Երևանում բացված «Մեծ հաղթանակի դեմքերը» ֆոտոցուցահանդեսը հարգանքի տուրք է Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում բացված «Մեծ հաղթանակի դեմքերը» ֆոտոցուցահանդեսը թույլ է տալիս ոչ միայն հարգանքի տուրք մատուցել Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին, այլև պահպանել պատմական հիշողությունը, այդ իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը փոխանցել նոր սերունդներին: Այդ մասին «Դվին» հյուրանոցային համալիրի ցուցասրահում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ժամանակ հայտնել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Երևանում  Մշակույթի և գիտության ռուսաստանյան կենտրոնից։
««Մեծ հաղթանակի դեմքերը» ֆոտոցուցահանդեսը, որը կտևի մեկ շաբաթ, կազմակերված է Երևանում Ռուսական տան (Ռոսսոտրուդնիչեստվո Հայաստանում) կողմից՝ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան աջակցությամբ, Թովմասյան միջազգային հիմնադրամի հետ համատեղ, ՎՏԲ-Հայաստան բանկի ֆինանսավորմամբ: Նախագիծը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին, նրանց, ովքեր ճակատում էին կամ ծառայում էին ընդհանուր գործին թիկունքում: Սա ծավալուն աշխատանքի արդյունք է: Լուսանկարիչ Տաթև/Ազատուհի Մնացականյանը շրջել է Հայաստանի ավելի քան 50 քաղաքներում և գյուղերում՝ այցելելով ամենահեռավոր շրջանները, և նկարել է 110 վետերանների դեմքերը` պատմության մեջ նրանցից յուրաքանչյուրի կերպարը պահպանելու համար: Բացման ամսաթիվը պատահական չէր ընտրված: Նախագիծը նվիրված է Հայրենական Մեծ պատերազմի սկզբի 80-րդ տարելիցին և ներկայացվել է հենց հոկտեմբերի 9-ին, քանի որ դա հիշարժան պատմական օր է՝ 1943 թվականին Կովկասի համար մղվող ճակատամարտում նացիստական զորքերի նկատմամբ խորհրդային բանակի ջախջախիչ հաղթանակի տարելիցն է։ Ռուսաստանում, ի հիշատակ այդ պատմական իրադարձության, նշվում է Ռազմական փառքի օրը: Բացի այդ, դա Երևանի օրն էր. Հայաստանի մայրաքաղաքը դարձավ 2803 տարեկան է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Սիրելի վետերաններ, շատ ուրախ եմ, որ այստեղ եմ ձեզ հետ՝ «Մեծ հաղթանակի դեմքերը» հիանալի ֆոտոուցահանդեսի բացմանը, որը շատերի ջանքերի արդյունքն է և, իհարկե, առաջին հերթին, նկարիչ և լուսանկարիչ Տաթև Մնացականյանի: Այսպիսի իրադարձությունները տարիների ընթացքում ավելի ու ավելի արժեքավոր են դառնում: Որքան ավելի հեռու ենք Հայրենական մեծ պատերազմի ողբերգական օրերից, այնքան ավելի լավ ենք հասկանում դրանց իմաստը, և այնքան ավելի երախտապարտ ենք ձեզ՝ նրանց, ովքեր չխնայեցին իրենց հաղթանակը կերտելու համար: Շնորհակալություն», - ասել է Սերգեյ Կոպիրկինը:
Նա ընդգծել է, որ նշվում է ոչ միայն պատերազմի սկզբի 80-րդ տարելիցը, այլև Հայրենական մեծ պատերազմի կարևոր ճակատամարտերից մեկի` Կովկասի համար մղվող պայքարի ավարտի տարեդարձը: «Սա այն մարտերից էր, որը մոտեցրեց մեր ընդհանուր հաղթանակը: Հիշելով այդ իրադարձությունները՝ մենք, իհարկե, դասեր ենք քաղում անցյալից: Այն, ինչ տեղի ունեցավ, այդ ողբերգությունը չպետք է կրկնվի: Հետևաբար, շատ կարևոր է պահել հիշողությունը այդ իրադարձությունների մասին, ճշմարտությունը փոխանցել նոր սերունդներին: Եվ դուք կենդանի հիշողություն եք, շատ շնորհակալ ենք ձեզ: Մենք միշտ կհիշենք ձեր արածը, միշտ երախտապարտ կլինենք, և, իհարկե, ցանկանում ենք, որ դուք հնարավորինս երկար մնաք մեզ հետ: Մաղթում եմ քաջ առողջություն, էներգիա, դուք մեզ իսկապես պետք եք, որպեսզի հիշենք կատարվածը և երբեք թույլ չտանք, որ այն կրկնվի»,- ասել է դեսպանը:
Ըստ աղբյուրի՝ Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն իր հերթին նշել է. «Սիրելի վետերաններ, ես անսահման ուրախ եմ, որ դուք այստեղ եք, որ մեզ հետ միասին նշում եք մեր ընդհանուր հաղթանակը: Դուք հաղթեցիք Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում, Հայրենական մեծ պատերազմում: Մենք՝ բոլոր սերունդներս, միշտ հպարտ ենք եղել և հպարտանում ենք ձեզանով, ձեր հաղթանակով»: «Շատ կուզենայի, որ դուք դառնայիք վետերանների վերջին սերունդը, ում առջև մենք կխոնարհվեինք, որպեսզի ձեր փառահեղ պատմությունը փակեր պատերազմների էջը: Բայց Հայրենական մեծ պատերազմը չդարձավ վերջինը, և այժմ մենք ունենք վետերանների տարբեր սերունդներ: Սակայն վստահ եղեք, որ վետերանների այս նոր սերունդը ձեր դաստիարակության արդյունքն է, նրանք մեծացել են ձեր օրինակով: Ձեր հաղթանակը Հայրենական մեծ պատերազմում դարձավ օրինակ այս երիտասարդների համար, սովորեցրեց նրանց մինչև վերջ պաշտպանել Հայրենիքը: Պատերազմներն անցանկալի են, բայց եթե նրանք պարտադրված են, ապա պետք է հասնել հաղթանակի հանուն Հայրենիքի: Մաղթում եմ ձեզ առողջություն, երկարակեցություն, մենք սիրում ենք բոլորիդ»,- ասել է նախարարը:
Երևանում Ռուսական տան մշակութային և պատմական նախագծերի բաժնի պետ Անդրանիկ Արզումանյանը հատկապես նշել է լուսանկարիչ Տաթև Մնացականյանի աշխատանքը, նրա ոգևորությունը, մոտեցումը այս հատուկ նախագծին: «Տաթև Մնացականյանի աշխատանքի արդյունքների հիման վրա, ՎՏԲ-Հայաստան բանկի ֆինանսական աջակցությամբ, հրատարակվել է նաև կատալոգ, որը նվեր կստանան այս երեկոյի հերոսները: Յուրաքանչյուր վետերանի համար Տաթև Մնացականյանն անձամբ կստորագրի կատալոգը: Շնորհակալություն, հարգելի Տաթև, աշխատանքի համար», - ասել է Անդրանիկ Արզումանյանը:
Նշվում է, որ Տաթև Մնացականյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագծի իրականացման համար բոլոր կազմակերպիչներին, բայց հատկապես վետերաններին: «Որոշ հերոսներ արդեն չկան, բայց միևնույն ժամանակ նրանք մեզ հետ են` լուսանկարչական դիմանկարների շնորհիվ: Հարգելի վետերաններ, դուք հրաշք եք, ձեզ հետ շփման ընթացքում ստացվում էր ոչ թե պարզապես ֆոտո, լուսանկար, այլ ձեզ հետ անցկացրած յուրաքանչյուր պահը դարձավ իմ կյանքի մի մասը: Ցանկանում էի լուսանկարներում փոխանցել ձեր մեջ ապրող Հաղթանակի ոգին: Շատ շնորհակալ եմ և խոնարհվում եմ ձեր առջև», - ասել է նա:
Հայաստանի վետերանների միության նախագահ Սիմոն Եսայանը խորին շնորհակալություն է հայտնել լուսանկարչին և կազմակերպության անունից նրան հանձնել վկայական:

Открывшаяся в Ереване  фотовыставка «Лица Великой Победы» - дань благодарности и уважения ветеранам
Открывшаяся в Ереване фотовыставка «Лица Великой Победы» позволяет не просто отдать дань уважения ветеранам Великой Отечественной войны, но и сохранить историческую память, передать новым поколениям правду о тех событиях. Об этом заявил Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин на торжественной церемонии в выставочном зале гостиничного комплекса «Двин».
Об этом Арменпресс сообщили в пресс-службе Российского центра науки и культуры в Ереване.
«Фотовыставка «Лица Великой Победы», которая продлится неделю, организована представительством Россотрудничества в Армении (Русский дом в Ереване) при содействии Посольства РФ в Армении, совместно с Международным фондом «Товмасян» при финансовой поддержке Банка ВТБ-Армения. Проект посвящен ветеранам Великой Отечественной войны, тем, кто был на фронте или служил общему делу в тылу. Это результат масштабной работы. Фотограф Татев/Азатуи Мнацаканян объездила более 50 городов и сел Армении, побывав в самых отдаленных районах, и запечатлела лица 110 ветеранов, чтобы сохранить в истории визуализированный облик каждого из них.
Дата открытия была выбрана неслучайно. Фотовыставка посвящена 80-й годовщине начала Великой Отечественной войны и приурочена к 9 октября – исторической памятной дате о  сокрушительной победе советской армии над немецко-фашистскими войсками в битве за Кавказ в 1943 году. В России в память об этом отмечают День воинской славы. Кроме того, сегодня день Еревана – столице Армении исполнилось 2803 года», - говорится в сообщении.
«Дорогие ветераны, мне очень приятно быть сегодня здесь с вами, на открытии этой замечательной фотовыставки «Лица Великой Победы», которая является результатом усилий многих людей и, конечно, прежде всего, художника, фотографа Татев Мнацаканян. Такого рода события с годами приобретают все большую и большую цену. Чем дальше мы стоим от тех трагических и великих дней Великой Отечественной войны, тем лучше понимаем ее значение, и тем больше благодарность вам, тем, кто не щадя себя ковал для нас Победу. Спасибо вам!» - сказал Сергей Копыркин.
Он подчеркнул, что отмечается не только 80-я годовщина начала войны, но также годовщина окончания одной из великих битв Великой Отечественной – битвы за Кавказ.
«Это одна из тех битв, которая приблизила нашу общую победу. Вспоминая те события, мы, конечно, извлекаем уроки из прошлого. То, что произошло, эта трагедия не должны больше повториться. Поэтому очень важно хранить память о тех событиях, передавать новым поколениям правду о них. И вы –  живая память, спасибо вам большое. Мы всегда будем помнить о том, что вы сделали, всегда будем благодарны, и, конечно, очень хотим, чтобы вы с нами оставались как можно дольше. Здоровья вам, энергии, вы очень нужны нам для того, чтобы мы помнили о произошедшем и никогда не допустили его повторения», - сказал посол.
Согласно источнику, министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян в свою очередь отметил:
«Дорогие ветераны, безгранично рад, что вы здесь, что вместе с нами отмечаете нашу общую Победу. Вы победили во Второй мировой войне, в Великой Отечественной войне. Мы, все поколения, всегда гордились и гордимся вами, вашей победой. Очень хотелось бы, чтобы вы стали последним поколением ветеранов, перед которым мы поклонялись бы, чтобы вашей славной историей была закрыта страница войн. Однако Великая Отечественная не стала последней войной, и теперь у нас есть разные поколения ветеранов. Но будьте уверены, что это новое поколение ветеранов – результат вашего воспитания, они выросли на вашем примере. Победа ваша в Великой Отечественной стала для этих молодых людей образцом, научила до конца стоять за Родину. Войны нежелательны, но если к войне за Отечество принуждают, то надо одержать победу. Желаю вам здоровья, долголетия, мы вас всех любим!» - сказал министр.
Начальник Отдела культурно-исторических проектов Русского дома в Ереване Андраник Арзуманян особенно отметил работу фотохудожника Татев Мнацаканян, ее энтузиазм, подход к этому особенному проекту и понимание его значимости.
«По итогам работы Татев Мнацаканян при финансовой поддержке Банка ВТБ-Армения издан также каталог, который  получат в подарок  герои сегодняшнего вечера. Для каждого ветерана Татев Мнацаканян лично подпишет каталог. Спасибо Вам, дорогая Татев, за Ваш труд», - сказал Андраник Арзуманян.
Отмечается, что Татев Мнацаканян поблагодарила всех организаторов за реализацию проекта, но особо – ветеранов. «Некоторых героев уже нет, но при этом они с нами благодаря фотопортретам. Дорогие ветераны, вы чудо, за время общения с вами получался не просто кадр, фотография, каждый миг, проведенный с вами, стал частью моей жизни. Хотелось передать в фотографиях дух Победы, который живет в вас. Огромное вам спасибо и низкий поклон!» - сказала она.
Председатель Союза ветеранов Армении Симон Есаян выразил глубокую признательность фотографу и вручил ей грамоту от имени организации.