Բրիտանիան առաջին երկիրն Է, որը հավանություն Է տվել մոլնուպիրավիրի կիրառմանը COVID-19-ի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան դարձել Է աշխարհում առաջին երկիրը, որը հավանություն Է տվել մոլնուպիրավիրի՝ կորոնավիրուսի դեմ Միացյալ Նահանգների Merck ընկերության արտադրության պատրաստուկին: Այդ մասին ասված Է այն հաղորդագրության մեջ, որը նոյեմբերի 4-ին տարածել Է Մեծ Բրիտանիայի Դեղորայքային միջոցների եւ բժշկական նշանակության արտադրանքի հսկողության գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»
Ինչպես նշում Է Մեծ Բրիտանիայի բժշկական կարգավորիչը, պատրաստուկն «անվտանգ Է եւ արդյունավետ COVID-19-ի թեթեւ եւ չափավոր ընթացքով մարդկանց հսպիտալացման եւ մահվան վտանգի նվազեցման հարցում, որոնք լուրջ հիվանդության զարգացման ռիսկ ունեն:
Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախարար Սաջիդ Ջավիդն այսօրվա օրը համարել Է «պատմական երկրի համար»: «Մեծ Բրիտանիան դարձավ աշխարհում առաջին երկիրը, որը հավանություն տվեց հակավիրուսային պատրաստուկին, որը կարող Է օգտագործվել տանը COVID-19-ի դեմ»,- ասել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Британия стала первой страной, одобрившей применение молнупиравира от COVID-19
Великобритания стала первой страной в мире, одобрившей применение молнупиравира - препарата от коронавируса производства американской компании Merck. Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении, распространенном в четверг британским Агентством по контролю за лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения.
Как отмечает британский медицинский регулятор, препарат "безопасен и эффективен в снижении риска госпитализации и смерти людей с мягким и умеренным течением COVID-19, обладающих риском развития серьезного заболевания".
Министр здравоохранения Великобритании Саджид Джавид назвал сегодняшний день "историческим для страны". "Великобритания стала первой страной в мире, одобрившей антивирусный препарат, который может быть использован дома от COVID-19", - сказал он.