Խմիչք, սնունդ, սարքավորումներ. Երևանում մեկնարկեց «ArmProd EXPO 2021» ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսության մեջ օտարերկրյա ներդրումներ գրավելու, երկրի տնտեսական ներուժը ցուցադրելու նպատակով հոկտեմբերի 15-ին «Yerevan EXPO» ցուցահանդեսային համալիրում մեկնարկեց «ArmProd EXPO 2021» 19-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցուցահանդեսին, որն անցկացվում է մինչև հոկտեմբերի 17-ը, մասնակցում է 80 կազմակերպություն:
Լուսանկարները` Ֆելիքս Առուստամյանի, Թամարա Նալբանդյանի
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանն ասաց, որ նախորդ տարի համավարակի և պատերազմի պատճառով ցուցահանդեսը չի անցկացվել: «Այս տարի այս պայմաններում նման ցուցահանդես  իրականացնելը դիրքի պահում է: LOGOS EXPO Center-ն արժանապատվորեն կարողացավ մեր տնտեսական դիրքերը պահել շուկայում, ինչի համար շնորհակալ եմ մեր գործընկերներին»,- նշեց Մարիտիրոսյանը:
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոյի խոսքով՝ իրենց երկրում վեց տարում արդյունաբերական և գյուղատնտեսական արտադրանքի առևտրաշրջանառությունն աճել է երկու անգամ. այն տարեկան 300 մլն դոլար է, ինչը հրաշալի է: «Ինձ այստեղ հատկապես ուրախացնում է  այն փաստը, որ ցուցահանդեսին մասնակցում են տասից ավելի ռուսաստանյան ընկերություններ  տարբեր մարզերից:  Դա ինձ մեծ բավականություն է պատճառում: Կարծում եմ՝ այս «համեղ» ցուցահանդեսը ամենասպասվածներից է ամբողջ աշխարհում»,- ընդգծեց Դոնչենկոն:
Ցուցահանդեսի հիմնական թեմատիկ բաժիններն են՝ գինիներ, շամպայն, կոնյակ, օղի, բնական հյութեր, գարեջուր, մսի և կաթնամթերքի, յուղի, ձեթի արտադրություն, սառեցված կիսաֆաբրիկատներ, պահածոյացված մրգեր, բանջարեղեն, հրուշակեղեն, սուրճ, թեյ,  ծխախոտ, սննդարդյունաբերության սարքավորումներ, փաթեթավորման նյութեր, տպագրական արտադրանք և այլն:
«ArmProd EXPO 2021» 19-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը կազմակերպել են Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը և LOGOS EXPO Center ցուցահանդեսային ընկերությունը: Նրանց աջակցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը:
LOGOS EXPO Center-ը առաջին մասնավոր ցուցահանդեսային ընկերությունն է Հայաստանում, որը հանդիսանում է բացարձակ առաջատարը ճյուղային, արդյունաբերական, ազգային և միջազգային ցուցահանդեսների և կոնգրեսների կազմակերպման ոլորտում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում:
Ընկերությունը ՀՀ կառավարության, ՀՀ նախարարությունների և գերատեսչությունների, միությունների, ՀՀ-ում օտարերկրյա դեսպանատների աջակցությամբ ամեն տարի անցկացնում է մինչև 15 մասնագիտացված ցուցահանդեսներ, որոնք արտացոլում են ազգային տնտեսության զարգացման դինամիկան:
Վերջին 17 տարվա ընթացքում LOGOS EXPO Center-ը կազմակերպել է ավելի քան 200 մասնագիտական և ունիվերսալ միջազգային ցուցահանդեսներ, որոնք ներառում են տնտեսության տարբեր ոլորտները:

Напитки, продукты питания, оборудование: в Ереване открылась выставка «ArmProd EXPO 2021»
Для привлечения иностранных инвестиций в экономику Армении и демонстрации экономического потенциала страны 15 октября в выставочном комплексе «Ереван ЭКСПО» открылась XIX Международная специализированная выставка «ArmProd EXPO 2021».
Как сообщает «Арменпресс», в выставке, которая проходит до 17 октября, принимают участие 80 организаций.
Фото: Феликса Арустамяна, Тамара Налбандян
Вице-президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Армен Мартиросян сообщил, что в прошлом году выставка не проводилась из-за пандемии и войны. «Проведение такой выставки в этом году в таких условиях - это сохранение позиций. «LOGOS EXPO Center» смогла достойно сохранить наши экономические позиции на рынке, за что я очень благодарен нашим партнерам», - сказал Армен Мартиросян.
По словам торгового представителя РФ в Армении Анны Донченко, товарооборот промышленной и сельскохозяйственной продукции в их стране за шесть лет увеличился вдвое. Это 300 миллионов долларов в год. «Мне особенно приятно, что в выставке принимают участие более десяти российских компаний из разных регионов. Это доставляет мне огромное удовольствие. Я считаю, что эта прекрасная выставка - одна из самых ожидаемых в мире», - сказала Анна Донченко.
Основные тематические разделы выставки: вина, шампанское, коньяк, водка, натуральные соки, пиво, мясные и молочные продукты, масло, масложировая продукция, замороженные полуфабрикаты, фруктовые консервы, овощи, кондитерские изделия, кофе, чай, хлебобулочные изделия, табачная продукция  и др.
Организатор XIX Международной специализированной выставки «ArmProd EXPO 2021» - Союз промышленников и предпринимателей Армении и выставочная компания «LOGOS EXPO Center». Им содействовало Министерство экономики РА.
«LOGOS EXPO Center» - первая частная выставочная компания в Армении, которая является безусловным лидером в области организации отраслевых, промышленных, национальных, международных выставок, конгрессов как в Армении, так и за рубежом.
Компания при поддержке правительства Республики Армения, министерств Республики Армения, ведомств, союзов и посольств иностранных дел в Республике Армения ежегодно проводит до 15 специализированных выставок, которые отражают динамику народного хозяйства.
За последние 17 лет «LOGOS EXPO Center» организовал более 200 профессиональных и универсальных международных выставок, охватывающих различные отрасли экономики.