Ճապոնական ծովում սկսվել են «Ծովային փոխգործակցություն – 2021» ռուս-չինական զորավարժություները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնական ծովում մեկնարկել են «Ծովային փոխգործակցություն – 2021» ռուս-չինական համատեղ զորավարժությունները: Հոկտեմբերի 14-ին այդ մասին հայտնել են Ռուսաստանի ռազմածովային նավատորմի Խաղաղօվկիանոսյան տորմիղի մամուլի ծառայությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հոկտեմբերի 14-ից մինչեւ 17-ն ընկած ժամանակամիջոցում Ճապոնական ծովում կանցկացվեն «Ծովային փոխգործակցություն – 2021» ռուս-չինական համտեղ ռազմածովային զորավարժությունները»,- ասել են մամուլի ծառայությունում Ռուսաստանի ռազմածովային նավատորմը զինավարժանքներին ներկայացված Է «Ադմիալ Պանտելեեւ» մեծ հակասուզանավային նավով, 20380 նախագծի «Գերոյ Ռոսիյսկոյ Ֆեդերացիի Ալդար Ցիդենժապով» եւ «Գրոմկի» կորվետներով, երկու բազային ականորս նավերով, 877 նախագծի «Ուստ-Բոլշերեցկ» սուզանավով, ինչես նաեւ հրթիռակիր կատերով եւ փկարար քարշիչով: Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի ռազմածովային ուժերից գործի են դրված «Կուն Մին» եւ «Նան Չան» Էսկադրային ականակիրները, «Բին Չժոու» եւ «Լյու Չժոու» կորվետները, ինչպես նաեւ դիզելային սուզանավ, համալիր մատակարարման նավ եւ փրկարար նավ:
Նախօրյակին չինական նավերի ջոկատը ժամանել Է Պետրոս Մեի ծոցի խարսխակայանի շրջան: Բացի նավային բաղադրիչներից ռուս-չինական զինավարժանքներին ներգրավված են Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի եւ Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի ռազմածովային ուժերի ծովային օդուժի 12 ինքնաթիռ եւ ուղղաթիռ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Российско-китайские учения "Морское взаимодействие - 2021" начались в Японском море
Совместные российско-китайские военно-морские учения "Морское взаимодействие -2021" стартовали в Японском море. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в четверг в пресс-службе Тихоокеанского флота (ТОФ) ВМФ России.
"В Японском море в период с 14 по 17 октября проводятся совместные российско-китайские военно-морские учения "Морское взаимодействие -2021", - сказали в пресс-службе.
ВМФ России на учениях представлен большим противолодочным кораблем "Адмирал Пантелеев", корветами проекта 20380 "Герой Российской Федерации Алдар Цыденжапов" и "Громкий", двумя базовыми тральщиками, подводной лодкой проекта 877 "Усть-Большерецк", а также ракетным катером и спасательным буксиром.
От ВМС Народно-освободительной армии Китая (НОАК) задействованы эсминцы "Кунь Мин" и "Нань Чан", корветы "Бинь Чжоу" и "Лю Чжоу", а также дизельная подводная лодка, корабль комплексного снабжения и спасательное судно. Накануне отряд китайских кораблей прибыл в район якорной стоянки в акватории залива Петра Великого.
Помимо корабельной составляющей к российско-китайским учениям привлечены 12 самолетов и вертолетов морской авиации ТОФ и ВМС НОАК.