - это отправная точка, с которой, как и в семье, начинается осознание нашей идентичности, благодаря нашим родителям, нашим учителям, которые часто сменяют друг друга в разных ситуациях. То есть будущее страны начинается с Учителя, его воспитания и знаний, его опыта и советов, которые передаются нам, которые остаются ценными и необходимыми во все времена.
Мы живем в мире, полном вызовов, когда неожиданные и непредсказуемые изменения происходят все чаще, когда растет потребность в сознательных, образованных и творческих людях, которые должны не только создавать будущее Армении, но и участвовать в нем, строить завтрашний день.
В современном мире роль учителя больше не ограничивается предоставлением знаний. Нужно уметь максимально глубоко понимать суть изменений, происходящих в стране, в обществе и в мире. Мы можем построить школу, университет, но без квалифицированного учителя не может быть качественного результата.
Уважаемые учителя, мы должны создать для Вас все условия, чтобы у Вас была возможность не только воспитывать достойных граждан, но и повышать квалификацию, развивать свои знания, чтобы Вы, Ваши семьи и Ваши ученики, их родители и родные, мы все могли бы жить в сильной, в процветающей, безопасной и здоровой стране.
Уважаемые учителя, все мы учились в школе. С теплотой и благодарностью вспоминаю своих учителей.
Мы все продолжаем оставаться учениками. Я благодарен своим школьным учителям и всем людям, у которых я чему-то научился и продолжаю чему-то учиться.
Я желаю всем Вам, чтобы Ваши ученики вспоминали Вас с уважением и любовью на протяжении всей своей жизни.