Նոր աշխարհում Հայաստանի նման փոքր երկրների համար նոր հնարավորություններ են լինելու. նախագահի նստավայրում պաշտոնական ընդունելություն է եղել
Նոր աշխարհում Հայաստանի նման փոքր երկրների համար նոր հնարավորություններ են
լինելու. նախագահի նստավայրում պաշտոնական ընդունելություն է եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում հոկտեմբերի 24-ի երեկոյան նախագահ Արմեն Սարգսյանի անունից, ի պատիվ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի մասնակիցների, կազմակերպվել է պաշտոնական ընդունելություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, մանրամասնելով, որ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել գագաթնաժողովին մասնակցելու և հետաքրքիր ու կարևոր քննարկումների համար:
«Սա Մտքերի հայկական երրորդ գագաթնաժողովի ամփոփիչ հանդիպումն է, և ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր մասնակիցներին և իմ գործընկեր Թիերի Մալըրեին: Մենք հանդիպել ենք 1996-ին, երբ ես վարչապետ էի, իսկ Թիերին աշխատում էր Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկում: Այնուհետև մենք հանդիպեցինք Դավոսում՝ համաշխարհային տնտեսական ֆորումում, որտեղ նա աշխատում էր, և դրանից հետո լավ ընկերներ դարձանք: Երբ առաջին անգամ Շամոնիում մասնակցեցի «Մտքերի գագաթնաժողով»-ին, որի կազմակերպիչն է Թիերին, այն շատ հավանեցի: Մենք որոշեցինք Մտքերի գագաթնաժողով կազմակերպել նաև Շամոնիից դուրս՝ Հայաստանում: Եվ արդեն երրորդ անգամ այն իրականություն է դառնում»,-ասել է նախագահը:
Խոսելով հաջորդ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի և դրա կարևորության մասին՝ Սարգսյանը մասնավորապես նշել է, որ այն նախատեսվում է անցկացնել 2022 թվականի սեպտեմբերին:
«Հաջորդ տարի, ինչպես գիտեք, միջոցառումը կազմակերպվելու է STARMUS փառատոնի հետ միասին: Մենք կհավաքվենք՝ հիշելով անցյալը, սակայն նայելով ապագային, հանրահռչակելով գիտությունը, տեխնոլոգիաները, մշակույթը, երաժշտությունը, գիտելիքը: Նոր աշխարհում նոր հնարավորություններ են լինելու Հայաստանի նման փոքր երկրների համար, ձեզ հետ միասին կկարողանանք մեր տեղը գտնել ապագայում»,- նշել է նախագահը:
«Մտքերի գագաթնաժողով»-ի կազմակերպիչ, «The Monthly Barometer» հեղինակավոր վերլուծական հանդեսի հիմնադիր Թիերի Մալըրեն շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին հյուրընկալության և գագաթնաժողովում ունեցած ներդրման, «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովը» բարձր մակարդակով անցկացնելուն ցուցաբերած մեծ աջակցության համար:
«Երբ սովորաբար եզրափակում ենք «Մտքերի գագաթնաժողովը», ցանկանում ենք վստահ լինել, որ դուք երեք բան ունեք՝ նոր ընկեր, նոր գաղափար և նոր ծրագիր: Մենք Դիլիջանից, Հայաստանից հեռանում ենք մեզ հետ տանելով նոր բարեկամներ, նոր գաղափարներ: Հույս ունեմ, որ այս օրերի ընթացքում ծնված գաղափարներից առնվազն մի քանիսը շոշափելի արդյունքներ կգրանցեն, ինչը օգուտներ կբերի ձեր երկրին: Մենք անհամբեր կսպասենք չորրորդ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովին»,- նշել է Թիերի Մալըրեն:

Для таких малых стран, как Армения, в новом мире будут новые возможности: прием в резиденции президента
Для таких малых стран, как Армения, в новом мире будут новые возможности: прием в
резиденции президента
Вечером 24 октября в резиденции президента Республики Армения от имени президента Армена Саргсяна был организован официальный прием в честь участников «Армянского саммита мыслей».
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Аппарате президента. Армен Саргсян поблагодарил всех за участие в саммите и за интересные и полезные обсуждения.
«Это заключительное заседание III Армянского саммита мыслей. Хочу поблагодарить всех участников и моего коллегу Тьерри Малера. Мы познакомились в 1996 году, когда я был премьер-министром, а Тьерри работал в Европейском банке реконструкции и развития. Потом мы встретились в Давосе, на Всемирном экономическом форуме, где он работал, и после этого мы стали хорошими друзьями. Когда я впервые посетил Саммит мысли в Шамони, организованный Тьерри, мне он очень понравился. Мы решили организовать его за пределами Шамони в Армении. И уже в третий раз это стало реальностью», - сказал президент.
Говоря об очередном «Армянском саммите мыслей», Армен Саргсян отметил, что его планируется провести в сентябре 2022 года.
«В следующем году, как вам известно, саммит пройдет вместе с фестивалем СТАРМУС. Мы соберемся с воспоминаниями о прошлом, но смотря в будущее, популяризируя науку, технологии, культуру, музыку, знания. Для таких малых стран, как Армения, в новом мире появятся новые возможности, и мы вместе с вами сможем найти свое место в будущем», - сказал он.
Организатор «Саммита мыслей» и основатель «The Monthly Barometer» аналитического журнала Тьерри Малер поблагодарил президента Республики Армения Армена Саргсяна за гостеприимство и проведение «Армянского саммита мыслей» на таком высоком уровне.
«Когда мы завершаем Саммит мыслей, мы хотим убедиться, что у вас есть три вещи: новый друг, новая идея, новый план. Мы покидаем Дилижан, Армению, с новыми друзьями и с новыми идеями. Я надеюсь, что, по крайней мере, некоторые из рожденных в эти дни, дадут ощутимые результаты, которые принесут пользу вашей стране. Мы с нетерпением ждем четвертого Армянского саммита мысли», - сказал Тьерри Маллер.