Բժիշկներն ամեն օր կտեղեկացնեն Սահակաշվիլիի առողջական վիճակի մասին. արդարադատության նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բժիշկները, որոնք հրավիրվել են Հատուկ ուղղիչ ծառայության կողմից, ամեն օր հասարակության կտեղեկացնեն Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի առողջական վիճակի մասին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ճեպազրույցում հայտարարել Է Վրաստանի արդարադատության նախարար Ռատի Բրեգաձեն:
Սահակաշվիլին հացադուլ Է հայտարարել Է 47 օր առաջ եւ առողջական վիճակի պատճառով նոյեմբերի 8-ին տեղափոխվել Ռուսթավ քաղաքի թիվ 12 բանտի Թբիլիսիում գտնվող բուժհաստատություն:
«Հաշվի առնելով հասարակական մեծ հետաքրքրությունը եւ այն փաստը, որ Սահակաշվիլիի առողջական վիճակի մասին ամեն օր նպատակաուղղված ապատեղեկատվություն Է տարածվում, բժիշկների խումբն ամեն օր պարզաբանումներ կտա նրա առողջական վիճակի մասին եւ հասարակայնությանը սպառիչ տեղեկատվություն կներկայացվի»,-ասել Է Բրեգաձեն:
Նրա խոսքով՝ դա մեկընդմիշտ վերջ կդնի Սահակաշվիլիի առողջական վիճակի մասին տարածվող նպատակաուղղված ապատեղեկատվությանը:
Ինչպես նշել Է արդարադատության նախարարը, Ռուսթավ քաղաքի թիվ 12 բանտում եւ թիվ Գլդանի թիվ 18 բանտային հիվանդանոցում գտնվելու ժամանակաշրջանում չի եղել մի դեպք, երբ բանտարկյալին հարկավոր Է եղել որակյալ բուժօգնություն եւ դա նրան չի ցուցաբերվել ուղղիչ ծառայության բժիշկների կողմից: Բրեգաձեն ընդգծել Է, որ ուղղիչ ծառայությունը կարող Է բանտարկյալի առողջական վիճակի հսկողությունն ապահովել ինչպես հացադուլի, այնպես Էլ հետհացադուլյան ժամանակաշրջանում:
Արդարադատության նախարարության ղեկավարը նաեւ պարզաբանել Է, որ այլեւս չկա բժիշկների կոնսիլիում հրավիրելու անհրաժեշտություն այն բանից հետո, երբ Սահակաշվիլիին տեղափոխել են բանտային հիվանդանոց:
Ինչպես նշել Է Բրեգաձեն, եթե ապագայում կոնսիլիումի անհրաժեշտություն առաջանա, ապա այն պարտադիր կհրավիրվի, չնայած այսօր այդպիսի անհրաժեշտություն չկա:
Միեւնույն ժամանակ արդարադատության նախարարը հերթական անգամ Սահակաշվիլիին հորդորել Է դադարեցնել հացադուլը: Սահակաշվիլին գաղտնի հատել Էր Վրաստանի սահմանը եւ ձերբակալվել հոկտեմբերի 1-ին:
Հայրենիքում նա հեռակա կարգով վեց տարվա բանտարկության Էր դատապարտվել երկուական քրեական գործերով: Նրա դեմ եւս երեք գործ գտնվում Է հետաքննության փուլում: Նախկին նախագահն իր դեմ բոլոր մեղադրանքները համարում Է կեղծ, իսկ իրեն՝ քաղբանտարկյալ, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Врачи будут ежедневно сообщать о состоянии здоровья Саакашвили - глава Минюста
Врачи, приглашенные Специальной пенитенциарной службой, будут ежедневно сообщать обществу о состоянии здоровья экс-президента Грузии Михаила Саакашвили, заявил министр юстиции Грузии Рати Брегадзе на брифинге.
Саакашвили объявил голодовку 47 дней назад и по состоянию здоровья 8 ноября был переведен из тюрьмы №12 в городе Рустави в медицинское учреждение №18 в Тбилиси, передает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
"Учитывая высокий общественный интерес и тот факт, что о состоянии здоровья Саакашвили ежедневно и целенаправленно распространяется дезинформация, группа врачей будет ежедневно давать разъяснения о состоянии его здоровья и предоставлять общественности исчерпывающую информацию", - сказал Брегадзе.
По его словам, это раз и навсегда положит конец целенаправленной дезинформации, распространяемой о состоянии Саакашвили.
Как отметил глава Минюста, за время нахождения Саакашвили в Руставской тюрьме №12 и в Глданской тюремной больнице №18 не было ни одного случая, когда заключенному понадобилась квалифицированная медицинская помощь и она не была оказана ему врачами пенитенциарной службы.
Брегадзе подчеркнул, что пенитенциарная служба может обеспечить контроль за состоянием заключенного как во время голодовки, так и в постголодовочный период.
Глава Минюста также пояснил, почему больше нет необходимости в созыве консилиума врачей, после того как Саакашвили перевели в тюремную больницу.
Как отметил Брегадзе, если в будущем возникнет необходимость в консилиуме, то он обязательно будет созван, хотя сегодня такой необходимости нет.
При это глава Минюста в очередной раз призвал заключенного Саакашвили прекратить голодовку.
Саакашвили тайно пересек границу Грузии и был арестован 1 октября. На родине он заочно приговорен к шести годам заключения по двум уголовным делам. Еще три дела против него находятся на рассмотрении. Экс-президент считает все обвинения против него с сфабрикованными, а себя – политзаключенным.