Գերմանիայում կորոնավիրուսով վարակման ռեկորդային 37 120 դեպք են հայտնաբերել մեկ օրում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայում կորոնավիուսով վարակման հաստատված նոր դեպքերի թիվը մեկ օրում աճել Է 37 120-ով: Դա առավելագույնն Է համավարակի ամբողջ ժամանակամիջոցում, հետեւում Է նոյեմբերի 5-ին Ռբերտ Կոխի ինստիտուտի՝ հրապարակած տվյալներից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Կորոնավիրուսով հիվանդների շրջանում մահացու վախճանների թիվը 24 ժամում կազմել Է 154: Նախորդ հակառեկորդն արձանագրվել Է նոյեմբերի 4-ին, երբ մեկ օրում հայտնաբերվել Է վարակման 33 949 դեպք:
Ընդամենը COVID-19-ի համավարկի սկզբից Գերմանիայում հիվանդացել Է երկրի 4 709 488 բնակիչ, հիվանդության հետեւանքներից մահացել Է 96 346 մարդ: Վարակի տարածման յոթնօրյա ինդեքը (շաբաթվա ընթացքում վարակումների թիվը 100 հազար բնակչի հաշվով) կազմում Է 169,9: Մեկ շաբաթ առաջ այն գտնվում Էր 130,2-ի մակարդակում:
Նոյեմբերի 3-ին ԳԴՀ-ի առողջապահության նախարար Ենս Շպանը հայտարարել Է, որ Գերմանիայում ծայր Է առել համավարակի չորրորդ ալիքը, որը, նրա խոսքով՝ ամենից առաջ «չպատվաստվածների համավարակն Է»: Շպանը գանգատվել Է բուստերային պատվաստման անբավարար տեմպերից: Նա հայտնել Է, որ առայժմ սոսկ 2 միլիոն մարդ Է Գերմանիայում բուստերային պատվաստում ստացել: Ըստ որում ԳԴՀ-ում (83 միլիոնից փոքր-ինչ ավելի բնակչությամբ) 12 տարեկանից բարձր 16,2 միլիոն մարդ բնավ պատվաստված չԷ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ФРГ за сутки выявили рекордные 37 120 случаев заражения коронавирусом
Число подтвержденных новых случаев заражения коронавирусом в Германии возросло за сутки на 37 120. Это максимум за все время пандемии, следует из опубликованных в пятницу данных Института Роберта Коха, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Число летальных исходов среди пациентов с коронавирусом за 24 часа составило 154. Предыдущий антирекорд был зафиксирован в четверг, когда за сутки было выявлено 33 949 случаев заражения.
Всего с начала пандемии COVID-19 в Германии заболели 4 709 488 жителей страны, умерли от последствий заболевания 96 346 человек. Семидневный индекс распространения инфекции (число заражений в течение недели на 100 тыс. человек) составляет 169,9. Неделю назад он находился на уровне 130,2.
В среду и.о. министра здравоохранения ФРГ Йенс Шпан заявил, что Германия столкнулась с четвертой волной пандемии, которая, по его словам, является прежде всего "пандемией непривитых". Шпан посетовал на недостаточные темпы бустерной вакцинации. Он сообщил, что пока только 2 млн человек в Германии получили бустерную прививку. При этом около 16,2 млн человек в ФРГ (с населением чуть более 83 млн человек) в возрасте старше 12 лет и вовсе не привиты.