Շեքսպիրյան 15-րդ թատերական փառատոնը կհյուրընկալի 7 երկրից ժամանած ավելի քան 100 մասնակցի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի Շեքսպիրյան 15-րդ միջազգային թատերական փառատոնը կանցկացվի նոյեմբերի 15-20-ը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փառատոնը կհյուրընկալի 7 երկրի ներկայացուցիչ ավելի քան 100 մասնակցի և հյուրի՝ հեղինակավոր արվեստագետների, միջազգային փառատոնների տնօրենների Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Բուլղարիայից, Իրանից, Թաթարստանից, Ուկրաինայից, ՌԴ-ից։
Երևանյան տարբեր բեմահարթակներում կցուցադրվի շուրջ 15 ներկայացում: Փառատոնին «Թատրոն կամրջի մոտ» («Театр у моста») թատրոնը կներկայացնի «Մակբեթը»  (ՌԴ, բեմադրիչ՝ Սերգեյ Ֆեդոտով), իսկ Ռոդոփիի (Բուլղարիա) դրամատիկական թատրոնը՝ «12-րդ գիշեր» ներկայացումը:
Փառատոնի շրջանակում կանցկացվի նաև հատուկ ծրագիր`«FestOFF» խորագրով, որը նախատեսված է Հայաստանի և արտերկրի ուսանողների և անկախ թատերախմբերի համար:
Թատերասերները հնարավորություն կունենան դիտելու դրամատիկական, պարային, մոնո, մուլտիմեդիա ներկայացումներ: Երևանյան թատրոններից փառատոնի ծրագրում հանդես կգա Երևանի Կամերային թատրոնը «Համլետ» (բեմադրիչ՝ Արա Երնջակյան) ներկայացմամբ։
Փառատոնի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա նոյեմբերի 15-ին ԵԹԿՊԻ Ուսանողական թատրոնում։ Հանդիսատեսի դատին կներկայացվի Կիևի ազգային ակադեմիական «Երիտասարդ թատրոնի» (Молодой театр) «Ամառային գիշերվա երազ» ներկայացումը (բեմադրիչ՝ Անդրեյ Բիլոուս)։
Փառատոնը կամփոփի Ալմետի թաթարական պետական դրամատիկական թատրոնի «Անսանձ կնոջ սանձահարումը» ներկայացումը (բեմադրիչ՝ Կարո Բալյան)։ Այն կներկայացվի նոյեմբերի 20-ին՝19։00-ին,  Պատանի հանդիսատեսի թատրոնի բեմում։
Փառատոնի օրերին կանցկացվեն վարպետաց դասեր, որոնք կվարեն ՌԴ վաստակավոր արտիստ,  Չեխիայի ազգային մրցանակի դափնեկիր, «Ոսկե դիմակ» փառատոնի դափնեկիր, ՌԴ պետական մրցանակի դափնեկիր Սերգեյ Ֆեդոտովը (ՌԴ), «Կնեբել» թատրոնի և «MiSHiNLaB» թատերական լաբորատորիայի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Միշինը (ՌԴ), դերասանուհի Աուրելիե Իմբերտը (Ֆրանսիա) և Նովոռոսիյսկի քաղաքային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, «Տեատրալնայա գավան» փառատոնի ղեկավար Եվգենի Կուշպելը  (ՌԴ)։
Երևանի Շեքսպիրյան միջազգային թատերական փառատոնը աշխարհահռչակ Եվրոպական Շեքսպիրյան փառատոնների ցանցի անդամ է: 2016 թվականից փառատոնի տնօրենը Կարո Բալյանն է։  Փառատոնի հիմնադիրն է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը:

XV Шекспировский театральный фестиваль примет более 100 участников из 7 стран
Как передает «Арменпресс», фестиваль примет более 100 участников из 7 стран: приглашенных гостей, известных артистов, руководителей международных фестивалей из Франции, США, Болгарии, Ирана, Татарстана, Украины и России.
На разных сценах Еревана будет показано около 15 спектаклей. Театр “У моста» представит «Леди Макбет» (Россия, режиссер Сергей Федотов), а Родопский драматический театр из Болгарии - «12-ю ночь».
В рамках фестиваля пройдет специальная программа «FestOFF», предназначенная для студентов и самодеятельных театральных коллективов.
Театралы смогут посмотреть драматические, танцевальные, моно, мультимедийные спектакли.  Ереванский камерный театр представит спектакль «Гамлет» (режиссер Ара Ернджакян).
Торжественное открытие фестиваля состоится 15 ноября в Студенческом театре Ереванского театрального института. На суд зрителей будет вынесен спектакль Национального молодежного театра Киева «Сон в летнюю ночь» (режиссер Андрей Билоус).
Завершится фестиваль спектаклем Альметьевского татарского государственного драматического театра «Укрощение строптивой». Постановщик: Каро Балян. Он будет представлен 20 ноября в 19:00 на сцене Театра юного зрителя.
В рамках фестиваля пройдут мастер-классы, которые проведут заслуженный артист России, лауреат Национальной премии Чехии, лауреат фестиваля «Золотая маска», лауреат Государственной премии Российской Федерации Сергей Федотов (РФ), режиссер театра «Кнебель», руководитель «MiSHiNLaB» Константин Мишин и другие.
Ереванский шекспировский театральный фестиваль - член сети европейских шекспировских фестивалей. С 2016 года директором фестиваля является Каро Балян. Учредителем фестиваля является председатель Союза театральных деятелей Армении Акоп Казанчян.