ՀՀ ԱԳ նախարարը և Բրազիլիայի դեսպանն ընդգծել են քաղաքական երկխոսության ակտիվացման կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Բրազիլիայի դեսպան Աժեմար դե Մենդոսա Սանկտոսին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից,  նախարար Միրզոյանը և դեսպան Սանկտոսն ընդգծել են հայ-բրազիլական քաղաքական երկխոսության ակտիվացման կարևորությունը՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացման ու բարձր մակարդակներում փոխայցելությունների իրականացման միջոցով:
«Զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել ջանքեր գործադրելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում համագործակցության խորացման ուղղությամբ՝ առանձնահատուկ ընդգծելով բարձր ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, տիեզերքի, մարդկային շփումների, գյուղատնտեսության ոլորտները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ ԱԳ նախարար Միրզոյանն ու Բրազիլիայի դեսպան Աժեմար դե Մենդոսա Սանկտոսը բարձր են գնահատել Բրազիլիայում հայ համայնքի կամրջող դերը երկու երկրների հարաբերություններում:
«Կողմերը գոհունակություն են հայտնել նաև միջազգային տարբեր հարթակներում արդյունավետ փոխգործակցության կապակցությամբ: Քննարկվել են Եվրասիական միության և ՄԵՐԿՈՍՈՒՐ-ի միջև համագործակցության հեռանկարները»,- հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից՝ հավելելով, որ հանդիպման ընթացքում անդրադառնալով ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։

YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received the Ambassador of Brazil to Armenia Agemar de Mendonça Sanctos.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the Armenian FM and the Brazilian Ambassador emphasized the importance of activating political dialogue by holding consultations between the foreign ministries and organizing high level mutual visits.
The interlocutors expressed readiness to make efforts to deepen cooperation in areas of mutual interest, specially emphasizing the spheres of high and information technologies, space, human contacts, agriculture.
Foreign Minister Mirzoyan and Brazilian Ambassador Agemar de Mendonça Sanctos praised the bridging role of the Armenian community in Brazil in the relations between the two countries.
The parties also expressed satisfaction with the effective cooperation on various international platforms. Prospects for cooperation between the Eurasian Economic Union and MERCOSUR were discussed.
During the meeting FM Mirzoyan also referred to the humanitarian situation caused by the Azerbaijani-Turkish agression, emphasizing the unconditional necessity for returning the Armenian POWs and civilian hostages.